HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 19.03.2019 09:42 | Yazar: Dr. Cem Argun
Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini merak etmektedir. HIV ELİSA testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda uzmanlarımızın hazırladığı bilgilendirme yazısında aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.
HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı
A

Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğine dair Tahlil.com uzmanlarına sıklıkla soru soruyorlar.Özellikle şüpheli cinsel birliktelik  sonrası başta HIV olmak üzere cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma endişesi taşıyanlar korunmasız ilişkinin de verdiği pişmanlıkla bir an önce test yaptırmak isterler.
Tahlil sonrası da negatif çıkacak test sonuçlarını da sabırsızlıkla beklerler.
Tahlil.com uzmanları bu konuda sizleri bilgilendirmek için HIV testlerinin şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgilendirici bir yazı hazırladılar:

HIV Testi Nedir?

HIV testleri damardan alınan kan örneğinden yapılan testlerdir.

HIV tanısında ELİSA testleri en sık kullanılan yöntem olmakla birlikte, ilave bazı testler de tanıda yardımcıdır.
Burada bilinmesi gereken, HIV ELİSA testlerinin taramada ilk yapılacak testler olduğudur.

HIV ELİSA testleri günümüzde hem mikro hem de makro ELİSA yöntemiyle bir çok sağlık merkazinde yapılmaktadır.Bu testler de pozitif çıktığı durumlarda ise hemen HIV enfeksiyonu tanısı koyulmamalıdır. HIV enfeksiyonun kesin tanısı için bir takım ilave tahlillere ihtiyaç vardır.

ELİSA HIV  testi pozitif çıkan hastalara ise, kesin tanı için Western Blot ve PCR gibi doğrulayıcı testler yapılmaktadır. Bu testler Sağlık Bakanlığı onaylı referans laboratuvarlar veya büyük ölçekli tahlil merkezlerinde yapılmaktadır.

HIV Testleri Ne Zaman Yapılmalı? 

AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla başvurulan ilk test ELISA testidir. Bu testle HIV bulaşmış kişilerde ortaya çıkan ve virusa karşı oluşan spesifik ANTİ-HIV antikorlarının ELISA tekniği ile araştırılmaktadır.

Hastalığa yakalanılmış ise  Anti-HIV antikorlarını sentezlemesi için belirli bir süre gereklidir. Bu nedenle  şüpheli bir cinsel ilişkiden  hemen sonra, ELİSA testi yaptırmanın anlamı yoktur.
Tahlil.com olarak bu konuda çok önemli bir uyarıda bulunmak istiyoruz.HIV testlerinin ilişki sonrası ne zaman yapılacağı konusunda en doğru kararı hastayı muayene edecek doktor vermelidir. Tercihen bu doktor enfeksiyon hastalıkları uzmanı olmalıdır.

Hasta asla kendi başına bir ELİSA testi yaptırmak üzere laboratuvara başvurmamalı ve bu testi doktorunun kendisinden istemesini beklemelidir.Ne yazıkki HIV enfeksiyonuna yakalanma korkusu nedeniyle panik olan kişiler kimi zaman erken zamanda veya kimi zaman da gereksiz yere korkularını yenmek için defalarca test yaptırmakta boş yere para ve zaman kaybına uğramaktadır.

HIV Tanısında Kullanılan ELİSA Testleri Nelerdir ve Ne  Zaman Yapılmalıdır?

1.HIV P 24 Antijeni içeren ELİSA Testleri 

Şüpheli cinsel ilişkiden sonra en erken sonuç almak için kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sonrası eğer HIV virusu bulaşmış ise hastanın kanında  HIV p24 antijeni 2 ile 6 hafta içinde saptanabilmektedir. Bu süre zarfında henüz vücutta HIV virusuna karşı antikor oluşmadığından erken tanıda P 24 antijeni saptanması tanıda önemlidir.

Cinsel ilişki sonrası bulaşma durumlarında HIV virüsu önce vücutta bir çoğalma dönemi geçirmekte ve bulaşmadan 2 hafta kadar sonra kanda  HIV p24 antijeni saptanabilmektedir
Bu dönemde HIV antikorları henüz ölçülebilir düzeye ulaşmadığı için,  HIV p24 antijeni bakılması, erken tanı olanağı sağlamaktadır.

