Grip Platformu, Sağlık Bakanlığı Desteğiyle “Kendini Koru, Hastanı Koru” Kampanyasını başlatıyor

22.06.2018 08:00
Her ne kadar havalar iyi gitse de önümüzdeki günlerde sonbaharın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte , soğuk havayla birlikte grip mevsimi de başlayacak
Grip Platformu, Sağlık Bakanlığı Desteğiyle “Kendini Koru, Hastanı Koru” Kampanyasını başlatıyor
A

Her ne kadar havalar iyi gitse de önümüzdeki günlerde sonbaharın kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte , soğuk havayla birlikte grip mevsimi de başlayacak.Bu sene gribe karşı alınacak önlemler konusunda Grip Platformu da çalışmalar yürütüyor.
Türkiye’de ilk defa Sağlık Bakanlığı ve birçok uzmanlık derneği, griple mücadele için“Grip Platformu” adıyla tek çatı altında toplandı.“Grip Platformu”, Avrupa Grip Uzmanları Çalışma Grubu (ESWI) ve Sağlık Bakanlığı’nın da desteği ile, Türkiye’de sayıları yaklaşık 22 milyon olan risk grubundaki bireylerin aşıdan en yüksek düzeyde yararlanabilmeleri için çalışmalar yapmayı amaçlıyor.  
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur ve Avrupa ülkelerinde grip ile savaştan sorumlu ESWI yönetim kurulu üyesi Dr. Meral Akçay önderliğinde bir araya gelen dernekler, ESWI’nin desteği ile Grip Platformu olarak 24 Eylül 2011 tarihinde İstanbul’da ilk toplantısını gerçekleştirdi. Platformun İstanbul bölgesindeki hekim ve eczacılara yönelik ilk eğitim toplantısı ise, ESWI Başkanı Prof. Dr. Osterhaus’un katılımı ile 25 Eylül 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı.   Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Grip Platformu toplantısında, Sağlık Bakanlığı ve farklı uzmanlık derneklerinin temsilcileri; griple ilgili son gelişmeleri, grip ile mücadelede aşıların yeri ve bu konudaki yenilikleri ele aldı.   11-14 Eylül 2011 tarihinde Malta’da gerçekleştirilen “ESWI: IV. Avrupa Grip Konferansı”nda gündeme gelen gelişmeleri de ele alan uzmanlar, Türkiye’de başlatılacak olan “Kendini KORU, Hastanı KORU başlıklı projenin detaylarını paylaştı.   Sağlık çalışanlarının grip ve gripten korunma konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan proje, bu sayede hem personelin gribe yakalanma oranını düşürmeyi hem de risk gruplarında aşılanmasının artırılmasını öngörüyor. Grip mevsiminin yaklaştığı bugünlerde, risk gruplarında ve yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları ve ölümleri azaltmayı hedefleyen proje, öncelikli olarak 65 yaş üstü risk grubundaki 5 milyon kişinin aşılanmasını hedefliyor. 400 bin sağlık çalışanına ulaşmayı hedefleyen proje, Ekim ayı itibariyle İstanbul, İzmir, Edirne, Bursa ve Antalya’da başlatılacak.  Grip Platformu, Avrupa Grip Uzmanları Çalışma Grubu (ESWI) ve Sağlık Bakanlığı’nın da desteği ile, Türkiye’de sayıları yaklaşık 22 milyon olan risk grubundaki bireylerin aşıdan en yüksek düzeyde yararlanabilmeleri için çalışmalar yapmayı amaçlıyor.   Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonu, sözkonusu risk gruplarında bulunan bireylerin en az %75’inin aşılanarak korunmaları gerektiğini bildirmiş olmasına ve sözkonusu risk gruplarının aşı ile korunmalarını sağlamak amacıyla aşıların Sağlık Bakanlığınca ücretsiz sağlanmış olmasına rağmen ülkemizde bu oran %10 düzeylerinde seyrediyor.    

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kulak Zarı Nedir?
Kulak zarı, kulağın iç bölgesinde bulunan ve duyma işleminin gerçekleştiği bölümdür
Arı Sokarsa Ne yapılmalı?
İğneli yaban ve bal arıları kendilerini savunmak için ucunda zehir olan bu iğne yapısını kullanırlar
Gençlerde Uyuşturucu Kullanımı ve Belirtileri
Madde bağımlılığı sorunu dünyada var olan bir sorundur ancak yeni değildir
Öz Güvenin Oluşum Süreci
Doğumla başlayan ve 1 yaşına kadar devam eden süreç temel öz güven süreci olarak isimlendirilir
Penis Muayenesi Nedir?
Penis muayenesi gözle muayene ile başlar
Mutlu İlişkinin Sırrı Kendini Gerçekleştirmektir!
Kişisel gelişimin son aşaması kişinin kendini gerçekleştirmesi olarak kabul edilir
Diş Macununu Fazla Kullanmak Dişlerinize Zarar Verir!
Dişlerimden besin artıklarını uzaklaştırmak için diş fırçası ve diş macunu en büyük yardımcımızdır
Şehir Hayatını Kolaylaştıracak Öneriler Nelerdir?
Şehir hayatını psikolojik olarak kolaylaştırmak, trafiğiyle, stresiyle başa çıkabilmek, mutlu bir metropol hayatı sürdürebilmek için önerebileceğimiz basit yöntemler var
Sindirim yolu zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?
Yiyeceklerin temiz, taze bir şekilde kişilere ulaşması zor bir aşamadır
Sifonu çekmeden klozet kapağını kapatmayı neden unutmamalıyız?
Sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatmayı unutmamalıyız
Çocuğunuzu Dinleyin!
Çocuğumuzun en iyi şekilde yetişmesi ve sağlıkla gelişmesi için elimizden geleni yaparız
Yatmadan Önce Hareket Zayıflatır
Yatmadan önce hareket etmek; uyurken dolaşımın devam etmesini sağlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com