Nikotin Testi Nedir? Ne Zaman ve Neden İstenir?

03.03.2019 10:00 | Güncelleme: 06.03.2019 03:09 | Yazar: Batuhan Dağlı
Bu yazımızda Nikotin testinin ne olduğunu, ne gibi durumlarda bu testi yaptırmanız gerekebileceğini, bu testin nasıl yapıldığını, Nikotin, Kotinin ve Anabazin maddelerinin neler olduklarını, bu maddelerin kanınızdan temizlenme sürelerini ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.
Nikotin Testi Nedir? Ne Zaman ve Neden İstenir?
A

Eğer bir işe başvurduysanız, bir uyuşturucu testi yaptırmanız gerekebilir. Birçok işveren, önemli bilgileri veya diğerlerinin sağlığı ve güvenliğini koruyabilmek için yeni çalışanlarının güvenilir olduklarını görmek için bu testi isteyebilir.

Ancak bazı işverenlerin, sigorta şirketlerinin ve diğer kurumların bazen tütün ürünlerinde aktif madde olan nikotini test ettiğini biliyor muydunuz?

Nikotin Testi Nedir?
Nikotin ve nikotin vücudunuza girdikten sonra oluşan ürün olan Kotinin için birkaç çeşit test  vardır:

Kalitatif test: Vücudunuzda nikotin olup olmadığını basitçe arar.

Kantitatif test: Vücudunuzdaki nikotin veya kotinin konsantrasyonunu ölçer. Tütün alışkanlıklarınız hakkında daha fazla bilgi verir. Aktif bir sigara tiryakisi olup olmadığınızı veya yakın zamanda sigarayı bırakıp bırakmadığınızı söyleyebilir. Bir tütün kullanıcısı değilseniz, çok fazla tütün dumanı soluyup solumadığınızı söyleyebilir.

Nilotin Testi Nasıl Çalışır? 

Genellikle testler nikotini değil kotininini arar. Bunun nedeni kotinin daha stabil olması ve vücudunuzda daha uzun süre kalmasıdır. Vücudunuzda kotinin olmasının tek sebebi vücudunuzun nikotinini işlemesidir.

Kotinin kan veya idrar testinde ortaya çıkabilir. Kan testi yaptırmanız gerekirse, bir sağlık personeli numuneyi almak için damarınıza bir iğne yerleştirir. İdrar testi yapmanız gerekiyorsa, rastgele bir idrar örneği verirsiniz, bu da örneğin günün herhangi bir saatinde alınabileceği anlamına gelir.

Sigarayı veya başka tütün ürünlerini kullanmayı bıraktıysanız ve şu anda Nikotin replasman ürünü (nikotin sakızı vb…) kullanıyorsanız, Nikotin ve Kotinin’e ek olarak tütünde bulunan ancak nikotin replasman ürünlerinde bulunmayan Anabazin için bir teste ihtiyacınız olabilir.

Anabazin pozitif çıkarsanız vücudunuzda Anabazin var demektir - bu hala tütün kullandığınızı gösterir çünkü Nikotin replasman ürünleri kullanıyor olsaydınız vücudunuzda Anabazin olmazdı.Nikotin Testi Ne Zaman ve Neden İstenir?

Nikotin ya da Kotinin testi yaptırmanızın birçok nedeni olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  1. Çocuk velayeti davalarında mahkeme kararıyla test
  2. Sigara bırakma programları için
  3. Sağlık veya hayat sigortası başvurusu yaparken
  4. Bazı ameliyatlardan önce
  5. İstihdam için
  6. Doktorunuzun nikotin doz aşımı şüphesi varsa

Nikotin Vücudumda Ne Kadar Kalır?

Kanınızdaki Nikotin miktarı sigarayı yaktığınızdan sonra birkaç saniye içinde yükselir. Fakat sigarayı ne kadar soluduğunuz ve sigarada ne kadar Nikotin olduğu, kanınızdaki nikotin miktarını etkiler. Ayrıca, insanlar genetiklerine bağlı olarak nikotini farklı şekilde işlerler.

Genellikle Nikotin, tütün kullanmayı bıraktıktan sonraki 1 ila 3 gün içinde kanınızdan temizlenir ve Kotinin 1 ila 10 gün sonra gider. Ne Nikotin ne de Kotinin, tütün ürünlerini bıraktıktan 3 - 4 gün sonra idrarınızda tespit edilebilir.

Mentollü sigara içiyorsanız Kotinin idrarınızda daha uzun süre kalabilir.