HIV Antikoru Araştıran ELİSA Testleri

HIV antikorları enfeksiyona yakalanıldığı takdirde 3. haftadan sonra ortaya çıkmakla birlikte, kullanılan  ELISA testleriyle ölçülebilir sonuç vermeleri, kullanılan test yöntemi ve kitlerle bu süre 45 gün ile 90 güne kadar da uzayabilmektedir.

Kullanılan testin yöntemine göre doktorunuz sizleri bu konuda bilgilendirilmelidir.
Anti HIV ELİSA testinin pozitif çıkması da tek başına HIV enfeksiyonı  tanısı için yeterli bir bulgu değildir.
Pozitif çıkan ELİSA testleri de  western blot adı verilen bir yöntemle doğrulanmalıdır.

HIV PCR Testleri

Başka bir tanı yöntemi olan  HIV PCR testi ile  daha kısa bir zamanda HIV tanısı koyulabilmektedir.En kısa sürede HIV enfeksiyonu tanısı koyan ve son derece güvenilir bir testtir.
HIV  PCR Testi ile, virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesi sağlanır. Bu özelliği ve avantajı nedeniyle HIV PCR testi erken evrede HIV virüsünün saptanmasında  kullanılmaktadır.Bu testin prensibi kanda  henüz antikor oluşmadan HIV virusunu kanda yakalayabilmektedir.

Hastalığa yakalanan bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir.Ancak bu HIV PCR testinin şüpheli ilişkiden 10 gün sonra yapılacağı anlamına gelmez.
Kanda 28. günden itibaren ise  PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır.Bu nedenle testin yapılması için bu süre beklenmelidir.

Tahlil.com Uyarıyor: Sayın ziyaretçilerimiz şüpheli bir ilişki sonrası HIV veya benzeri bir  cinsel yolla bulaşan enfeksiyona yakalanma endişesiyle tahlil yaptırmak istiyorsanız öncelikle bir enfeksiyon hastalıkları doktoruna veya dahiliye uzmanına veya aile hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.Doktorunuz bulaşıcı hastalığın cinsi ve riskine göre hangi tahlili ne zaman yaptıracağınız konusunda en doğru bilgiyi verecektir.
Lütfen her hangi bir doktora danışmadan bir laboratuvara gidip tahlil yaptırıp gereksiz yere para kaybına uğramayınız.
Detaylı bilgi için aşağıdaki yorum bölümünüze sorunuzu sorabilirsiniz.

YORUMLAR

demiral | 21.01.2020 09:18

Merhabanüretrit hastalığı aids habercisi midir? okudum öyle birşey görmedim ama yinede sormak istedim.Birde doktora penıs ucumdan sıvı geldıgı ıcın ılac verdı 4.hafta sonu tekrar ılıskıye gırdım korunmasız. karşı tarafa bulaşma olasılığı var mı?

Tahlil.Com | 28.01.2020 12:52
Üretrit aıds hastalığı habercisi değildir.
colloq1_06 | 24.08.2017 12:47

P24 Antijeni testi 0.00 NEGATIF Indeks 0 - 0.25Hocam en son 9 hafta önce ilişki yaşadım

Tahlil.Com | 17.02.2015 10:58

Yaşadığınız şüpheli temas sonrası yaptırdığınız ve TAHLİL.COM'a sormış bulunduğunuz HIV testi sonuçlarınız negatif.Negatif olmaları da sonuçların normal olduğunu gösteriyor.
Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle kendi başına ve  çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.

Hangi HIV testinin,ilişki sonrası  ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair 
Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

ali.ali.yilmaz | 26.01.2017 11:05

Korumasız devlet kontrolundeki bir yerde hayat kadınıyka ilişkiye girdim bu hadtalıgı duyunca stres yaptım 3 4 gün oldu her gün stresdenmi bilmem kaşınıyorum 1. Sorum kaşınmam normalmi 2. Sorun kaç gün sonra test ve hangi testi yaptıriyim

Tahlil.Com | 26.01.2017 11:05

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle HIV testi yaptıran veya yaptırmak isteyen bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.

Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .
HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın.

Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

SdceSn | 08.04.2016 06:52

Hocam , Korumalı olarak hayat kadınıyla ilişkiye girdim. Öncesinde ve Sonrasıda oral ilişki yaşadık. Sonra oral yoluyla bulaşma riskini ögrendim. Şimdi hangi testi ne zaman yaptırmam gerekiyor ?

Tahlil.Com | 14.04.2016 03:45

Şüpheli bir  cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanma korkusu ile test yaptırmak isteyen bir çok  Tahlil.com okurundan benzer sonular geliyor.

Özellikle vurgulamak istediğimiz bir konu var.
Şüpheli  cinsel ilişki sonrası sadece HIV testi yapılması tek başına yeterli değildir.Başta Hepatit enfeksiyonu olmak üzere çeşitli üretrit etkenleri, HPV, Frengi ve bel soğukluğu gibi bir çok hastalık da bulaşabilmektedir.
Size önerimiz tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup muayene sonrası onun da gerek duyduğu ilave testlerin yapılması için çaba göstermeniz.
Aşağıdaki yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

buraktrgut | 04.04.2015 02:16

Hocam şüpheli ilişkimden 48 gün sonra yaptıdığım elisa testi sonuçlarım
Anti hiv 0.364 noreactive S/CO
Anti hcv 0.041 noreactive S/CO
Anti hbs reactive
HBs Ag 0.701 noreactive S/CO
yorumlarmısınız? sizce tekrar test yaptırmama gerek varmı ? teşekkürler

Tahlil.Com | 05.04.2015 01:21

Yaşadığınız şüpheli temas sonrası yaptırdığınız ve TAHLİL.COM'a sormış bulunduğunuz HIV testi sonuçlarınız negatif.Negatif olmaları da sonuçların normal olduğunu gösteriyor.
Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle kendi başına ve  çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.

Hangi HIV testinin,ilişki sonrası  ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair 
Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

yasarsekercicom | 18.02.2015 05:26

Merhabalar, Ben erkek arkadaşıma bircok kez çıplak elle masturbayon yaptım. Boşalma gerçekleşmedi ve boynundan ıslak bir öpme yaptım. yalnız daha sonra üstünde elbisesi varken mastürbasyon ıle boşalma gerçekleşti. daha sonrakı İlişkilerim elle oksama ve elbise ile oldu. Sizce hıv testi gereklımi?

Tahlil.Com | 18.02.2015 05:52
Bu şekilde HIV bulaşı olmaz.Teste de gerek bulunmuyor.
bitirim2003 | 22.11.2014 05:17

Hocam Süpeli ilişkiden 6 ay Sonra Test SOnuclarim Cevaplarsaniz Sevinirim
HBsAg    0.5    Negatif    S/CO     N(0 - 0.9)
Anti HIV    0.31    Negatif         N(0 - 0.9)
VDRL-RPR    NEGATİF        S/CO    
Anti HCV    0.19    Negatif         N(0 - 0.9)
Anti HBs    0    Negatif         N(<= 10)

aklimdan Atabilirmiyim Artik 6 .aydan sonra

Tahlil.Com | 23.11.2014 02:34

Tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

ayaz.yilmaz007 | 22.11.2014 01:02

şüpheli temastan 45 gün sonra devlet hastanesinde elisa oldum sonuçlar; antihiv negatif(degeryok)-S/CO(-) / anti hbs >1000 pozitif mlU/ml (>->10) / hbsag <0,030 negatif IU/ml (>->0,05) /antihcv 0,028 negatif S/CO (>->1). antihivde nedn deger gözükmüyor?90.gunde test yaptırmama gerek varmı?

Tahlil.Com | 22.11.2014 05:08

Yaşadığınız şüpheli temas sonrası yaptırdığınız ve TAHLİL.COM'a sormış bulunduğunuz HIV testi sonuçlarınız negatif.Negatif olmaları da sonuçların normal olduğunu gösteriyor.
Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle kendi başına ve  çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.

