Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 10.07.2020 08:06 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir? Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?
A

Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Bu işlemin doğru zamanda yapılması hayati önem taşır.

Kürtaj işlemi Hangi Haftalarda Yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi yapılırken anne ve bebeğe zarar vermeyecek dönemi seçmek önemlidir. Anne adayının daha sonra tekrar çocuk sahibi olmak isteyeceği düşünülmeli ve buna göre bir uygulama yapılmalıdır. Yani annenin doğurganlığını elinden almamak için kürtajın yapılma dönemi önem taşır.
Kürtaj işlemi; 10 haftalıktan büyük bebeklere yapılmaz. Bebek büyümüş, canlılığı gelmiş olur ve bu zamandan sonra bebeği almak, anne için de tehlikeli olabilir.
5.5 haftadan önce de bebeklerin alınması tercih edilmez. Gebeliğin ilk 5 haftasında vajina sertleşir. Gebelik ilerledikçe yumuşar. Vajina sertliğinin geçmesi için bu süre beklenmiş olur.

Gebelik on haftayı geçmişse ve ciddi bir sakatlık teşhisi konmuşsa, hekimler kurul oluşturur. Eğer uygun görürlerse üç yetkin imza ile on haftadan büyük gebeliklerde rahim tahliyesi kararı alabilirler. Anne sağlığı, en önemli korunumdur.

Hafta hesaplamasında önemli bir husus da doğru gebelik hesaplamasıdır. Bazen son adet tarihinin işaret ettiği gebelik haftası ile, ultrasonda görüntülenen gebelik haftası uyuşmaz. Bu durumda esas alınacak olan; doktorun ultrason ölçümlerinde aldığı hafta değerlendirmesidir. Çünkü adet tarihine göre alınan gebelik haftasında, döllenme tarihine bağlı olarak sapma olma ihtimali daha yüksektir.

Kürtaj İçin Onay Gerekir mi?

Kürtaj, cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple kesinlikle onay verilmelidir. Kanama ve anneye zararı kesin olan riskli gebeliklerde yani kürtajın tek çözüm olduğu, hayati risk taşıyan gebeliklerde kişinin kendi onayı dışında başka onay gerekli değildir.

Kişi 18 yaşından küçükse aile işleme onay vermelidir.

Kişi evli ise eşinin de müdahaleye izin vermesi gerekmektedir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
PT ve INR Testi Nedir? PT ve INR Hangi Durumda Kullanılır?
Her iki test de, kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kan sulandırıcı tedavilerin (anti-koagülanlar) ne kadar etkili olduğunu kontrol etmek ve kanamalara yol açabilen hastalıkları belirlemek…
Gen Takviyesiyle Uykusuzluk Çözülecek
Meyve sinekleri üzerinde uygulanan araştırma, insanların uyku düzenini sağlayan geni ortaya koymuştur.
Tahlil Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?
Günümüzde bilişim teknolojilerinin giderek gelişmesi ile birlikte hemen her hastanenin web sayfalarında hastanede yaptırdığınız tahlil sonuçlarına ulaşabileceğiniz linkler bulunmakta.
Kortizol Nedir?
Vücudun strese gösterdiği tepki olarak kortizol hormonu salgılanır.
Anti HAV IgG ve Anti HAV IgM Testleri Nedir?
Bu testler hastanın hepatit A virüsü taşıyıp taşımadığını gösterir.ELISA yöntemi ile çalışılan testlerdir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com