Kabak Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

07.07.2018 04:41
Kabak ülkemizde birçok yerde yetişen tohumlu meyvelerden biridir
Kabak Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
A

Kabak ülkemizde birçok yerde yetişen tohumlu meyvelerden biridir. Ülkemizde genellikle pişirilerek yemeği yapıp yenilir. Farklı yemeklerin içine konulur. Bal kabağını şekerle pişirerek kabak tatlısı da yapılır.

Kabak yaz mevsimi meyvelerinden biridir. İçerdiği kalori miktarı oldukça azdır. Bu sebeple tam bir diyet besinidir. Kabağın zengin içeriğinde A, C, E ve K vitaminleri, karoten alfa ve beta, magnezyum, demir, bakır, potasyum gibi birçok mineral de bulunur. Kabağın içerdiği lifler, vitaminler, mineraller ve diğer maddeler sağlığa oldukça faydalıdır. Zayıflamak için uygun bir besin olan kabak, diyet listelerinde de sık sık yerini alır.

Kabak Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kabak kilo vermeye yardımcı olma, kanseri önleme, kalp sağlığını koruma, kemikleri güçlendirme, gözleri koruma ve bağışıklığı güçlendirme gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir.

Kabak içerdiği A-C vitaminleri ve beta karoten maddesi sayesinde güçlü bir antioksidandır. Vücutta zararlı olan atık maddelerin birçoğu toksin diye adlandırılır. Kabak antioksidan özelliğiyle bu toksinleri vücut dışına atarak vücudu arındırır. Aslında kabak tam bir detoks besinidir. Bu özelliği sayesinde hücreleri kansere karşı korur.

Kabak kalp sağlığını koruyan bir besindir. Az miktarda yağ içerir. Kolesterolü dengeler. Kalbi ve damarları yüksek kolesterolden koruyarak kanın vücutta rahat dolaşmasını sağlar. Bu sayede kanın pıhtı oluşturduğu kalp krizi, felç, inme gibi hastalıklara karşı düzenli kabak tüketimi koruyucu etki sağlar.

Kabak cilt için büyük faydalara sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Cildin elastikliğini ve sıkılığını korumasını sağlar. Güneşin yaydığı UV ışınlar yüzünden cildin aldığı zararları iyileştirmeyi sağlar. Düzenli kabak tüketmek, yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları büyük ölçüde engeller. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Kabak içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçlara da iyi gelir. Koparak dökülmeleri azaltır. Saçların daha az kırılgan ve daha güçlü olmasını sağlar. Saçlara ve tırnaklara parlaklık ve güçlülük verir.

Magnezyum ve potasyum mineralleri yönünden zengin olan kabak, vücutta yağ ve şeker dengesini sürdürerek kilo kontrolü sağlar. Yüksek olan kolesterolü düşürür. Diyabet hastaları için de kandaki şeker dengesini sağlar. Sporcular için de iyi bir besindir. İçerdiği potasyum sayesinde dolaşım sistemini ve kasları güçlendirir.

Bol miktarda C vitamini içeren kabak, vücudu grip, soğuk algınlığı ve alerji hastalıklara karşı korur. İyileşmeyi hızlandırır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
El-Ayak Koordinasyonunu Geliştirin..Genç Kalın!
Bebeklik çağında gelişmeye başlayan el-ayak koordinasyonu, bireyin yaşamının sonuna kadar gelişime açıktır
Homoseksüel İlişki ve Etik
Homoseksüel terimi, bireyin kendi cinsiyetine sahip başka bir bireye karşı cinsel istek duymasını ifade eder
Konuşma Arasında 'Iıı'lama Nedenleri Nelerdir?
Toplum önünde konuşmak pek çoğumuzu strese sokan bir durumdur
Tırnak Yemenin Psikolojik Etkisi
Tırnaklarınızı sıklıkla ağzınıza götürüyor ve istemsiz olarak yediğinizi fark ediyor musunuz? Bu durum aşırı stres altında olduğunuzun bir göstergesi olabilir
Sigara Bırakma Sonrası Ağızda Açılan Yaralar
Sigara tüketimi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla azalıyor
Takıntılarınız Kabusunuz Olmasın!
Takıntılar pek çok kişinin karakterinde yer etmiş çocukluk veya yetişkin hatıralarıdır
Medikal Esrar Nedir?
Medikal esrar kullanımı aslında pek de doğru bir kullanım değildir
Hypnagogia Nedir?
Hypnagogia, eski yunanca kökenli bir kelimedir
Bilimsel 'Karabasan'
'Karabasan' kavramı hemen hepimizin duyduğu bir kısmımızın da bu durumu deneyimlediği bir olgudur
Esrar ve THC Nedir?
Esrar olarak bilinen ve kenevir bitkisinden elde edilen uyarıcı maddenin etken maddesi TCH'dir
Meslek Hastalığı Nedir?
Kişinin iş nedeniyle sahip olduğu geçici veya kalıcı hastalıkların tamamı iş hastalığı olarak tamamlanmaktadır
Ünlü Hayranlığının Sosyopatik Durumu
Giderek daha sık kullanılmakta olan sosyal medya ünlü' kişilere de ulaşma imkanını artırdı
tahlil.com
tahlil.com