Orgazm Neden Yaş Aldıkça Öğrenilir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 30.11.2020 05:10
Orgazm; vücudun cinsellik esnasında haz alma duygusudur
Orgazm Neden Yaş Aldıkça Öğrenilir?
A

Orgazm; vücudun cinsellik esnasında haz alma duygusudur. Kadın ve erkek fark etmeksizin, pek çok kişide orgazm sorunu çok sık görülür. Bu sorunların başlıca sebebi; cinselliği bilmemek ve çekingenlikten kaynaklanır. Özellikle anne - kız, baba - erkek evlat arasında konuşulmayan, paylaşılmayan, açıklanmayan ve üstü kapatılan cinsel meseleler, evlilikte kötü cinsellik hayatına sebebiyet veriyor. Çocukların ebeveynlerinden cinselliği doğru şekilde öğrenmeleri ise, bu durumun yaşanmasının en büyük engelidir. Bu sebeple aileler, çocuğun yaşına göre gerekli cinsel bilgiyi kendileri evlatlarına vermelidir. 

Cinselliği doğru ve yeterince öğrenemeyen kişiler, evlendiklerinde ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını bilemezler, bu da onları çekingen ve cinselliğe karşı agresif yapar. Kişi kendini rahat hissedemez ve orgazm olmakta zorlanır. 

Çekimser Cinsellikte Nasıl Davranılmalıdır?

Ancak evlilikte yıllar süresince tecrübe kazandıkça, kişi artık gevşemeye, kendini bırakmaya ve haz almaya başlar. Tabii ki bunda en büyük etken, anlayışlı ve hoşgörülü bir eştir. Eşin bu zamanlardaki tutumu, kişinin tüm cinsel hayatının şekillenmesinde rol oynar. Eğer eşlerden biri çekingen kalıyorsa, partner, eşini cinselliğe zorlamamalı ve meseleleri açıkça konuşmalıdır. Ancak bu şekilde karşılıklı anlayış meydana gelir ve bu problem aşılmış olur. 

Cinsellik Neden Yaş Aldıkça Öğrenilir?

Yapılan bir araştırmaya göre ise; ileri yaşlarda orgazm daha çok anlaşılıyor ve zevk oranı artıyor. Araştırma sonucuna göre; 18-24 yaş arasında orgazm oranı %60 iken; 40’lı yaşlarda bu oran % 70’e kadar çıkmaktadır. 

Ancak unutulmamalıdır ki, özellikle 60 lı yaşlardan sonra, kadınlarda cinsel haz düşmekte ve orgazm olma ortalaması da düşmektedir. Bu sebeple cinsellikte bir an önce sınırlardan kurtulup rahatlamalı ve ömür boyu cinsellikte başarılı olmak için kişi kendi öz bakımına dikkat etmelidir. Yani düzenli spor yapmalı, düzenli beslenmeli ve düzenli cinsel hayat yaşamalıdır ki, yaş aldıkça cinsellikten soğuma durumu olmasın. 

Cinsel içerikli film izlemek cinsel isteği arttırır mı?
Cinsel içerikli film izlemek, özellikle gençlerde orgazmın en kolay yoludur
Sağlıklı Bir Cinsel Yaşam İçin Uzman Önerileri
Mutlu bir birliktelik için sağlıklı bir cinsel yaşam vazgeçilmezdir
Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nedir?
Cinsel soğukluk ve cinsel isteğin azalması bir çok etkene bağlı olabilir
Erkeklerde Geç Boşalma da Bir Cinsel Sorundur
Bu durum erkeğin cinsel etkinlik sırasında  hiç boşalamaması veya geç boşalması  olarak tanımlanır
Cinsellik İçin Uygun Ortam Nasıl Hazırlanır?
Çiftler arasında cinsel uyum için ilişki sırasındaki ortamın uygunluğu da önemlidir
Kadın İçin Cinsellik Nedir?
Cinsellik; iki insanın kendilerini tamamen hormonların etkisinde bırakmanın, fiziksel bir ifadesidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com