Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 10.07.2020 08:06 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?
A

Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.

Kürtaj işlemi Hangi Haftalarda Yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi yapılırken anne ve bebeğe zarar vermeyecek dönemi seçmek önemlidir. Anne adayının daha sonra tekrar çocuk sahibi olmak isteyeceği düşünülmeli ve buna göre bir uygulama yapılmalıdır. Yani annenin doğurganlığını elinden almamak için kürtajın yapılma dönemi önem taşır.
Kürtaj işlemi; 10 haftalıktan büyük bebeklere yapılmaz. Bebek büyümüş, canlılığı gelmiş olur ve bu zamandan sonra bebeği almak, anne için de tehlikeli olabilir.
5.5 haftadan önce de bebeklerin alınması tercih edilmez. Gebeliğin ilk 5 haftasında vajina sertleşir. Gebelik ilerledikçe yumuşar. Vajina sertliğinin geçmesi için bu süre beklenmiş olur.

Gebelik on haftayı geçmişse ve ciddi bir sakatlık teşhisi konmuşsa, hekimler kurul oluşturur. Eğer uygun görürlerse üç yetkin imza ile on haftadan büyük gebeliklerde rahim tahliyesi kararı alabilirler. Anne sağlığı, en önemli korunumdur.

Hafta hesaplamasında önemli bir husus da doğru gebelik hesaplamasıdır. Bazen son adet tarihinin işaret ettiği gebelik haftası ile, ultrasonda görüntülenen gebelik haftası uyuşmaz. Bu durumda esas alınacak olan; doktorun ultrason ölçümlerinde aldığı hafta değerlendirmesidir. Çünkü adet tarihine göre alınan gebelik haftasında, döllenme tarihine bağlı olarak sapma olma ihtimali daha yüksektir.

Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

Kürtaj, cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple kesinlikle onay verilmelidir. Kanama ve anneye zararı kesin olan riskli gebeliklerde yani kürtajın tek çözüm olduğu, hayati risk taşıyan gebeliklerde kişinin kendi onayı dışında başka onay gerekli değildir.

Kişi 18 yaşından küçükse aile işleme onay vermelidir.

Kişi evli ise eşinin de müdahaleye izin vermesi gerekmektedir.

 

Tam Kan Sayımında HCT Nedir?
Tam kan sayımında HCT parametresi (Hematokrit)kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir.Temel olarak kansızlık (anemi) araştırmasında istenen bir tahlildir.
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com