Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 18.04.2020 02:33
Okula başlamadan önce çocuklara yapılması önerilen bir takım tahliller vardır.Bu tahliller hem yorucu bir öğrenin yılı öncesinde çocukta genel bir sağlık kontrolü yönünden de önemli bilgiler vermektedir.Okul öncesinde çocuklara yapılması önerilen 7 tahlili sizler için derledik.
Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil
A

Tahlil.com olarak biz de ziyaretçilerimize okul öncesi çocuklarına yaptırmalarını önerdiğimiz tahliller konusunda bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi, birçok hastalığın erken tanısı açısından önem taşımaktadır.
Okul öncesi çocukların genel sağlık kontrolü için hangi tahlillerin yapılacağı çocuğun aile öyküsü,varsa her hangi bir rahatsızlığı veya klinik durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Çocuğun muayenesini yapan doktor farklı parametrelerde tahliller isteyebilir.
Tahlil.com olarak özellikle okul öncesi çocuklarınıza yaptırmanızı önerdiğimiz 7 tahlili bilgilerinize sunuyoruz.

Hemogram ( tam kan sayımı) ve kan demir düzeyi ölçümü:

Kansızlık ve özellikle de demir eksikliği bulunan çocuklarda öğrenme güçlüğü ve okul başarısızlığı olabildiğini gösteren çeşitli bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.Bu tahlillerin okul öncesi yapılmasıyla eğitim döneminde eğer böyle bir sağlık sorunu varsa,tanı koyulur ve gerekli tedaviler yapılır.

Tam idrar tahlili:

İdrar yollarında bir enfeksiyon veya böbreklerde olası hastalıkların tanısı koyulabilir.Buradan gelecek sonuca göre çocuğa gereken tedavi veya ilave tahliller yapılabilir.

Dışkıda parazit incelemesi:

Çocuklarda barsak sistemlerinde paraziter bir enfeksiyon bulunup bulunmadığı araştırılır. Özellikle okul dönemindeki çocuklarda barsaklarda paraziter enfeksiyon etkenlerine sık rastlanılmaktadır.

Ailesel hikayeye göre açlık kan şekeri :

Açlık kan şekeri de incelenmesi gereken tahliller arasındadır.Özellikle obez çocuklarda yapılması önerilmektedir.Gerekirse bu çocuklarda insülin direnci yönünden de ilave tahliler de yapılmalıdır..

Okula başlamadan önce veya okulda yapılan göz taramaları:

Görme tembelliği, şaşılık, yüksek derece kırma kusurları önceden belirlenebilmektedir.

İşitme Testleri (Odiyometri):

 İşitme ile ilgili yapılan tarama testleri ile işitme sorunlarına erken tanı konulması da mümkündür.Bu testler aracılığı ile okul dönemi öncesi derslere katılım açısından çocukta olabilecek duyma sorunlarının farkına önceden varılabilmektedir. Ancak çocuklardaki işitme kaybının çoğu, okul çağından önce gelişir ve hem konuşma hem dil gelişiminde gecikmeye neden olur. Bu nedenle okula başlamadan önce (4-5 yaşlarında) ve okul çağında işitme fonksiyonunun değerlendirilmesi de önem taşımaktadır.

EKG,Telekardiogram Filmi: 

Özellikle sporla ilgilenen,okul takımlarında görev yapan ve sporla ilgili aktivitelere katılan çocuklara yapılması önerilmektedir.

CA 125 Değeri Nedir?
CA 125, kanserli hastaların takibinde kullanılan bir kan tahlilidir. CA 125 değerine göre tahlil sonucu hakkında bir fikir yürütülebilir.Ca 125 testi herhangi bir kanserin tanı veya…
Ca 125 Normal Değeri Nedir ? Ca 125 Yüksekliği Neden Olur ?
Ca 125 kanser antijenidir Ca 125 testi yüksekliği normal bir durum değildir. Farklı nedenlere bağlı olabilir. Ca 125 yüksekliği her zaman kanser ile ilişkilendirilmemelidir. Ca 125 testi normal…
Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi
Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.
Dörtlü Test Nedir? Üçlü Test İle Farkı Nedir?
Dörtlü test; anne karnındaki bebekte; down sendromu, kromozom anormalliği ya da nöral tüp defekti rahatsızlıklarının belirlenmesinde kullanılır.
LDL Kolesterole Neden Kötü Kolesterol Denir?
Aslında LDL veya kötü kolesterol vücut için gereklidir çünkü diğer hücrelerin yapımında gerekli olan ve karaciğerde üretilen kolesterolu hedef hücrelere…
VLDL Kolesterol Nedir?
VLDL Kolesterol, Very Low Density Lipoprotein anlamındadır. Kolesterol testlerinden biridir.
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir.Diyetisyenler ve doktorlar diyete girecek hastalarından diyet öncesi bazı tahliller isterler.Diyete girmeden önce…
Bazofil Nedir? Bazofil Yüksekliği Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Bu makalemizde bazofil yüksekliğinin (bazofili) ne olduğunu, vücudumuzdaki işlevini, bazofil yüksekliği, anormal ve normal seviyelerin ne olduğunu ve anormal seviyelere yol açan…
Kolesterol Nedir? Kolesterol Yüksekliği ve Kolesterol Testi
Kolesterol hemen her hücrede bulunan bir moleküldür. Kanda bulunan yağ oranı ve kalp hastalığı riski yönünden klinik olarak önemli bir kan testidir.Kolesterol hakkında temel…
Gençler İçin Önerilen Tarama Testleri Nelerdir?
20 ile 25 yaş arası gençlerde yapılabilecek bazı tahliller, sağlık taramasında muhtemel hastalıkları saptayarak özellikle orta yaş ve sonrası dönemler için daha sağlıklı bir hayat…
PSA Testi Yüksekliği Hangi Durumlarda Olabilir?
PSA,prostat sfesifik antijen olarak da bilinen ve orta yaş üstü erkeklerde prostat hastalıkları hakkında fikir veren bir testdir.
Beta Hemolitik Streptokok Tanısı İçin Swab Testi Nedir?
Kış aylarında Beta olarak da bilinen bakteriyel enfeksiyon tanısını koymak amacıyla sıkça Swab testine başvuruluyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com