Nasıl Hamile Kalınır?

31.01.2019 02:12 | Güncelleme: 30.03.2019 01:28 | Yazar: İrem Yücel
Cinsel yaşamı aktif olan özellikle genç bireylerden hamile kalma konusunda çok fazla soru alıyoruz. Hangi tür ilişki ve durumlarda hamile kalındığı, hamileliğin nasıl anlaşıldığı konusunda bilgi eksikliği olan çok fazla çift var. Bu yazımızda tüm bu soru işaretlerini gidermeye çalıştık.
Nasıl Hamile Kalınır?
A

Nasıl ve hangi tür ilişkiler sonucunda hamile kalındığı, özellikle genç ve tecrübesiz bireylerin en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini bilmeyen kişiler en ufak cinsel bir yakınlaşmadan bile hamilelik korkusuyla çıkabiliyor. Öncelikle hamilelik biyolojik, fiziksel ve doğal bir olaydır.

Hamilelik gerçekleşmesi için çiftin cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Bu cinsel ilişki penisin vajinaya girmesi yoluyla gerçekleşir ve herhangi bir korunma yöntemi kullanılmaz. En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biri de prezervatiftir. Prezervatif kullanarak girilen ilişkilerde yanlış kullanımdan veya prezervatifin yırtılması sonucunda da hamilelik riski ortaya çıkabilmektedir.

Korunmasız ilişkide erkeğin kadının vajinasına boşalmasıyla erkek üreme hücresi olan spermler kadının yumurtalıklarına ulaşarak kadın üreme hücresi olan yumurta hücresiyle birleşir. Bu şekilde hamilelik oluşur ve hamilelik başladıktan sonra adet görülmez.  

Kadında normal adet döngüsü 28 günde bir tekrarlar. 28 günde bir hamilelik olmadığı sürece içerideki yumurta bir miktar kanla dışarı atılır. Daha sonra yeni yumurta oluşur. Özellikle döngünün 14. Günü yani adet olunan günden 14 gün sonrası hamilelik şansının en yüksek olduğu zamandır. Çünkü bu süreçte sperm tarafından döllenmek üzere yeni bir yumurta oluşmuştur.

Hamile kalmak isteyen bir kadın korunmasız cinsel ilişkisini bu döneme denk getirirse şansı oldukça yükselecektir. Hamilelik düşünmeyen çiftlerin de özellikle bu dönemde korunma yöntemleri açısından daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik şansının en çok döngünün 14. günü yani ortasında olduğunu belirttik. Bunun dışında kalan tüm günlerde yaşanan korunmasız bir cinsel ilişkide de hamilelik şansı olacaktır. Kadın vücuduna giren spermler burada birkaç gün canlı şekilde kalabilir ve bu sırada kadında yumurtlama (yeni bir yumurta oluşumu) gerçekleşirse hamilelik şansı yine artacaktır.

Normal cinsel ilişki dışında gerçekleşen arkadan ilişki, sürtünmeli ilişki yaşayıp hamile kalma korkusu yaşayan birçok çift sitemizi ziyaret ediyor. Bu konularla ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Sürtünme Yoluyla Girilen Cinsel İlişki Nedir?

Mutlu Bir Cinsellik İçin Kadınlara 7 Önemli Uyarı
Mutlu bir cinsel beraberlik için, kadınların da cinsellikte  dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır
Cinsellikle İlgili 9 Önemli Sır
Cinsellik kuşkusuz insan hayatında büyük yer kaplıyor
Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sorunu
Cinsel isteksizlik hamile bayanlar arasında sık olarak rastlanan bir cinsel sorundur
Kontrol Edilmeyen Diyabet ve Erkeklerin Cinsel Hayatına Etkileri
Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)  sinir ve  damarları olumsuz yönde etkileyerek   erkeklerde sertleşme fonksiyonlarını bozuyor
Kadınlarda Zayıflık Veya Aşırı Kilo Kısırlığa Yol Açabiliyor
Aşırı zayıflık ve aşırı şişmanlık kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor Kadınlar son yıllarda, kilo vermek amaçlı olarak diyet ve ağır sporlar uygulayabiliyorlar
Cinsel İsteği Arttırmak ve Canlandırmak İçin 5 Öneri
Cinsel istekleri azalmış çiftlere  veya bireylere,sağlıklı bir cinsellik ve cinsel isteği arttırmak için 5 önemli öneride bulunuluyor
Erkeklerde Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir ?
Doğum kontrolü ve doğum kontrol yöntemleri aktif cinsel hayatları olan çiftlerin daima gündemindedir
Çok Doğum Yapan Kadınlarda Vajinoplasti Yüz Güldürüyor
Çok doğum yada zorlu doğum yapan bayanlarda ,ileride oluşabilecek cinsel sorunların giderilmesinde vajinoplasti ameliyatı giderek tercih edilmeye başlanmıştır
Cinsel İsteksizlik ,Cinsel Soğukluk (Frijidite) Nedir?
Cinsel isteksizlik sık rastlanan fakat her zaman rahatça doktora ifade edilemeyen bir cinsel sorundur
Vajinusmus (Cinsel ilişkiye girememe) Nedir?
Vajinismus sıkça araştırılan bir cinsel sağlık sorunudur
Gebelik ve Cinsellik Hakkında Merak Ettikleriniz
Gebelik ve gebelik süresince cinsellik çiftler arasında sıkça merak edilen bir konudur
Prezervatif Nedir? Prezervatif Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Prezervatif, penise geçirilen ince lateks, plastik veya hayvan dokusundan üretilmiş bir doğum kontrol yöntemi olup piyasada en kolay bulunabilen doğum kontrol aracıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com