Nasıl Hamile Kalınır?

31.01.2019 02:12 | Güncelleme: 30.03.2019 01:28 | Yazar: İrem Yücel
Cinsel yaşamı aktif olan özellikle genç bireylerden hamile kalma konusunda çok fazla soru alıyoruz. Hangi tür ilişki ve durumlarda hamile kalındığı, hamileliğin nasıl anlaşıldığı konusunda bilgi eksikliği olan çok fazla çift var. Bu yazımızda tüm bu soru işaretlerini gidermeye çalıştık.
Nasıl Hamile Kalınır?
A

Nasıl ve hangi tür ilişkiler sonucunda hamile kalındığı, özellikle genç ve tecrübesiz bireylerin en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini bilmeyen kişiler en ufak cinsel bir yakınlaşmadan bile hamilelik korkusuyla çıkabiliyor. Öncelikle hamilelik biyolojik, fiziksel ve doğal bir olaydır.

Hamilelik gerçekleşmesi için çiftin cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Bu cinsel ilişki penisin vajinaya girmesi yoluyla gerçekleşir ve herhangi bir korunma yöntemi kullanılmaz. En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biri de prezervatiftir. Prezervatif kullanarak girilen ilişkilerde yanlış kullanımdan veya prezervatifin yırtılması sonucunda da hamilelik riski ortaya çıkabilmektedir.

Korunmasız ilişkide erkeğin kadının vajinasına boşalmasıyla erkek üreme hücresi olan spermler kadının yumurtalıklarına ulaşarak kadın üreme hücresi olan yumurta hücresiyle birleşir. Bu şekilde hamilelik oluşur ve hamilelik başladıktan sonra adet görülmez.  

Kadında normal adet döngüsü 28 günde bir tekrarlar. 28 günde bir hamilelik olmadığı sürece içerideki yumurta bir miktar kanla dışarı atılır. Daha sonra yeni yumurta oluşur. Özellikle döngünün 14. Günü yani adet olunan günden 14 gün sonrası hamilelik şansının en yüksek olduğu zamandır. Çünkü bu süreçte sperm tarafından döllenmek üzere yeni bir yumurta oluşmuştur.

Hamile kalmak isteyen bir kadın korunmasız cinsel ilişkisini bu döneme denk getirirse şansı oldukça yükselecektir. Hamilelik düşünmeyen çiftlerin de özellikle bu dönemde korunma yöntemleri açısından daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik şansının en çok döngünün 14. günü yani ortasında olduğunu belirttik. Bunun dışında kalan tüm günlerde yaşanan korunmasız bir cinsel ilişkide de hamilelik şansı olacaktır. Kadın vücuduna giren spermler burada birkaç gün canlı şekilde kalabilir ve bu sırada kadında yumurtlama (yeni bir yumurta oluşumu) gerçekleşirse hamilelik şansı yine artacaktır.

Normal cinsel ilişki dışında gerçekleşen arkadan ilişki, sürtünmeli ilişki yaşayıp hamile kalma korkusu yaşayan birçok çift sitemizi ziyaret ediyor. Bu konularla ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Sürtünme Yoluyla Girilen Cinsel İlişki Nedir?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Cinsel Terapi Nedir?
Cinsellik, insanların çoğu zaman konuşmaktan, hatta yardım almaktan en çok çekindiği konular arasında yer almaktadır
Aşırı Cinsellik İsteğinin Sebepleri Nelerdir?
İlişkinin süresi, niteliği ya da kiminle olduğu genellikle önemsizdir
Cinsel Mutluluk ve Orgazm İçin Formül: Ön Sevişme
Cinsel davranış içeriği genişledikçe ve zenginleştikçe cinsellikten alabilecek zevk de her iki cins için doğru orantılı artmaktadır
Sperm Öldürücü ile Doğum Kontrol Güvenli mi?
Spermisit: sperm öldürücü madde demektir
Anorgazmi (Orgazm Olamama) Nedir?
Anorgazmi kişinin yaşadığı cinsel ilişkide orgazm olmamasıdır
Cinsellikte Endişeden Kurtulun
Cinsellikte endişe çiftleri birbirinden uzaklaştırır ve cinsel sorunlar meydana gelir
Sabah Ereksiyonu Nedir?
Sağlıklı erkek bireylerde görülen gece uyku sırasında veya sabah uyanıldığında penisin sertleşmesine sabah ereksiyonu veya gece ereksiyonu denir
Vajına akıntısı türü, hamile kalmak için uygun bir dönemde olunduğunun göstergesidir
Vajinada çeşitli türlerde akıntı oluşur ve bunların gebelik için en önemlisi rahim ağzı akıntısıdır
Vajina Spazmı Nedir?
Çiftler arasında yaşanan en önemli sorunlardan birisi kadınlarda vajina spazmıdır
Masaj Kadınlarda Sağlıklı Cinsellik İçin Etkilidir
Masaj sağlık açıdan faydalıdır
Gerdek Korkusu Nasıl Yenilir?
Gerdek gecesi, hayatın en özel ancak en korkulan anlarından biridir
Düzenli Bir Cinsel Hayatın Çiftlere 10 Faydası
Düzenli bir cinsel hayat, evli çiftler için çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com