Kotonini saptamanın en hassas yolu tükürük testi olarak kabul edilir ve 4 güne kadar tespit edebilir. Saç testi, tütün ürünlerinin uzun süreli kullanımını belirlemenin güvenilir bir yoludur ve tütün kullanmayı bıraktıktan sonra 1 ila 3 aya kadar çok doğru olabilir. Nikotini 12 aya kadar bile tespit edebilir.

Nikotin Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Nikotin seviyeleriniz orta düzeyde ise, tütün kullandığınız ve testten yaklaşık 2-3 hafta önce bıraktığınız/durduğunuz anlamına gelebilir.

Tütün kullanmayan kişiler için, çevrelerinde tütün dumanına maruz kalmaları durumunda düşük miktarda nikotin için pozitif test mümkündür.

Eğer test, sisteminizde herhangi bir Nikotin veya Kotinin tespit edemiyorsa (veya sadece çok düşük seviyeler tespit ediyorsa), bu muhtemelen tütün kullanmadığınız ve çevrenizde duman içinde nefes almadığınız anlamına gelir. Eskiden tütün kullanmış olan biriyseniz birkaç hafta veya ay boyunca tütün kullanmadığınızı da gösterir.


Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelik Takibinde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
Gebelik, birçok kadının yaşadığı veya yaşamak istediği çok özel bir dönemdir.Gebelik süreci ve takibinde doktorlar anne adaylarına farklı tahliller isteyip, gebeliğin sağlıklı…
Fenilketonüri ve Fenilketonüri Testi
Fenilketonüri kalıtsal bir metabolizma hastalığıdır.  Fenilketonüri hastası bebeklerde doğumdan sonra beslenmenin başlaması ile birlikte hasta bebeğin vücudu bir çeşit…
Kan Tahlili Nasıl Yapılır? Kan Tahlili Çeşitleri Nedir?
Kan tahlili tercihen sabah aç karına alınan kandan yapılır. Kan tahlilleri istenen tahlilin çeşidine göre biyokimya, mikrobiyoloji, viroloji  ve genetik laboratuvarlarında yapılmaktadır.Doktorlar…
Lökosit Yüksekliği: Lökositoz Nedir? Lökositoz Neden Olur?
Lökosit yani beyaz küre sayısında artış görülmesine lökositoz denir. Tam kan saımında lökositlerin normal değerlerin üstüne çıkması durumu lökositoz…
Püy Kültürü Nedir?
Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan doku sıvısıdır.Enfeksiyon durumlarında oluşmaktadır.Tedavisi gereken bu durumun tanısında ise bu sıvıdan alınan örnekten…
Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?
Anti pariyetal antikor kandan alınan serum örneği ile yapılan bir oto antikor testidir.Kısaca Anti-GPA, AGPA, APCA olarak da adlandırılır.Temel kullanım alanı B12 vitamin eksikliğinin en sık…
ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?
ANA testi otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir kan testtir. IFA veya ELİSA yöntemiyle çalışılır. ANA testi pozitifliği çıktığı durumlarda doktorlar tanılarını desteklemek…
Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi
Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.
Karyotip Analiz Nedir ve Neden Yapılır?
Karyotip, kromozomların bölünme sırasında boyut ve şekil açısından homolog olarak yan yana dizilimlerinin görüntüsüdür.Genetik laboratuvarlarında yapılan bir…
Gaita Tahlilinde Mantar (Maya) Görülmesi Nedenleri Nelerdir?
Gaita tahlilinde mantar veya diğer bir ifadeyle  maya görüldüğünde bunun bir hastalık olup olmayacağı konusunda bir bilgi kirliliği bulunmaktadır. Gaita tahlilinde maya görülmesi…
Pap-Smear Testi Sonucu Hangi Durumlarda Doğal Çıkmayabilir
Pop-smear testi kadınlarda rahim ağzından örnek alarak rahim kanserinin erken tanısı için yapılır.Patoloji laboratuvarlarında yapılan bir testtir.
HCV Virusu Enfeksiyon Sonrası Ne Zaman ELİSA Testinde Çıkar?
HCV enfeksiyonuna yakalanıldığını  gösteren Anti HCV pozitifliği, temas sonrası   ELİSA testleriyle 4 ile 10 hafta arasında saptanır.
Bu yazımızda Nikotin testinin ne olduğunu, ne gibi durumlarda bu testi yaptırmanız gerekebileceğini, bu testin nasıl yapıldığını, Nikotin, Kotinin ve Anabazin maddelerinin neler olduklarını, bu maddelerin kanınızdan temizlenme sürelerini ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

" />
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com