İnhibin A Testi ve Down Sendromu

22.06.2018 08:00
İnhibinler, kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınan heterodimerik protein hormonlarıdır
İnhibin A Testi ve Down Sendromu
A

İnhibinler, kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınan heterodimerik protein hormonlarıdır.
Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimleri üzerinde rol oynarlar.
Alfa ve beta alt formları bulunan dimerik protein yapılı İnhibin A hamilelik süresi boyunca korpus luteum ile fetal plasenta arasında üretilir ve anne adayının kan dolaşımına katılır.
Normal gebeliklerde kan İnhibin-A düzeyi gebeliğin 14. – 17. haftalarında hafif düşer iken, 17. haftasından itibaren giderek artış göstermeye başlar ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır.
En ideal İnhibin A ölçüm düzeyi gebeliğin 15. ile 17. haftası olup, Downs Sendromu (Trizomi 21)’ li gebeliklerde Inhibin A düzeyi normal gebeliklere göre daha yüksek seyretmektedir. Inhibin A testi, mevcut ikinci trimester prenatal risk tarama testleri (Total Beta Hcg, AFP, Unconjugated Estriol) ile beraber çalışılarak Dört’lü test (Quadriple Testing) raporu vermek mümkün olmaktadır.
Dört’lü test; iki’li ve üç’lü tarama testlerine ilave olarak Down Sendromu (Trizomi 21) genetik anomali riskinin bebekte olma olasılığını belirleyen tarama amaçlı kullanılan bir testtir.
Eğer hesaplanan risk kabul edilebilir sınırların üzerinde ise anne adaylarına daha ileri ve tanı koydurucu ultrason incelemelerinin yapılması tavsiye edilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Anjiyografi Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Anjiyografi; tıbbi bir görüntüleme yöntemidir
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir
Tam İdrar Tahlili
Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir
Kan Tahlilinde PLT Trombosit Düşüklüğü Neden Olabilir?
PLT yani trombosit değeri, doktorlarca kan sayımı (hemogram) tahlilinde istenen parametrelerden biridir.PLT düşüklüğünde ise bazı kan hastalıkları akla gelmelidir.
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com