Mahremiyet Bebeklikten Başlar

07.07.2018 04:58 | Güncelleme: 03.01.2019 09:55 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Çocuk kaçırılmalarının, cinsel istismarların arttığı bu dönemde, insanlar artık daha çok bilinçlenmekte ve çözümler üretmektedir
Mahremiyet Bebeklikten Başlar
A

Çocuk kaçırılmalarının, cinsel istismarların arttığı bu dönemde, insanlar artık daha çok bilinçlenmekte ve çözümler üretmektedir. Tabii ki en önemlisi nerelerde hata yapıldığının keşfedilmesi ve bu hataların en kısa sürede giderilmesi, çözümün en etkili kısmıdır. Bu davranışları yapan insanların çocukluklarına inildiğinde, onların da aynı şekilde tacizlere maruz kaldığı görülmektedir. Haliyle eğer bir toplum düzeltilmek isteniyorsa; öncelikle toplumun çocukları doğru eğitilmelidir.

Bebekler, biz farkında olmasak da müthiş bir kayıt yeteneğine sahiptir. Sözle ifade edilmese de yapılan her hareketi algılar ve bilinç altında bu davranışları normal ve olması gereken olarak kayıt eder. Peki bebek dünyaya geldikten sonra, nasıl davranışlar sergilenmeli ve mahremiyet duygusu oluşturulmalı?

Bebeğin altı değiştirilirken odada sadece annesi veya altını değiştiren kişi olmalı. Kalabalık ortamlarda bebeğin organı ulu orta açılıp mahremiyeti ihlal edilmemeli ve büyüdükçe sözle de bu durum dile getirilip çocuğun farkında olması, bunun özel bir durum olduğunun algılanması sağlanmalı.

Altını değiştirebilecek kişiler belirlenmeli. Yani her önüne gelen bebeğin altını değiştirmemeli.

Tuvalet eğitimi verilirken de aynı durum geçerlidir. Özellikle tuvalete girdiğinde kapıyı kapalı tutması gerektiği öğretilmelidir. 

Çocuk çıplak yıkanmamalı alt iç çamaşırı üzerinde olmalı ve banyo sonunda çıkarılmalı. Yapabildiği takdirde çocuğun organını kendisinin yıkaması gerektiği ve bu bölgeye kendinden başka kimsenin dokunmaması gerektiği öğretilmeli.

Özellikle iki yaşından sonra eğer çocuk erkekse, babası yardımıyla yıkanmalı; kızsa annesinin yıkaması ve karşısındaki babası dahi olsa, kimsenin kendi izni olmadan vücuduna bakamayacağı fikri sesli olarak dile getirilmelidir.

Anne ve baba da mahremiyetini korumalı ki, çocuk her bireyin mahremiyetini önemseyebilen bir toplum insanı olabilsin. 

Henüz bebek aşamasındayken dahi anne baba; öpüşmek, el kol şakası yapmak ve yatak odasına dair ortalıkta konuşmalar yapmaktan kaçınmalıdır. Aksi takdirde çocuk bu davranışları normal algılar ve kendine yapıldığında sessiz kalmakla birlikte, başkalarına da bu davranışları şaka algısıyla yapabilir. Hatta pek çok evcilik oyunlarında “anne babalar öpüşür” diyerek bu davranışı gerçekleştiren çocuklar görülür.

Çocuğun yatak odasına izinsiz girmesine müsaade edilmemeli, aynı şekilde kendi odasına da girilirken izin istenmelidir. Bu yolla kendi mahremiyet bölgesini keşfetmiş olur.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilemiyim? Bölümümüze Soru Sormadan Önce Uyarılarımızı Okuyunuz
Hamile olup olmadığınızı öğrenmek veya yaşadığınız cinsel beraberlik sonrası hamilelik ile ilgili kafanıza takılan sorularınızı sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarılarımızı okuyunuz
Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?
Belimizin ölçüsü sağlığımız için önemli bir göstergedir
Bitkisel Çaylar ve Normal Çay:Fark Nerede ?
Günümüzde bitkisel çaylara giderek artan bir ilgi var
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur
Meme Büyüklüğü Sorunu ve Meme Estetiği Nedir?
Meme büyüklüğü bayanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur
Kanserli Hücreler Laboratuvar Ortamında Öldürülebiliyor
AKDENİZ Üniversitesi' nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adamı, 6 yıllık çalışma sonunda, ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortamında kanserli…
Sünnet Yaşı İdeal Olarak Ne Olmalıdır?
Yaz ayları başlayınca sünnet sezonu da açılır
Şimdi Kiraz Zamanı:Kirazın Sağlığımıza Faydaları
Kiraz lezzeti kadar faydaları ile de hemen herkesin tercih ettiği bir meyvedir
Kilo Vermek İçin 7 Önemli Beslenme Önerisi
Kilo vermek hemen herkesin ortak dileği
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ?
Sevgili okurlar, ''Yorgunluk ve Tahliller'' ile ilgili yazıma yoğun ilginiz ve sizden bu konuyla ilgili gelen mailler sonrası çağımızın güncel bir sağlık sorunu olan Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilgili…
D Vitamini Doğum Sancısını Azaltıyor
D vitaminin pek çok faydası olduğu bilinmektedir
Kalp Hastaları Nasıl Et Yemeli?
Kalp hastalarının kırmızı eti ne sıklıkla ve hangi miktarda tüketeceği sürekli olarak tartışılan bir konudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com