Nasıl Hamile Kalınır?

31.01.2019 02:12 | Güncelleme: 31.01.2019 02:25
Cinsel yaşamı aktif olan özellikle genç bireylerden hamile kalma konusunda çok fazla soru alıyoruz. Hangi tür ilişki ve durumlarda hamile kalındığı, hamileliğin nasıl anlaşıldığı konusunda bilgi eksikliği olan çok fazla çift var. Bu yazımızda tüm bu soru işaretlerini gidermeye çalıştık.
Nasıl Hamile Kalınır?
A

Nasıl ve hangi tür ilişkiler sonucunda hamile kalındığı, özellikle genç ve tecrübesiz bireylerin en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini bilmeyen kişiler en ufak cinsel bir yakınlaşmadan bile hamilelik korkusuyla çıkabiliyor. Öncelikle hamilelik biyolojik, fiziksel ve doğal bir olaydır.

Hamilelik gerçekleşmesi için çiftin cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Bu cinsel ilişki penisin vajinaya girmesi yoluyla gerçekleşir ve herhangi bir korunma yöntemi kullanılmaz. En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biri de prezervatiftir. Prezervatif kullanarak girilen ilişkilerde yanlış kullanımdan veya prezervatifin yırtılması sonucunda da hamilelik riski ortaya çıkabilmektedir.

Korunmasız ilişkide erkeğin kadının vajinasına boşalmasıyla erkek üreme hücresi olan spermler kadının yumurtalıklarına ulaşarak kadın üreme hücresi olan yumurta hücresiyle birleşir. Bu şekilde hamilelik oluşur ve hamilelik başladıktan sonra adet görülmez.  

Kadında normal adet döngüsü 28 günde bir tekrarlar. 28 günde bir hamilelik olmadığı sürece içerideki yumurta bir miktar kanla dışarı atılır. Daha sonra yeni yumurta oluşur. Özellikle döngünün 14. Günü yani adet olunan günden 14 gün sonrası hamilelik şansının en yüksek olduğu zamandır. Çünkü bu süreçte sperm tarafından döllenmek üzere yeni bir yumurta oluşmuştur.

Hamile kalmak isteyen bir kadın korunmasız cinsel ilişkisini bu döneme denk getirirse şansı oldukça yükselecektir. Hamilelik düşünmeyen çiftlerin de özellikle bu dönemde korunma yöntemleri açısından daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik şansının en çok döngünün 14. günü yani ortasında olduğunu belirttik. Bunun dışında kalan tüm günlerde yaşanan korunmasız bir cinsel ilişkide de hamilelik şansı olacaktır. Kadın vücuduna giren spermler burada birkaç gün canlı şekilde kalabilir ve bu sırada kadında yumurtlama (yeni bir yumurta oluşumu) gerçekleşirse hamilelik şansı yine artacaktır.

Normal cinsel ilişki dışında gerçekleşen arkadan ilişki, sürtünmeli ilişki yaşayıp hamile kalma korkusu yaşayan birçok çift sitemizi ziyaret ediyor. Bu konularla ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Sürtünme Yoluyla Girilen Cinsel İlişki Nedir?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ereksiyon Sorununun Nedenleri Nelerdir?
Cinsel ilişki esnasında penisin uyarılarak ereksiyon olması kan dolaşımı ve kan basıcı ile alakalıdır
Kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkün mü?
Kızlık zarı bozulmadan yani bakire birinin hamile kalıp kalmayacağı çok sık merak edilen bir konudur
Aşırı Sıcak Ortamlar Erkeklerde Kısırlık Riskini Arttırır
Çiftlerin 12 ay boyunca korunmasız cinsellik ilişkiye girmeleri ve gebeliğin bu 12 ay boyunca oluşmaması durumuna  kısırlık denir
Erkeklerde Andropoz nedir? Yaşlanmaya Bağlı Nasıl Bir Değişim Gösterir?
Andropoz erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak testosteronun  erkeklik hormonunun kandaki seviyesinin azalması olarak tanımlanmaktadır
İktidarsızlık (Empotans) ve Nedenleri
Empotans veya bilinen ismi ile iktidarsızlık, erkek cinsel organı penisin birleşme sırasında erekte olarak yeteri kadar sertleşmemesi halidir
Geriye Boşalma Nedir?
Geriye boşalma, meninin penisten dış ortama akması yerine vücut içerisinde kalarak idrar kesesine akması halidir
Kaç Kez Orgazm Olunur?
Cinsel ilişki sırasında yaşanan orgazmın kaç defa yaşandığı çoğu kez cinsel ilişkinin verimliliği ile karşılaştırılır
Genital Organdaki Yaralara Dikkat!
Genital organlarda çıkan yara, kızarıklık ve döküntüler enfeksiyonel bir hastalığın habercisidir
Adet Döneminde İlişkiye Giren Bir Kadın Hamile Kalır mı?
Birçok kişiye göre adet dönemindeki yapılan cinsel ilişki ile hamile kalınmaz
Ters İlişki Ve Hamilelik
Günümüzde bazı çiftlerin  ters (anal) ilişkiyi tercih etmelerinin nedenleri; hamilelikten kaçmak, bakireliğin önemli olduğu yerlerde kızlık zarını korumak veya porno filmlerin etkileri gibi nedenlerden…
Sperm Kalitesini Düşüren Durumlar Nelerdir?
Sperm kalitesi; spermin standart olarak belirlenen, partnerini gebe bırakabilecek seviyede spermlerin varlığıdır
Vajinada Gaz Birikmesi
Cinsel ilişki esnasında; erkek sadece aldığı zevkle ilgilenirken kadın; acaba bir kusurum olur mu? düşüncesine dalmaktan zevk alamaz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com