Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 18.04.2020 02:33
Okula başlamadan önce çocuklara yapılması önerilen bir takım tahliller vardır.Bu tahliller hem yorucu bir öğrenin yılı öncesinde çocukta genel bir sağlık kontrolü yönünden de önemli bilgiler vermektedir.Okul öncesinde çocuklara yapılması önerilen 7 tahlili sizler için derledik.
Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil
A

Tahlil.com olarak biz de ziyaretçilerimize okul öncesi çocuklarına yaptırmalarını önerdiğimiz tahliller konusunda bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi, birçok hastalığın erken tanısı açısından önem taşımaktadır.
Okul öncesi çocukların genel sağlık kontrolü için hangi tahlillerin yapılacağı çocuğun aile öyküsü,varsa her hangi bir rahatsızlığı veya klinik durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Çocuğun muayenesini yapan doktor farklı parametrelerde tahliller isteyebilir.
Tahlil.com olarak özellikle okul öncesi çocuklarınıza yaptırmanızı önerdiğimiz 7 tahlili bilgilerinize sunuyoruz.

Hemogram ( tam kan sayımı) ve kan demir düzeyi ölçümü:

Kansızlık ve özellikle de demir eksikliği bulunan çocuklarda öğrenme güçlüğü ve okul başarısızlığı olabildiğini gösteren çeşitli bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.Bu tahlillerin okul öncesi yapılmasıyla eğitim döneminde eğer böyle bir sağlık sorunu varsa,tanı koyulur ve gerekli tedaviler yapılır.

Tam idrar tahlili:

İdrar yollarında bir enfeksiyon veya böbreklerde olası hastalıkların tanısı koyulabilir.Buradan gelecek sonuca göre çocuğa gereken tedavi veya ilave tahliller yapılabilir.

Dışkıda parazit incelemesi:

Çocuklarda barsak sistemlerinde paraziter bir enfeksiyon bulunup bulunmadığı araştırılır. Özellikle okul dönemindeki çocuklarda barsaklarda paraziter enfeksiyon etkenlerine sık rastlanılmaktadır.

Ailesel hikayeye göre açlık kan şekeri :

Açlık kan şekeri de incelenmesi gereken tahliller arasındadır.Özellikle obez çocuklarda yapılması önerilmektedir.Gerekirse bu çocuklarda insülin direnci yönünden de ilave tahliler de yapılmalıdır..

Okula başlamadan önce veya okulda yapılan göz taramaları:

Görme tembelliği, şaşılık, yüksek derece kırma kusurları önceden belirlenebilmektedir.

İşitme Testleri (Odiyometri):

 İşitme ile ilgili yapılan tarama testleri ile işitme sorunlarına erken tanı konulması da mümkündür.Bu testler aracılığı ile okul dönemi öncesi derslere katılım açısından çocukta olabilecek duyma sorunlarının farkına önceden varılabilmektedir. Ancak çocuklardaki işitme kaybının çoğu, okul çağından önce gelişir ve hem konuşma hem dil gelişiminde gecikmeye neden olur. Bu nedenle okula başlamadan önce (4-5 yaşlarında) ve okul çağında işitme fonksiyonunun değerlendirilmesi de önem taşımaktadır.

EKG,Telekardiogram Filmi: 

Özellikle sporla ilgilenen,okul takımlarında görev yapan ve sporla ilgili aktivitelere katılan çocuklara yapılması önerilmektedir.

Kahn Testi Nedir?
Kahn testi, sıklıkla cinsel yolla bulaşan Frengi hastalığının tanısında kullanılan bir testtir.
ALP Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
Kandaki ALP (Alkalen Fosfataz Testi) miktarı kemik ve karaciğer hastalıklarında artar.
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Pozitif Anti HBs: Pozitif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG :Negatif,   Anti HBc :Pozitif,  Anti HBs: Pozitif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?Kanda yapılan Hepatit…
Ca-125'in Normal Değer Aralığı Nedir? Hangi Durumlarda Yükselebilir?
Ca-125, özellikle yumurtalık kanseri tanısında önemli rol oynayan bir antijendir.
ALT Yüksekliği Nedir? ALT Yüksekliği Nedenleri:
ALT temel olarak karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Diğer adı ise  SGPT(Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz)'dır.Bazı tahlillerde bu isim de kullanılmaktadır.Kan…
Western Blot Testi
Western blot testi günümüzde ELİSA yöntemiyle HIV pozitif bulunan yani AİDS şüphesi taşıyan hastaların tahlil sonuçlarını doğrulamak için kullanılan bir konfirmasyon…
Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Tahliller Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik sürecine başlamak için hamilelik öncesi yapılması gereken bazı tahliller bulunmaktadır.
FAP Hastalığında APC DNA Analizi
FAP ( Familial Adenomatosis Polyposis)  ailede kalıtsal olan polip hastalığıdır.
Vajinal Kültür (Servikovajinal kültür) Tahlilinin Kullanım Yerleri
Kadın doğum uzmanlarının sıkça istediği bir tahlil şekli olan vajinal kültürün kullanım yerleri; candida, trichomonas, neisseria gonorrhoeae, gardnerella ve diğer bakteriyel etkenlerin…
Kılkurdu Tanısında Selofan Bant Testi Nedir?
Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) genel olarak anüste kaşıntıyla kendini gösteren özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülebilen yaygın bağırsak parazitidir.
Gaitada Parazit Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
Anüste aşırı kaşıntı ve kokulu gaita, sizde parazit olabileceğinin habercisi olabilir. Karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerde de parazit olasılığı akla gelmelidir.Bu durum da bazı tahlillere gerek…
Yaşlılık ve Tahliller
Yaşlılık hayatın doğal bir sürecidir.Sağlıklı bir yaşlılık için genel tıbbi kontrol ve tahlillerin de düzenli olarak yapılması gerekir.Yaşlılıkta yapılması önerilen tahlillerle ilgili…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com