Hamilelikte Yüzmek Sakıncalı mıdır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 25.04.2021 04:43 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Anne adayının yüzmesi, fiziksel olarak çok kaliteli bir aktivitedir. Ancak bebek için risk olan annenin yüzmesi değil, nasıl bir suda yüzdüğüdür. 
Hamilelikte Yüzmek Sakıncalı mıdır?
A

Uzmanlar, anne adaylarına yüzmekten vazgeçmelerini önermediklerini, ancak havuzda kalış süresini iyi ayarlamaları gerektiğini söylüyor.

Yüzmenin Bebeğe Ne Zararı Olabilir?

Anne adayının yüzmesi, fiziksel olarak çok kaliteli bir aktivitedir. Ancak bebek için risk olan annenin yüzmesi değil, nasıl bir suda yüzdüğüdür. Yani yüzülen suyun kalitesi önemlidir. Bu sebeple anne adayının, düşük tehlikesi yoksa deniz, göl suyunda yüzmesinin hiç bir mahsuru yoktur. Ancak mesele havuzlar olduğunda düşünülmeli ve iyi araştırılmalıdır. 

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu tarafından kanserojen olarak nitelendirilen kloroform ve yüzme havuzunda bulunan diğer kimyasalların, ciltten emilerek veya solunum yoluyla vücuda alındığı belirtiliyor. Bu sebeple anne adayının yüzdüğü suyun içeriği son derece önemlidir. Annenin vücuduna solunum yada deri vasıtasıyla giren materyaller, dolaşımla doğrudan bebeğe geçeceği için bu husus son derece önemlidir. 

Sıcak havuzlara anne adayları kesinlikle girmemelidir. Termal sular da buna dahildir. Sıcak havuzlar, bakterilerin ve virüslerin bol bulunabileceği bir ortamdır. Özellikle vajinal enfeksiyonlar gebelikte son derece tehlikelidir. Gebeliğin ilk dönemlerinde ise sıcak sular, rahim kaslarının da gevyemesine sebep olacağından düşükler meydana gelebilir. Ayrıca anne adaylarının tansiyonları düşme eğilimindedir. Çünkü tek dolaşım sistemi ile iki canlı beslenmektedir. Bu sebeple sıcak sular annenin tansiyonunun düşmesine ve bayılmaya sebep olabilir. Bu durum gebelikte son derece tehlikelidir. 

Yüzmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Gebelikte fazla kilo alınması tavsiye edilen bir durum değildir. Bu sebeple yapılacak olan fiziksel aktivitelerden en fonksiyonel olanlardan biri de yüzmedir. Yüzerken vücutta tüm kaslar gevşer.

Bunun yanında su, anne adayının negatif enerjisini de emer. Yani anne adayının daha sakin, mutlu ve dinç olmasını sağlar. 

Su, annenin doğumunu çok kolaylaştırır. Yüzen kadınların kolay bir şekilde, normal doğum yapma olasılığı çok daha yüksektir.Tırnak Yemenin Psikolojik Etkisi
Tırnaklarınızı sıklıkla ağzınıza götürüyor ve istemsiz olarak yediğinizi fark ediyor musunuz? Bu durum aşırı stres altında olduğunuzun bir göstergesi olabilir
Sigara Bırakma Sonrası Ağızda Açılan Yaralar
Sigara tüketimi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla azalıyor
Hypnagogia Nedir?
Hypnagogia, eski yunanca kökenli bir kelimedir
Bilimsel 'Karabasan'
'Karabasan' kavramı hemen hepimizin duyduğu bir kısmımızın da bu durumu deneyimlediği bir olgudur
Esrar ve THC Nedir?
Esrar olarak bilinen ve kenevir bitkisinden elde edilen uyarıcı maddenin etken maddesi TCH'dir
Meslek Hastalığı Nedir?
Kişinin iş nedeniyle sahip olduğu geçici veya kalıcı hastalıkların tamamı iş hastalığı olarak tamamlanmaktadır
Ünlü Hayranlığının Sosyopatik Durumu
Giderek daha sık kullanılmakta olan sosyal medya ünlü' kişilere de ulaşma imkanını artırdı
Yavaş Yemek Zayıflatıyor!
Son yüz yılda çıkan hızlı yemek kültürü ile şişmanlığın arttığı bilinen bir gerçeklik
Çoklu Doğum Nedenleri Nelerdir?
Kadınların birden çok çocuk doğurmasına çoklu doğum denir
Tüketimi Azalt..Mutlu Ol:)
İletişim çağını yaşadığımız ve sanayileşmenin hızla büyüdüğü günümüzde, insanların ürünlere ulaşma imkanının artmasının yanında mutsuzluk seviyesinin de hızla arttığını söyleyebiliriz
Regl Dönemi ve Hamilelik
Sitemize sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ilişki sonrasında düzenli olarak regl görülmesine karşın hamileliğin oluşup oluşmayacağı yönündedir
Her HIV+ Kişi AIDS Değildir.
HIV taşıyan herkesin AIDS olduğu düşüncesi yaygın olarak duyulan ancak doğru olmayan bir söylentidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com