Hangi HIV testinin,ilişki sonrası  ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair 
Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

cenksonmezz33 | 18.11.2014 12:15

Iyi gunler hocam.supeli iliskiden 23 gun test yaptirdm eliza yontemi yapildi sonuc negatifti.snra 130 gun snra ayni testi yaptirdm gene negatif ckti rahatlamadim tekrar 190 gun snra yaptirdm anti hiv negatifti.ama ala pskolojm bozuk snuclar kesindir dimi hocam. Yardm edin lutfen

Tahlil.Com | 18.11.2014 12:52

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

kenshin | 15.11.2014 11:13

96 günlük elisa testi sonucum negatif. fakat 3 ekimde oral ilişkim olmuştu. Meni yolu ile bulaşma riski varmdır.?

Tahlil.Com | 16.11.2014 02:01
HIV enfeksiyonu vücut sıvıları ile bulaşır.Meni de bir vücüt sıvısıdır.
DAHA FAZLA GÖSTER
BUN Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü
BUN testi kanda ürenin değerlendirildiği ve analiz edildiği bir testtir.
Yanlış(Yalancı) Pozitif Covid 19 PCR Testi, Nedenleri ve Sonuçları
Covid 19 PCR testi, Covid 19 (Korona) tanısında kullanılan en yaygın ve duyarlı testtir. Covid 19 PCR testi pozitif çıkan kişiler Covid 19 hastalığı yönünden tedaviye alınmaktadır.Ancak…
Sık Ultrason Bebeğe Zarar Verir mi?
Ultrason; annenin, doğmamış bebeğini izlemesinin en güzel yoludur. Hamileyken sık ultrason çektirmenin bebeğe zararlı olup olmadığı da merak edilen bir konudur.
Kan Uyuşmazlığı Bilimsel Olarak Nasıl Meydana Gelir?
Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.
Tahlil Sonuçlarını Değerlendirme Programı Nedir?
Tahlil.com tarafından tahlil sonuçlarını değerlendirme programı geliştirildi. Bu programa Tahlilmatik adı verildi. Bu yazımızda sizleri Tahlilmatik hakkında kısaca bilgilendirelim istiyoruz.
Tahlil Sonuçları Değerlendirme
Tahlil sonucu değerlendirme hizmetimiz ile ilgili sizler için hazırladığımız açıklama ve uyarılarımızı lütfen okuyunuz. Belirtilen kurallara uymanız halinde sitemize sorduğunuz tahlil…
Covid 19 (Korona) Bulaşıcılık Süresi (Bulaştırıcılığı) Kaç Gün Sürer?
Covid 19 pandemisinin yoğun olarak yaşandığı bu günlerde Covid 19 Enfeksiyonuna yakalanan ve Covid 19 tanısı koyulmuş bir kişinin bu hastalığı çevresine ve başkalarına bulaştırma riski ve…
HIV Pozitif Erkeklerde Testesteron Düşüklüğü Görülüyor
Testesteron horrmonu, testisler tarafından salgılanan erkek seks hormonudur.HIV pozitif olan erkek bireylerde testesteron değerleri hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.
Covid 19 ve Aşılar
Covid 19 pandemisinin yoğun olarak yaşandığı bu günlerde aşı tartışmaları da sürüyor. Prof. Dr. Mustafa Cesur Covid 19 aşılarına dair görüşlerini Tahlil.com okurları için…
RBC yüksekliği nedir? Sigara İçen İnsanlarda Nasıldır?
RBC yüksekliği alyuvarların sayısında yükseklik anlamına gelir.RBC yüksekliği çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Lenfosit düşüklüğü nedir? Lenfosit düşüklüğü neden olur?
Lenfosit bir akyuvar yani lökosit  (beyaz kan hücresi) türüdür. Lenfosit değerlerinin düşük çıkması ve kanda lenfosit düşüklüğü ise sıklıkla…
Halk Arasında Sarılık Diye Bilinen Bilirubin Yüksekliği
Kanda bilirubin düzeyleri yükseldiğinde halk arasında sarılık denilen durum oluşmakta ve nedeni belirlemek için ileri testlere gerek duyulmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com