Gebelik Belirtileri Neler ?

09.11.2016 02:37
Prof
Gebelik Belirtileri Neler ?
A

Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelik belirtileri hakkında bilgi verdi.

Gebe olduklarından şüphelenen kadınların test yaptırmadan önce karşılaştıkları çeşitli belirtiler vardır. Ancak her kadının fiziksel özellikleri, biyolojik özellikleri, metabolizmaları ve hormonal durumları farklılıklar gösterir. Bu sebeple de gebelik belirtileri her kadında farklılık gösterebilmektedir. Bir anne adayından yoğun şekilde yaşanan belirti, diğer anne adayında hiç yaşanmayabilir.

Bu sebeple gebelik belirtileri her kadında kendine hastır. Bundan dolayı da standart gebelik belirtilerinden bazıları sizde gözükmüyorsa, endişelenmeyin. Gebeliğin mevcut olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Gebeliğin oluşup oluşmadığını öğrenmek adına yapılacak en kesin yöntem kan testidir. Sağlık ocaklarında dahi uygulanan oldukça pratik bir işlemle kan testi yaptırabilir ve aynı gün ya da ertesi gün gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için evde yapabileceğiniz gebelik testleri de bulunmaktadır. Eczanelerden bu testi edinip evinizde uygulayabilirsiniz. Ancak kesin bilgi için kan testi daha idealdir.

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden önce ilk olarak adet gecikmesinin yaşanması gerekir. Gebelik durumunda aylık olarak yaşanan yumurtlama sonucunda yumurtanın döllenmesi ve fetusu oluşturması gerekmektedir. Şayet adet görülmüş ise yumurta döllenmemiş ve vücuttan atılmıştır. Bunun dışında hamile olan kadınların bazıları gebeyken dahi adet görebilir. Gebeyken adet görme toplum arasında ‘’üstüne adet görme’’ şeklinde tabir edilir. Bu sebeple bazı kadınlar gebeliklerini fark etmekte zorluk yaşayabiliyorlar. Bu durum oldukça dezavantajlıdır. Çünkü gebeliğin geç fark edilmesi, gebelikte yapılması sakıncalı olan durumların gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu sebeple de gebelikte çeşitli sorunlar yaşanabilir.

Gebelik Belirtileri

  • Memelerde büyüme veya hassasiyet

Gebeliğin erken döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle memelerle hassasiyet ve büyüme gözlemlenebilir. Meme uçlarının rengi değişebilir.

  • Mide bulantısı ve kusma

Gebe olan kadınların büyük bir kısmında gebeliğin ilk belirtisi olarak mide bulantısı görülür. Hormonal değişimler sebebiyle mide bulantıları ve kusmalar başlar. Genellikle sabah daha yoğun olarak yaşanan bu durum, günün herhangi bir saatinde de meydana gelebilir.

  • İştahın açılması ya da belirli gıdalarda tiksinme

İştahın artması anne adaylarının büyük kısmında gözlemlenen bir durumdur. Anne adayı kendini devamlı aç hissedebilir. Ya da bazı yiyecekleri canı çok çekebilir. Bu duruma da aşerme denilir. Bazen ise gebelikten önce çok sevdiğiniz bir besinden tiksinebilirsiniz.

  • Sık sık idrara çıkma

Erken gebelik dönemlerinde bile anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Bu sebeple gece uykular bölünebilir. Anne adaylarının bazılarında kabızlık sorunu görülebilir.

  • Baş dönmesi

Gebelik döneminde kan damarları genişler. Bu sebeple de tansiyonda düşme görülür. Anne adayı uzun süre aynı pozisyonda kaldığında ve daha sonra ayağa kalktığında ya da uzun süre ayakta durduktan sonra oturduğunda başı dönebilir.

  • Psikolojik durumda meydana gelen değişiklikler

Anne adayının vücudunda meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle ruh halinde de dalgalanmalar, ani değişimler görülebilir. Anne adayı daha çabuk sinirlendiğini, daha kolay ağlayabildiğini görebilir. Kimi zaman çizgi film izlerken dahi duygusallaşıp ağladığını görebilir. Bu durum tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

  • Hafif kanama

Anne adaylarının bazılarında gebeliğin erken belirtisi olarak vajinal kanama görülebilir. Döllenmenin gerçekleşmesinden yaklaşık olarak 15 gün sonra kanam görülebilir. Bu kanamaya yerleşme kanaması yani implantasyon kanaması denilmektedir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi neticesinde vajinal kanama meydana gelir. Yerleşme kanaması genellikle adet dönemi ile aynı zamanda yaşanır. Bu sebeple anne adayı bunu adet kanaması olarak algılayabilir. Ancak adet kanaması gibi uzun sürmez.

Kaynak: http://jinekoloji.com/gebelik-belirtileri-nelerdir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yazın Neler İçilmemeli?
Yine kapıyı çalan kavurucu yaz sıcakları, alternatif serinleme yollarını aratıyor
Denize Girerken Güneş Kremi Sürmeyin
Yakıcı yaz günlerinde herkesin hayalidir denize girip serinlemek ve rahat bir tatil dönemi geçirmek
Gebelikte Pelvik Egzersizleri İhmal Etmeyin
Gebelikte ve doğumda kas kuvvetleri son derece önemlidir
Hamilelikte Burun Kanaması Olağandır
Hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de burun kanamalarıdır
Doğal Besinlerle Güzellik Önerileri
Dünyanın her yerindeki insanlar doğal bir yaşama geri dönmektedir
Kan Vermeden Vitamin Ölçümü Nasıl Yapılır?
Vitaminler vücudun direncinde ve sağlıklı olmasında önemli, yokluğunda bazı fonksiyonların aksadığı özellikle bağışıklığın zayıfladığı yapılardır
Kırışıkları Engellemek İçin Her Güne Bir Buz
Pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesi mutlu eden ve kendiyle barışık olmasını sağlayan bir görüntüdür
2 Yaşından Küçük Bebekle Uçağa Binerken Dikkat Edin
Uçakta en çok karşılaşılan problem, basınç sıkıntısıdır
Cilt Karaciğerin Aynasıdır
Bir cildiyeye gittiğinizde, eğer şikayetiniz yüzünüzde ve vücudunuzda meydana gelen kabarıklıklar, sivilceler ise doktorunuzun ilk isteyeceği tahliller karaciğer tahlilleridir
Gebelik Geçmişi Neden Önemli?
İlk gebelik ister doğmuş olsun, ister çeşitli sebeplerle doğmamış olsun ikinci gebelik için son derece önem taşır
Ağızdaki Beyaz Yaralar Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
Ağızdaki beyaz yaralar, zaman, zaman herkes de görülebilir
Etkin Öğrenme Nasıl Sağlanır?
Öğrenme;  bilgileri algılayıp, beyinde kalıcı olarak depolama ve aktif hayatta kullanabilme yetisidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com