Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 19.04.2020 09:35
Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür. Kolesterolün kanımızda normalin üstünde olması kolesterol yüksekliği diğer adıyla da hiperkolesterolemi olarak bilinir.
Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?
A

Kolesterol Nedir?

Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür. Vücudumuz için gerekli bir moleküldür, bazı yaşamsal hormonların yapısına katılır.

Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?

Kolesterol düzeylerinin yüksek olması ise istenen bir durum değildir.
Hiperkolesterolemi yani yüksek kolesterol düzeyleri birçok risklere neden olabilen bir durumdur.
Yüksek kolesterol düzeyleri kan damarlarında yağ birikimlerine neden olabilir. Bu yağ birikimleri damarlardan dokulara yeterli miktarda kan geçişine engel olabilir (aterosklerozis) ve bu da kalbin iş yükünü artırabilir, kalp krizine neden olabilir.
Ayrıca beyne giden kan akımının azalması inmeye (stroke) neden olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri herhangi bir belirtiye neden olmaz. Yüksek kolesterol düzeylerinin tespit edilmesi için tek yol kan tahlili yaptırmaktır.
Bu nedenle 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesi önerilmektedir.
Eğer sonuçlarınız istenen aralıkta çıkmamışsa ya da ailede yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, sigara veya başka bir risk faktörü varsa doktorunuz daha sık tetkik yaptırmanızı isteyebilir.
Çocukların da en azından bir kez kolesterol tahlili yaptırması önerilmektedir.Eğer aile öyküsü daha erken yaşta ve daha sık aralıklarla takip edilmesi gerekebilir.
Herhangi bir risk faktörü ya da aile öyküsü yoksa ez azından bir kez 10 yaşında kolesterol tahlili yapılması önerilmektedir.

Lipid Profili Testleri Nedir?

Kan kolesterol düzeyini ölçmek için lipid profili denilen bir grup test yapılır:

Bu testler Total kolesterol, Trigliserid, LDL-Kolesterol ve HDL-Kolesterol düzeylerini içerir.
Bu tetkikler için açlık numunesinin alınması çok önemlidir (su dışında hiçbir şey yenilip içilmemelidir).
En az 10-12 saat açlık sonrası kan verilmelidir. Sonuçlar hastanın yaşına, sahip olduğu risk faktörlerine ve eşlik eden hastalığı olup olmadığına göre değerlendirilir.

YORUMLAR

| 05.12.2011 08:43

Merhaba. Yaklaşık 5 yıllık bir kolestrol öyküm var (37E). Bugün çıkan sonuçlara göre; HDL-KOL: 37, LDL-KOL: 136, KOLESTEROL: 256, TRİGLİSERİD: 415, VLDL-KOL:83, TOTAL BİLİRUBİN: 1.49, DİREKT BİLİRUBİN:0.32 , diğer Hematoloji ve Biyokimya sonuçları normal değerler arasındadır. Ailede annem hiperlimidemi nedeniyle açık kalp ameliyatı oldu. Halen hiperlipidemi ve hipertansiyon mevcut. Durumumu değerlendirirseniz memnun olurum. Teşekür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Tahlil.Com | 05.12.2011 06:05
Kolesterol,trigliserit ve kötü kolesterol değerleri yüksek.Tedavi olmanız gerekebilir.Bir dahiliye veya kardiyoloji uzmanına başvurun
| 22.07.2010 12:25

merhaba, eşim 36 yaşında.işyerinin istediği tahliller sonucunda trigliserid 151, kolesterol 190, HDL 44, LDL 135, VLDL 30 çıktı. kolesterolu yüksek midir? bu tahlile ne yorum yapılabilir? teşekkürler

Tahlil.Com | 23.07.2010 09:42
LDL kötü kolesterol olarak bilinir.Kayda değer olarak bu değer yüksek çıkmış.
| 13.04.2010 08:42

doktorum. ben bir kolesterol ve trigiserit hastasıyım.aklıma takılan kolesterl ve trigiserit in alt ve üst sınırları her hastanede sabit degil.
ayrıca hemogram tahlillerinde alt ve üst sınırlar labaratuvar raporunda belli degil. sadece ok işareti ile aşagıda veya yukarıda işareti var.bunlar neden verilmiyor.
sizin ölcüm cihazınızda kolesterol. trigiserit. LDL. HDL.AÇLIK KAN ŞEKERİ alt ve üst rakamları kaç . beni bu konularda bilgilendirirseniz memnun kalacagım.
teşekkürler. hayırlı işler dilerim

Tahlil.Com | 14.04.2010 04:38
Kolesterol,trigliserit veya hemogram tahlilleri bunlara diğer bilinen kan tahlillerini de ilave edebiliriz.İsimleri aynı olan bu tahliller bir çok hastanede tamamen farklı firmalarının ürettiği farklı cihaz ve laboratuvar kitleri ile çalışılmaktadır.Bu nedenle testlerin çalışıldığı laboratuvarların normal değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.Ancak bu fark çok da büyük değildir.Sonuç olarak her laboratuvar testinin sonuç raporunda ilgili testin referans aralığı da yazar.Doktor da tahlili değerlendirirken buna dikkat eder.
Ferritin (Demir) Testi Nedir?
Vücudunuzun total demir depolama kapasitesinin belirlenmesi için bu test yapılır.
CRP Yüksekliği Nedir? CRP Yüksekliği Neden Olur?
CRP bir akut faz reaktanı olan bir proteindir.CRP testi yüksekliği çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Hemoglobin A1c Testi Hba1c Normal Değeri Nedir?
Hba1c diabetli hastalarda ve diabet tanısında sıklıkla istenen bir tahlildir. Hba1c  testi normal değerleri içinde olan kişiler son 3 aylık kan şekerinin normal aralıklarda seyrettiği bilgisini…
Sistatin C Testi Nedir?
Böbrek fonksyonları değerlendirmesine kanda kreatinin düzeyine bakılır.Ancak Sistatin C testi de bazı zamanlarda kreatin testine alternatif olarak kullanılabilir.
Glukoz Testi (AKŞ) Nedir ?
Şeker hastalığının tespiti, kan şekerinizin sağlıklı değer aralığı içinde olup olmadığını belirlemek, hiperglisemi , hipoglisemi, diyabet ve prediyabet araştırması yapmak, tanılarını koymak ve…
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com