;

Öksürük Şurubu Kullanalım mı?

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/22 21:00 •
Öksürük şurubu ailelerin çocuk doktorundan en fazla talep ettiği ilaç

Öksürük şurubu ailelerin çocuk doktorundan en fazla talep ettiği ilaç. Gerçekte öksürük şurubu diye bir şey var mı?
Nasıl etkileyip öksürüğü kesiyor. Çocukluk yaş grubunda sık olarak geçirilen viral üst solunum yolları enfeksiyonları genellikle öksürük ile sonuçlanıyor.
Hele bir de çocuk kreşe gidiyor ve ilk yılı ise bu sorunu daha da arttırıyor.Öksürük geçmedikçe aile daha fazla panik oluyor.

Kullanılan ilaç sayısı ve miktarı artıyor.Bu ilaçlarında inanın bir faydası olmuyor.Aksine bir sürü yan etkiler çıkıyor. Çocuklarda öksürüğün ana nedeni burun akıntısı.Çoğunluk üstten gelen akıntı.

Çocuk yattığında bu akıntı geride birikiyor.Böyle olunca da, öksürerek bunu atmaya çalışıyor. Öksürük sonrası kusma da çok görülen bir yakınma. Aslında öksürük vücudun savunma mekanizmalarından biri.

Yabancı ve istenmeyeni atmaya çalışıyoruz. Allerjik bronşite bağlı öksürükleri bu konu dışında bırakıyorum.Eğer bir çocuk 3-4 hafta nedensiz öksürüyorsa,Öksürükler aktivasyon sonrası artıyorsa,sabaha karşı çoğalıyorsa bir çocuk allerjisi doktoruna danışmak yerinde olacaktır.

Bunun dışında antihistaminik içeren ilaçlar burun akıntısını azaltarak ve kurutarak öksürüğü azaltabilir. Balgam yumuşatıcı ilaçların kullanımı çok kısıtlı olmalıdır. Balgamı daha fazla yumuşatarak öksürüğü artırabilirler.

Yorumlar

Yorum
; ;