Mahremiyet Bebeklikten Başlar

07.07.2018 04:58 | Güncelleme: 03.01.2019 09:55 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Çocuk kaçırılmalarının, cinsel istismarların arttığı bu dönemde, insanlar artık daha çok bilinçlenmekte ve çözümler üretmektedir
Mahremiyet Bebeklikten Başlar
A

Çocuk kaçırılmalarının, cinsel istismarların arttığı bu dönemde, insanlar artık daha çok bilinçlenmekte ve çözümler üretmektedir. Tabii ki en önemlisi nerelerde hata yapıldığının keşfedilmesi ve bu hataların en kısa sürede giderilmesi, çözümün en etkili kısmıdır. Bu davranışları yapan insanların çocukluklarına inildiğinde, onların da aynı şekilde tacizlere maruz kaldığı görülmektedir. Haliyle eğer bir toplum düzeltilmek isteniyorsa; öncelikle toplumun çocukları doğru eğitilmelidir.

Bebekler, biz farkında olmasak da müthiş bir kayıt yeteneğine sahiptir. Sözle ifade edilmese de yapılan her hareketi algılar ve bilinç altında bu davranışları normal ve olması gereken olarak kayıt eder. Peki bebek dünyaya geldikten sonra, nasıl davranışlar sergilenmeli ve mahremiyet duygusu oluşturulmalı?

Bebeğin altı değiştirilirken odada sadece annesi veya altını değiştiren kişi olmalı. Kalabalık ortamlarda bebeğin organı ulu orta açılıp mahremiyeti ihlal edilmemeli ve büyüdükçe sözle de bu durum dile getirilip çocuğun farkında olması, bunun özel bir durum olduğunun algılanması sağlanmalı.

Altını değiştirebilecek kişiler belirlenmeli. Yani her önüne gelen bebeğin altını değiştirmemeli.

Tuvalet eğitimi verilirken de aynı durum geçerlidir. Özellikle tuvalete girdiğinde kapıyı kapalı tutması gerektiği öğretilmelidir. 

Çocuk çıplak yıkanmamalı alt iç çamaşırı üzerinde olmalı ve banyo sonunda çıkarılmalı. Yapabildiği takdirde çocuğun organını kendisinin yıkaması gerektiği ve bu bölgeye kendinden başka kimsenin dokunmaması gerektiği öğretilmeli.

Özellikle iki yaşından sonra eğer çocuk erkekse, babası yardımıyla yıkanmalı; kızsa annesinin yıkaması ve karşısındaki babası dahi olsa, kimsenin kendi izni olmadan vücuduna bakamayacağı fikri sesli olarak dile getirilmelidir.

Anne ve baba da mahremiyetini korumalı ki, çocuk her bireyin mahremiyetini önemseyebilen bir toplum insanı olabilsin. 

Henüz bebek aşamasındayken dahi anne baba; öpüşmek, el kol şakası yapmak ve yatak odasına dair ortalıkta konuşmalar yapmaktan kaçınmalıdır. Aksi takdirde çocuk bu davranışları normal algılar ve kendine yapıldığında sessiz kalmakla birlikte, başkalarına da bu davranışları şaka algısıyla yapabilir. Hatta pek çok evcilik oyunlarında “anne babalar öpüşür” diyerek bu davranışı gerçekleştiren çocuklar görülür.

Çocuğun yatak odasına izinsiz girmesine müsaade edilmemeli, aynı şekilde kendi odasına da girilirken izin istenmelidir. Bu yolla kendi mahremiyet bölgesini keşfetmiş olur.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sağlıklı Hastalık Süreci Nasıl Olur?
Kişi doğumu ile başlayıp yaşamı sonlanana kadar çeşitli hastalıklar geçirir
Hangi Baharat Hangi Hastalığa Şifa?
Verdiği lezzet için tercih edilen baharatlar, doğru kullanımda pek çok hastalığa da derman olarak karşımıza çıkmaktadır
Zeytin Yapraklarının Özü Sağlık İçin Yararlıdır
Uzun zamanlardan beri zeytin yaprağının antibakteriyal, anti-enflamatuar ve anti-oksidan olduğu keşfedilmiştir
Sağlıklı Aile İletişimi Sağlıklı Bireyler Yetiştiriyor!
Toplum sağlığının seviyesinin yüksek olmasında ailevi ilişkiler ve çocukluk döneminde yaşanılan deneyimler önemli bir yer tutmaktadır
Hamilelikte Sağlıklı Kilo Alma Oranı Nedir?
Hamilelik sürecinde görülen kilo artışı kimi zaman kadınların hamilelik sonrası en büyük sorunlarından birisidir
Metal Müzik Severlere Kulak Sağlığını Koruma Önerileri
Metal müzik gibi ses desibeli yüksek bazı müzik tarzlarının takipçileri kulak sağlıklarını korumak için bazı unsurlara dikkat etmelidirler
Diyabet Hastaları Kan Şekerini Düzenlemek İçin Ne Yapmalı?
Diyabet hastalarında amaç kan şekeri düzeyini normal sınırlarda tutmak olmalıdır
Seyahat Hastalıkları Nelerdir?
Seyahat etmeyi, yaşadığı şehirden kısa bir süre de olsa uzaklaşmayı hangi insan istemez ki? Ancak seyahat ederken değişikliklere maruz kalındığında ortaya olumsuz etmenler çıkabiliyor
Tiroid Bezi Hastalıkları Gebeliği Engeller mi?
Troid bezi; vücudun troid hormonunu salgılayan bezdir
Orucu Ramazan Ayına Sıkıştırmayın Detoks Yapın
Oruç tutmak; manevi bir ibadet olarak kabul edilse de, maddi olarak vücuda sonsuz fayda sağlamaktadır
Film İzlerken Edindiğimiz Sağlıksız Yeme Davranışı ve Nedenleri
Film izlemek belkide sosyal yaşamda yaptığımız, gündelik stresten uzaklaşmamızı sağlayan ve sevdiklerimizle bir anı paylaştığımız en keyifli zaman dilimlerinden birisidir
Sağlıklı Bir Ergenlik İçin Hobi Edindirin
Ergenlik; çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com