Her Bayan Ayda Bir Meme Muayenesini Yapmalı

22.06.2018 08:00
Meme kanseri bayanlar için her zaman gündemde olan bir tehdit
Her Bayan Ayda Bir Meme Muayenesini Yapmalı
A

Meme kanseri bayanlar için her zaman gündemde olan bir tehdit.25 yaşından sonra her bayanın basit bir şekilde ayda bir kez kendi kendinin meme muayenesi yapması, meme kanserine karşı kolaylıkla alınabilecek bir önlemdir.
Meme muayenesi için en ideal zaman ise adetin bittiği dönemdir.Meme muayenesi ayna karşısında, belden yukarısı tamamen soyunuk şekilde ayakta veya oturarak yapılabilir.
Meme muayenesine, kolların her iki tarafa rahat bir şekilde bırakılması ve bir yandan da aynaya bakarak önce önden, sonra her iki tarafa hafifçe dönerek memelerin gözle incelenmesi ile başlanmalıdır.Kadınlarda iki meme tamamen aynı ve simetrik değildir. Memelerde her zamankinden farklı bir büyüme ya da şekil değişikliği olup olmadığına, meme derisinde herhangi bir çekilme olup olmadığına bakılmalıdır.Aynı şeyi kolların tamamen havaya kaldırılarak ve elleriniz bele bastırılarak dış görünüşe bakılması gerekir.Her iki meme yandan da incelenmelidir.
Görsel muayeneden sonra sıra elle muayeneye gelir. Kürek kemiğinin altına küçük bir yastık koyulur. Sol el, başın altına yerleştirilir. Dirsek ise yatağa değmelidir. Sağ el ile sol meme ve sağ elle de sol meme muayene edilmelidir.
Elle muayene, meme başından başlanarak, dairesel hareketlerle tüm meme dokusu kontrol edilecek şekilde yapılmalıdır.Muayene, banyo yaparken veya yatarken de yapılabilir.

Muayenede sonrası hangi durumlarda bir Genel Cerrahi uzmanına başvurulmalıdır?

1.Memede kitle veya kalınlaşma hissedildiğinde
2.Meme başından akıntı görülürse
3.Meme derisinde çekilme veya içe göçüklük farkedildiğinde
4.Meme başında çekilme görüldüğünde
5.Meme başı derisinde pullanma ve tahriş gözlendiğinde
6.Meme derisi rengi ve görünümünde değişiklikler.Örnek vermek gerekirse meme derisinin portakal kabuğu gibi hissedilmesi.
7.Memede şişme, kızarıklık ya da ısı artışı fark edildiğinde.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Egzersiz Nedir ve Egzersiz Hakkında Bilmedikleriniz
Egzersiz günümüzde sıkça gündeme geliyor
Tiroid Bezi Nedir ? Tiroid Bezinin Görevi Nedir?
Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir bezdir
Aç Kalarak Zayıflamak Sağlıklı Bir Zayıflama Değildir
Zayıflamak için bir diyetisyen desteği almadan, sadece az yiyerek ve aç kalarak zayıflama çabası sıkça görülen bir girişimdir
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com