Kanser Paranoyasından Kurulun

23.01.2018 11:10
Kanser; çağın hastalığı olarak değerlendirilen pek çok insanın hayatında derin izler bırakan bir hastalıktır
Kanser Paranoyasından Kurulun
A

Kanser; çağın hastalığı olarak değerlendirilen pek çok insanın hayatında derin izler bırakan bir hastalıktır. Artık neredeyse her ailede, her arkadaş grubunda bir kanser hikayesi vardır. Bu durumda insanlarda paranoyaklaşmaya ve her aksi durumda acaba ben de mi kanserim demeye başlamaktadır. Aynı zamanda yayın organlarında devamlı bu konu üzerinde durmakta ve uyarılarda bulunmaktadır.

Şüphesiz ki bu hastalıkta erken dönem tanı ve tedavi son derece önemlidir. Erken tanı ve tedavi sayesinde hastaların hayatları kurtarılacağı gibi, daha kaliteli yaşama şansına da sahip olacaklardır.

Bu sebeple insanlar doğru kaynaklardan doğru belirtileri öğrenmeli, belirli aralıklarla yapılması gereken tahlilleri yaptırmalıdır. Bunun yanında düzenli beslenmeli, spor yapmalı ve stresten uzak bir yaşam tarzı tercih etmelidir. Yani kısacası, alınabilecek her türlü önlemi almalı ve konunun üzerine gerekenden fazla düşmemelidir. Zaten bu şekilde yaşamak sadece kanser değil, çağın hastalıkları olan ve olacak olan pek çok dertten kurtarmış olur. Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunma prensibi de bu temele dayanır.

Aksi takdirde sürekli hastalık şüphesi ile yaşamak çok zordur. Bu durumda kişi daha çok stres altında yaşar ve pek çok işi zevk aldığı için değil yapması gerektiği için yaşar. Zamanla kanser olmasa dahi, strese dayalı pek çok hastalıkla karşılaşma ihtimalinin yanında, bağışıklığı da büyük oranda düşmüş olur.

Aynı zamanda kulaktan dolma ve kesinliği kanıtlanmamış bilgilere de inanmamak gerekir. Bilgi kalabalığı, tedirginliği artırır ve kişileri daha büyük sıkıntılara sürükler.

Hastalık adı kanser olsa dahi, ilerleyen tıp sayesinde pek çok hastalığın dermanı olduğu unutulmamalıdır. Artık ilaçlara erişim, ilaç kullanımdaki konfor daha çok artmış, ilaçların yan etkileri fazlaca azaltılmıştır. Yani, hastalık vücuda girmiş olsa dahi, çözüm yolları üzerinde durulmalı ve kötü yönleri düşünülmemelidir. Şüphesiz ki, hastalıkların pek çoğu düzgün bir moralle aşılabilir. Bu sebeple hasta değilken sürekli hasta mıyım diye düşünmek, hasta ise sürekli ölecek miyim diye düşünmek hayatı çok daha yaşanmaz kılar. Bu sebeple hastalık paranoyasından kurtulmalı ve daha iyi yönlere odaklanılmalıdır. Toplum psikolojisi için bu durum büyük önem taşımaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Polinevrit Nedir?
Çeşitli sebeplerden dolayı sinir sisteminde oluşan bozukluklar nedeniyle görülen his ve duyu kaybı polinevrit olarak adlandırılmaktadır
Saçlarda Kepek Neden Olur? Tedavisi Var Mıdır?
Kepek oluşumu, Latince ismi Pityriasis capitis olan bir cilt rahatsızlığıdır
Kadınlarda Memeler Neden Ağrır?
Kadınlarda meme ağrısı diğer adıyla da mastalji oldukça yaygın görülen bir durumdur
Argyria Hastalığı: 'Mavi İnsanlar' Nedir?
Argyria hastalığı veya mavi cilt sendromu oldukça nadir görülen bir hastalıktır
Hamilelikte Demir Hapları Kullanmak Her Zaman Faydalı mıdır?
Hamilelikte demir eksikliği sıklıkla karşılan bir sorundur
Su Çiçeği (Varisella zoster) Nedir?
 Suçiçeği  (varisella),  varicella zoster virüsünün neden olduğu, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateş ile kendini gösteren  son derece bulaşıcı bir hastalıktır
Sinirsel Ağrı Nedir?
Sinirsel ağrılar; genelikle küt ağrı şeklindedir
Kum Sancısı ve Taş Düşürme Nedir?
Böbrekte kum veya taş oluşumu, insanlar arasında yaş ve cinsiyet ayırt etmeden, yaygın görülen bir rahatsızlıktır
Hamilelik Dönemindeki Depresyonlar ve Omega 3 Kullanımı
Hamilelik döneminde anne adaylarında depresyon bazı durumlarda görülebiliyor
Salpenjit Nedir?
Salpenjit fallop tüpünün bakteryel enfeksiyonudur, cinsel ilişki ile bulaşır ve kısırlığa neden olabilir
Gebelerde Neden Mide Bulantısı Olur?
Gebelerde görülebilen  mide bulantısnın nedeni tam olarak belli değildir
Depresyon Erkeklerde de Sık Görülüyor
Depresyonun kadınlarda daha sık olduğu düşünülse de günümüzde erkeklerde de sıklıkla depresyon vakaları görülebilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com