Gebelikte İlaç Kullanımı

22.06.2018 08:00
Gebelik, toplumumuzda ve dünyada sağlık açısından insanların en hassas olduğu dönemlerin başında gelmektedir
Gebelikte İlaç Kullanımı
A

Gebelik, toplumumuzda ve dünyada sağlık açısından insanların en hassas olduğu dönemlerin başında gelmektedir.
Bu nedenden dolayı, gebelikte ilaç kullanımı, özellikle anne adayları için özel bir anlam taşımaktadır.  Yakınlarımızdan da görüleceği gibi, anne adayları genellikle ilaç kullanılmamasının doğru olduğuna dair kanı taşımaktadır. Peki, bu doğru mu? Ya da gebelikte ilaç kullanımı nasıl olmalıdır. 
En sık karşılaştığım soru tam da bu noktada gelmektedir: “Gebelik süresi boyunca ilaç kullanılmalı mı? Kullanılacaksa hangi ilaçlar tercih edilmeli?” Bu yazımızda, anne adaylarının en çok merak ettiği bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. 
Gebelik de kusma, bulantı, kasık ve bel ağrısı, bacaklarda ve kollarda kasılma, idrar yolları enfeksiyonu ve gripal enfeksiyon en sık gözlenen rahatsızlıklardır. Ancak; piyasada mevcut ilaçların hemen hemen birçoğu fetusa (ana rahmindeki canlı) geçmektedir. Bu nedenle teratojenik etki dediğimiz fetusta kalıcı morfolojik ve fonksiyonel değişikliklere neden olmaktadır. Daha anlaşılır bir ifade ile “sakatlık yapma” riskine sebep olmaktadır. Bu durum bazen gebeliğin sonlanmasına bile sebep olmaktadır. 

Şüphesiz bütün ilaçlar gebelik döneminde kullanıldığında teratojenik etki yapmaz. Bunun için ilaçlar teratojenik etkilerine göre 5 kategoride sınıflandırılmıştır. Ve bu sınıflandırmalar ilaçların prospektüsünde yazılmak zorundadır. Sınıflandırmaları kısaca özetlersek: 

  A: Teratojenik etkisi olmayan ilaçlardır. En güvenilir ilaç gruplarıdır.
  B: Hayvanlar üzerinde denenmiş ve teratojenik etkiye rastlanmamış ancak; insanlar üzerinde denenmemiş ilaç gruplarıdır. Az da olsa risk taşımaktadır.
  C: Hayvanlar üzerinde denenmiş ve teratojenik etkiye rastlanmış ilaçlardır. Ancak; insanlar üzerinde denenmemiş ilaç gruplarıdır. Bunlar B grubuna göre kısmen daha risklidir.
  D: Fetusa zararlı etkisi kanıtlanmış ilaçlardır. Yarar-zarar ilişkisi dikkate alınarak doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaç gruplarıdır.
  X: Teratojenik etkisi çok yüksek ilaçlardır. Kesinlikle kullanılmaması gereken ilaç gruplarıdır. 

Gebelikte karşılaşılan kimi hastalık durumlarında, mecburen D grubunda belirttiğim ilaçların kullanılması zorunlu olabilir. Bu durumda yarar-zarar ilişkisinin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Yarar-zarar ilişkisi: “Eğer ilaç kullanılmadığında anne ve cenin daha çok zarara uğrayacaksa yani ilacın kullanıldığında yararı kullanılmadığı durumdaki zararından daha çok ise o ilaç doktor kontrolüne kullanılabilir.
Gebelik durumunda anne adaylarının daha çok karşılaşacağı durum, kişinin gebelik öncesi kronik bir rahatsızlığının olup olmamasıdır. Ülkemizde ve dünyada kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklarla karşılaşılan yaş oranının düştüğü ve bu hastalıklara daha sık rastlanır olduğu düşünülürse konu ayrıca ele alınmalıdır. Anne adayının gebelik öncesinde sürekli ilaç kullanımını gerektiren tansiyon, şeker gibi sağlık problemi varsa gebelikte, kronik hastalığın en hafif seyrettiği dönemde doktor kontrolünde ilaç başlatılması anne-bebek sağlığı açısından önemlidir.

