HBs Ag Pozitif Olması Nedir ?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 11.04.2020 06:15
HBs Ag testinin  pozitif olması  hepatit B virüsü ile karşılaşılmış olduğunu gösterir. Bu test sonucu normal değildir. Kan tahlilinde HBs Ag pozitifliği görüldüğünde kişide aktif bir enfeksiyon olabildiği gibi veya Hepatit B taşıyıcılığı gibi bir duurm da olabilir.Aşağıdaki yazımızda kan tahlilinde HBs Ag testi pozitif çıkan bir kişide olası senaryolar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
HBs Ag Pozitif Olması Nedir ?
A

Kan tahlilinde HBs Ag testinin  pozitif olması kişinin hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğunu gösterir. Hepatit B hastalığı  akut ve kronik olarak iki ayrı klinik tabloda seyredebilir. Akut hepatit B' de hastada halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık, sarılık gibi şikâyetler var olabilir.
Kronik Hepatit B de ise hastada hiç bir şikâyet olmayabilir.Ancak kimi zaman da halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir.

HBs Ag Testi Pozitifliği

Birçok hepatit hastasının herhangi bir yakınması yokken yapılan rutin  kan tahlillerinde  karaciğer enzim testlerinin (ALT,AST,GGT) yüksekliği saptanması  ve  HBS Ag testinin pozitif olması ile  Hepatit B enfeksiyonu tanısı konulur.
HBs AG testi pozitifliği saptanan hastalara doktorlar gerek görüler ise ilave tahliller deisteyebilir.
Karaciğeri gösteren ultrason, çeşitli kan tahlilleri ve bir polimeraz zincir reaksiyonu testi olan HBV DNA PCR testi bunların başlıcalarıdır.Kimi zaman karaciğer biyopsisi de istenen tahliller arasındadır.

Hepatit B Taşıyıcılığı ve HBs Ag Testi

HBs Ag testi pozitifliği belirli şartların da olması halinde kişide Hepatit B taşıyıcılığı konusunda bilgi verir.

Hepatit B Taşıyıcılığı Nasıl Anlaşılır?

HBs Ag testi pozitif olan kişiler Hepatit B taşıyıcısı olup olmadıklarını merak eder. Tahlil sonuçlarında aşağıdaki koşulları taşıyanların Hepatit B taşıyıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Hepatit B taşıyıcılığı gösteren 3 temel koşul:

1.Kan tahlilinde HBs Ag ve ANti HBe  testlerinin pozitif (+) olması, 
2. Bunlarla beraber HBe Ag ve HBV DNA testlerinin negatif (-) olması,
3. Karaciğer enzim testlerinin normal olması (ALT,AST,GGT gibi)

YORUMLAR

gul | 18.03.2013 05:48

iyi gunler ben 1\2 hafta once 2 kez hamilelik testi yaptim ikiside pozetif cikti ve bugun ozel bir klinike gittim orda da ayni idrar testini yaptirdilar ama negatif cikti bu ne demek oluyor ? doktorum 1 hafta sonra yine bir test yapmami onerdi. :(

Tahlil.Com | 18.03.2013 10:19
Kanda Beta HCG tetsi yaptırın.İdrar testine göre çok daha güvenilirdir.
nilay_tuvur | 20.02.2013 03:46

iyi günler benim adetim 3 gün gecikti dün test yaptırdım 2 çizgi şeklinde çıktı biri tam belirgin diğeri ise çok açık sizce hamilemiyim

Tahlil.Com | 21.02.2013 06:03
Muhtemelen hamilelik yok ancak doktorunuz gerek görürse kanda Beta HCG testi de yapılabili.r
Sperm Testi (Spermiogram) ve Kruger Yöntemi Nedir?
Sperm (semen)  değerlendirmesinde Kruger yöntemi özellikle spermdeki morfoloji (şekil) bozukluklarını araştıran mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir.
Alkol Kullananlarda Yapılması Önerilen Tahliller
Alkol kullananlar alkolün zararlarına karşı tehdit altındadır.Aşırı alkol kullanımı kişinin sağlığını bozabildiği gibi günlük sosyal ilişkilerini ve iş gücünü de bozabilir.Bu…
Yanlış Pozitif Gebelik Testinin 7 Nedeni
Bu yazımızda, evde yapılan hamilelik testlerin size yanlış pozitif bir sonuç vermesinin 7 nedenini sizlerle paylaştık. Bu nedenleri öğrenmek için yazımızın devamını okumayı unutmayın!
Hormonlu Spiral Adeti Etkiler mi?
Progesteron hormonu sayesinde rahim duvarı kalınlaşma miktarı azalır ve bu sebeple adet kanaması, hormonlu spiral kullanan kişilerde az olur. 
Tiroid Testlerinde Tek Başına ST4 Yüksekliği nedir?
Tiroid testleri yorumlanırken, TSH ile birlikte ST3 ve ST4 tahlil değerlerindeki yükseklikler de kontrol edilmektedir.
Anestezi Öncesi Doktorlarca İstenen Tahliller
Cerrahi operasyon yapılacak hastalara ameliyat öncesi anestezi uygulanır.Anestezi öncesi koktorlarca istenen tahlilleri birlikte inceleyelim.
İdrar Özgül Ağırlık Testi Nedir?
İdrar testi, sağlık doktorunuzun  sağlığınızı kontrol etmesi ve anormallikleri test etmesi için ağrısız bir yoldur.  Bu makalemizden idrar özgül ağırlığın ne olduğunu, testinin…
HIV ( AİDS ) Erken Tanısı ve P 24 Antijeni Testleri
HIV P 24 Antijeni, şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılan bir tahlil yöntemidir.
Pandemide Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşısı Olalım mı?
Covid 19 pandemisinin en yoğun olarak yaşandığı bu günlerde grip ve zatürre (pnömoni) aşısı olmanın faydalı olup olmadığı merak edilen bir konu haline geldi.Bu konuda Türkiye Diyabet…
Spermiogram Testi Nasıl Yapılır?
Spermiogram; erkeğin sperm kalitesinin ölçüldüğü testtir.
Ürik Asit Testi Nedir? Yüksekliği, düşüklüğü ve kullanım alanları
Ürik asit testi biyokimyasal bir test olup genellikle  gut hastalığı tanısında kullanılır bunun yanı sıra böbrek yetmezliği, lösemi, multiple myeloma, polistemi, lenfoma, gebelik toksemisi,…
İdrar Tahlilinde pH Nedir? İdrar Testi pH Normal Değerleri
Tam idrar tahlilinde, idrarın pH sıda araştırılmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com