Hamilelikte Baş Ağrısı

09.11.2016 11:12 | Güncelleme: 19.12.2020 02:13 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Hamilelik döneminde hormonel değişimler, kilo artışı ve ödem gibi gelişmeler genellikle baş ağrısına neden olabilir
Hamilelikte Baş Ağrısı
A

Hamilelik döneminde vücut pek çok değişime uğrar. Bu değişimlere ayak uydurmaya çalışan organlar zaman zaman yorulur ve ağrılar yoluyla dinlenmek istediğini belirtir. Bu, hamilelik seyrinde normal durumlardır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıldır?

Hamilelik döneminde hormonlardaki değişimler, kilo artışı ve ödem gibi gelişmeler genellikle baş ağrısına neden olabilir. Bu ağrı genellikle kısa süreli olmaktadır.

Bazen hamilelik beraberinde kaygı getirir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları, bebeğini dünyaya getirmek, bakımını yapmak, büyütmekle ilgili bazı kaygılar yaşayabilirler. Bu kaygılar da baş ağrılarının sık olmasının sebeplerindendir.

Bazen de baş ağrısının hamilelikle bir ilgisi yoktur ve rutin bir ağrıdır. Gebelikte gerçekleşen her ağrının sebebi, gebelik değildir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Her hastalıkta olduğu gibi, hamilelikte baş ağrısında da öncelikle sebep belirlenmelidir. Bunun için hemen ilaç tüketmek yerine önce insan kendi vücudunu dinlemelidir.

Böyle bir durumda sakince beklemek, hafif yemek tüketmek ve biraz uyumak iyi gelebilir. Bu sayede açlık, yorgunluk gibi bir sebepten baş ağrısı yaşanıyorsa bu olumsuzluklardan kurtulmuş olursunuz.

Kaygılarınız, yoğun iş temponuz sebebiyle bir ağrı yaşıyorsanız, hamilelik için olumsuz etki yapmayacak bir bitki çayı eşliğinde hafif müzik dinleyebilir, bir kitap okuyabilir veya bir gezinti yapabilirsiniz bu durum, kaygılarınızı kafanızdan silmenize yardımcı olacak ve sizi ağrınızdan kurtaracaktır.

Ağrıların sebebi bazen kas kasılmaları ve ağrıları olabilir. Bu durumda kişinin sıcağa yakın bir suyla duş alması, duş sonrası ayak altı ve baş, boyun bölgesine masaj yapılması kişiyi rahatlatacaktır.

Ancak geçmeyen, sıklıkla tekrar eden ve uzun süren baş ağrıları için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ezbere ilaç alınmamalıdır.  Dikkat edilecek bir husus da özellikle hamilelik sürecinde kesinlikle doktor bilgisi dışında ilaç tüketilmemesidir. Bu durumda istemeden bebeğinize zarar verebilir ve gebeliğinizi riske atabilirsiniz ki, bu istenmeyen bir durumdur.  

 

Maruz Kalma ve Bulaş Yoluna Göre Enfeksiyonlardan Korunma ve Önlemler
Enfeksiyon hastalıkları insan hayatı boyunca hemen herkesin defalarca karşılaştığı kimi zaman hafif kimi zaman da hayatı tehdit edebilen ciddi sağlık problemleridir
AİDS'e Neden Olan HIV Virusu Hangi Yollarla Bulaşır?
HIV virusu  insan vücuduna farklı bulaşma yolları ile girebilmektedir
Çocuklarda Kusma Olduğunda Aileler Ne Yapmalıdır?
İlkbahar ayları ile birlikte, çocuklarda  entero-viral enfeksiyonların görülmeye başlıyor
El Bileğinde Sinir Sıkışması Karpal Tünel Sendromu KTS Nedir?
Boyun bölgesinden çıkıp kol ve elin sinirlendirilmesini sağlayan üç kol sinirinden biri olan median sinirin ( diğerleri; ulnar sinir serçe parmağı ve yüzük parmağının yarısı, radial sinir el sırtı) el…
Ağız Kuruluğu Bir Sağlık Sorunudur
Ağız kuruluğu bir hastalıktır ve tükürüğün az miktarlarda salgılanmasından ortaya çıkar
Yetim Hastalık Nedir?
Bu hastalık çok nadir görüldüğü için yetim hastalık denmiştir
Çocuklarda El Ayak ve Ağız Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?
Yaz ve sonbahar aylarında yaygınlaşan el ayak ve ağız hastalığı kalabalık ortamlarda, kreşlerde daha sık görülüyor
Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir?
Behçet hastalığı çok az rastlanılan, ağızda ve cinsel bölgede ağrılı ülserler (yaralar), göz sorunları  ve deri bulgularıyla seyreden bir hastalıktır
Mantar Enfeksiyonu Nedir? Kaç Çeşit Mantar Vardır?
İnsanlarda mantar enfeksiyonları bir veya birkaç mantar türünün vücudumuzdaki dokulara yerleşmesi sonrası görülür
Kolon Kanserinde Erken Teşhis İle % 90 Başarı Sağlanıyor
Kolorektal kanserler sıklıkla rastnanan kanser türleridir
Babalık Sendromu (Couvede Sendromu) Nedir?
Eşi hamile olan bazı erkeklerin bir kısmı eşleriyle benzer sıkıntılar yaşamaya başlarlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com