Bu hastalıklara ait ilaçların birçoğu gebelik süresince kullanılamayacak ilaç kategorisinde olduğu için sağlık problemini takip eden doktorla gebeliği takip eden doktorun devamlı kontrolünde olması gerekmektedir.
Bu noktada doktorların eş güdüm içinde olması için anne adayının dikkatli davranması gerekmektedir. Gebelik, düz bir çizgi ve her süreci aynı olan bir durum değildir. Bu nedenle ilaç kullanımında gebeliği dönemlere ayırarak incelemek yararlı olacaktır. Elbette en önemli denecek süreç, gebeliğin ilk üç ayıdır. Gebeliğin ilk üç ayında hemen hemen hiçbir ilaç güvenli değildir. Mümkün olduğunca anne adayları bu süreçte ilaç kullanmamalıdır. Kullanılacak ilaçlar en düşük dozda ve en kısa tedavi süresince kullanılmalıdır. Kullanılacak ilaçların A ve B kategorisinde olanlarının tercih edilmesine dikkat edilmelidir.
  
En çok başvurduğumuz ilaçların başında gelen ağrı kesici olarak, aspirin kullanılmaması uygundur.  Sonuç olarak, gebelikte ilaç kullanımı en dikkatli olunması gereken konuların başında gelmektedir. Gebe kalmaya karar verildiğinde, gebelik öncesi gereken bütün sağlık kontrollerini yaptırılmalıdır. Gebe kalındıktan sonra mutlaka devamlı doktor kontrolünde gebeliği takip ettirmek son derece önemlidir. Anne adayları doktor onayı olmadan ilaç kullanmamaya özen göstermelidir.  Sağlıklı kalın…

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kurban Bayramında Nasıl Sağlıklı Kalabiliriz?
Günümüzde bayram denince akla şüphesiz çikolata, tatlı, börek tüketimi geliyor
Müzik Ruhun Gıdasıdır!
Dopamin: mutluluk salgılayan ve insanı mutluluğa kavuşturan hormondur
Tatilde Aktif Dinlenin
Yaz ayları geldi, tatil sezonu açıldı
Güçlü Kemiklere Sahip Olmak
Güçlü kemik yapısı, kuvvetli bir vücudun yanında, dayanıklılık ve sağlığında göstergesidir
Besinleri Üflemeden Yiyin
Sağlıklı yaşama, normal hayat akışında süregelen alışkanlıkların bir neticesidir
Kulak Zarı Nedir?
Kulak zarı, kulağın iç bölgesinde bulunan ve duyma işleminin gerçekleştiği bölümdür
Arı Sokarsa Ne yapılmalı?
İğneli yaban ve bal arıları kendilerini savunmak için ucunda zehir olan bu iğne yapısını kullanırlar
Gençlerde Uyuşturucu Kullanımı ve Belirtileri
Madde bağımlılığı sorunu dünyada var olan bir sorundur ancak yeni değildir
Öz Güvenin Oluşum Süreci
Doğumla başlayan ve 1 yaşına kadar devam eden süreç temel öz güven süreci olarak isimlendirilir
Penis Muayenesi Nedir?
Penis muayenesi gözle muayene ile başlar
Mutlu İlişkinin Sırrı Kendini Gerçekleştirmektir!
Kişisel gelişimin son aşaması kişinin kendini gerçekleştirmesi olarak kabul edilir
Diş Macununu Fazla Kullanmak Dişlerinize Zarar Verir!
Dişlerimden besin artıklarını uzaklaştırmak için diş fırçası ve diş macunu en büyük yardımcımızdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com