Kanser Paranoyasından Kurulun

23.01.2018 11:10
Kanser; çağın hastalığı olarak değerlendirilen pek çok insanın hayatında derin izler bırakan bir hastalıktır
Kanser Paranoyasından Kurulun
A

Kanser; çağın hastalığı olarak değerlendirilen pek çok insanın hayatında derin izler bırakan bir hastalıktır. Artık neredeyse her ailede, her arkadaş grubunda bir kanser hikayesi vardır. Bu durumda insanlarda paranoyaklaşmaya ve her aksi durumda acaba ben de mi kanserim demeye başlamaktadır. Aynı zamanda yayın organlarında devamlı bu konu üzerinde durmakta ve uyarılarda bulunmaktadır.

Şüphesiz ki bu hastalıkta erken dönem tanı ve tedavi son derece önemlidir. Erken tanı ve tedavi sayesinde hastaların hayatları kurtarılacağı gibi, daha kaliteli yaşama şansına da sahip olacaklardır.

Bu sebeple insanlar doğru kaynaklardan doğru belirtileri öğrenmeli, belirli aralıklarla yapılması gereken tahlilleri yaptırmalıdır. Bunun yanında düzenli beslenmeli, spor yapmalı ve stresten uzak bir yaşam tarzı tercih etmelidir. Yani kısacası, alınabilecek her türlü önlemi almalı ve konunun üzerine gerekenden fazla düşmemelidir. Zaten bu şekilde yaşamak sadece kanser değil, çağın hastalıkları olan ve olacak olan pek çok dertten kurtarmış olur. Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunma prensibi de bu temele dayanır.

Aksi takdirde sürekli hastalık şüphesi ile yaşamak çok zordur. Bu durumda kişi daha çok stres altında yaşar ve pek çok işi zevk aldığı için değil yapması gerektiği için yaşar. Zamanla kanser olmasa dahi, strese dayalı pek çok hastalıkla karşılaşma ihtimalinin yanında, bağışıklığı da büyük oranda düşmüş olur.

Aynı zamanda kulaktan dolma ve kesinliği kanıtlanmamış bilgilere de inanmamak gerekir. Bilgi kalabalığı, tedirginliği artırır ve kişileri daha büyük sıkıntılara sürükler.

Hastalık adı kanser olsa dahi, ilerleyen tıp sayesinde pek çok hastalığın dermanı olduğu unutulmamalıdır. Artık ilaçlara erişim, ilaç kullanımdaki konfor daha çok artmış, ilaçların yan etkileri fazlaca azaltılmıştır. Yani, hastalık vücuda girmiş olsa dahi, çözüm yolları üzerinde durulmalı ve kötü yönleri düşünülmemelidir. Şüphesiz ki, hastalıkların pek çoğu düzgün bir moralle aşılabilir. Bu sebeple hasta değilken sürekli hasta mıyım diye düşünmek, hasta ise sürekli ölecek miyim diye düşünmek hayatı çok daha yaşanmaz kılar. Bu sebeple hastalık paranoyasından kurtulmalı ve daha iyi yönlere odaklanılmalıdır. Toplum psikolojisi için bu durum büyük önem taşımaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Baş Ağrısının Sebebi Beyin Kanaması Olabilir
Baş ağrısı; kişinin yaşam kalitesini düşüren, huzursuzluk veren bir durumdur
Meme Kanseri Tedavisinde Trastuzumab Yöntemi
Meme kanseri; dünyada gün geçtikçe sayısı artan, kadında olduğu gibi, erkekte de görülen bir hastalıktır
Ganser (Saçmalık) Sendromu Nedir?
Ganser sendromu, saçmalık veya düzmece isimleriyle de bilinen bir hastalıktır
Diş Etlerinin Kanama Nedenleri Nelerdir?
Dişlerin fırçalanması veya diş ipi kullanımı sırasında diş etlerinde oluşan kanamalar normal değildir
Hemoroid (Basur) Hastalığı Nedir?
Bu hastalık anüs (makat) ve rektum (kalın bağırsağın en son bölümü) bölgelerinde bulunan hemoroidal denilen toplar damarların genişlemesidir
Hipofiz Bezi Anormalliklerinde Gelişen Hastalıklar Nelerdir?
Hipofiz bezi, vücudun gelişmesi ve çalışması için gerekli olan birçok hormonun salgılanmasında görevli bir bezdir
Gözde Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
Gözün sarı noktası yani makula bölgesi; görme merkezini tutan bölgedir
Sarı Humma Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?
Sarı humma, çoğunlukla Afrika ve Güney Amerika bölgesinde yayılış gösteren ve öldürme oranı oldukça yüksek bir hastalıktır
KOAH Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) son zamanlarda artış gösterirken kış aylarının yaklaşmasıyla dikkat edilmesi gereken hastalıklardan bir tanesi
Spina Bifida Hastalığı Nedir?
Spina Bifida, bebek henüz anne karnındayken başlayan, omurga açıklığı hastalığıdır
Demir Eksikliği Anemisi Nedir, Tedavide Nelere Dikkat Edilmeli?
Özellikle az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen bu anemi (halk dilinde kansızlık) çeşidi dünyada 500 milyon civarı insanda vardır
tahlil.com
tahlil.com