İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

27.12.2018 01:38 | Güncelleme: 25.01.2019 01:16 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gebelik testleri idrarda ve kanda gebelik testi olmak üzere iki çeşittir. Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. İdrarla yapılan gebelik testlerine size en yakın eczaneden ulaşabilirsiniz. Gebelik testi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara aşağıdaki yazımızda ulaşabilirsiniz.
İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler
A

İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

Kanda gebelik testi sadece gebelik varlığını değil aynı zamanda gebelik varsa kaçıncı haftada olduğu, dış gebelik gibi bir sıkıntı olup olmadığı hakkında daha detaylı bilgi verir. Ancak hastane veya sağlık kuruluşuna kanda gebelik testi yaptırmak için gitmeye çekinen, vakti olmayan veya ulaşamayan kadınlar için idrarda gebelik testlerini öneriyoruz. Evde rahatça kullanılan idrarda gebelik testi yapacaklara Tahlil.com olarak bazı önerilerimiz var.

Kanda yapılan Beta HCG gebelik testleri idrar testlerine göre daha güvenilirdir ve kesin sonuç verir. İdrarda gebelik testleri kişisel olarak yapılır ve yapan kişinin bu konuda bilgisiz olması üzerine yanlış yapılabilir veya sonucunun değerlendirmesinde hata olabilir. Bu yüzden idrarda yapılan gebelik testleriyle ilgili önerilerimizi göz önünde bulundurun.

  1. Gebelik testleri Beta HCG hormonunun miktarına bakarak gebeliği tespit eder. Gebe bir kadında salgılanan HCG hormonu sabaha kadar daha fazla salgılanıp idrara geçeceği için idrarla gebelik testlerinin tercihen sabah yeni uyanınca ilk idrarla yapılması önerilir.
  2. Test sonucunun daha sağlıklı değerlendirilmesi için bir gece önceden aşırı sıvı tüketilmemelidir. Buna su da dahildir. Bu durumda idrar çok sıvılaşacaktır ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesinde az da olsa engel ortaya çıkabilmektedir.
  3. İdrarla yapılacak gebelik testini gerçekleştirmeden önce testin içinden çıkan kullanma kılavuzu dikkatle iyice anlaşılana kadar okunmalıdır. Tıpkı eczaneden alınan bir ilacın içeriğini, kullanım şeklini okuyormuş gibi dikkatlice okunmalı ve yönergelere göre test yapılmalıdır.
  4. İdrar testinin değerlendirilmesi için kılavuzda belirtilen sürelere uyulmalıdır. Testin yapılışı, test materyalini idrarla temas ettirdikten sonraki bekleme süresi firmalara, testlerin markalarına göre değişiklik gösterebilir.
  5. İdrar testi değerlendirilirken bazı kadınlar aşırı heyecan nedeniyle sonuçları incelerken hatalı gözlemlerde bulunabilmektedir. Bu da olmayan hamileliği var sanmalarına veya tam tersine sebep olabilir. Bu nedenle mümkün ise testin sonucunu değerlendirirken yanınızda destek alabileceğiniz bir yakınınızın da bulunmasını öneriyoruz.

Gebelik testi konusuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik Testinin Çizgileri Ne Anlama Gelir?

Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kanseri Saptayabilen Tarama Testleri Nelerdir?
Kimler, hangi yaşta, hangi taramaları yaptırmalı? Tıp dünyası, düzenli kontrol ve taramaların kansere karşı sağ kalımı artıran ön koşul olduğunun altını çiziyor
Serolojide Kullanılan ASO Testi Nedir?
Bu test ile kandaki ASO proteinin miktarı ölçülür
Kan Vermeye Gitmeden Önce Mutlaka Bu Yazıyı Okuyun.
Güvenilir sonuç elde etmek için kan vermeden önce dikkat etmemiz gereken noktalar vardır
Gebelerde 'Üçlü Test' ve Uyulması Gereken Kuralları
Gebelikte bebeklerde olabilecek kromozomal anomaliler ve doğumsal anomalilerin tespiti için yapılan bir testtir
Amonyak Yüksekliği
Amonyak testi, çeşitli karaciğer hastalıklarının neden olduğu Reye sendromu tanısında, asit-baz bozukluğu, şuur bulanıklığı, kusma, davranış ve bilinç değişikliği gibi durumlarda ve yenidoğanda doğumdan…
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır
Alanin transaminaz (ALT) Değeri Neden Yüksek Çıkar?
Karaciğer sağlık tarama testinde bakılan ve ALT olarak kısaltılan Alanin transaminaz değeri karaciğerin hasar görmesi halinde yüksek çıkmaktadır
TESTOSTERON (Total)
Testosteron androjen sınıfına ait bir erkeklik hormonudur
CK Testi Nedir?
CK testi bir biyokimya testidir
ACTH Testi Hangi Durumlarda İstenebilir?
Hipofizin ön kısmından salgılanan ACTH (Adrenokortikotropik Hormon), böbrek üstü bezlerini uyararak çeşitli hormonların salgılanmasını sağlar
Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Normalde Ne Renk Olmalı Nasıl Görünmelidir?
Beyin Omurilik Sıvısı normalde renksiz , şeffaf ve berrak olarak görülmelidir
Hematokrit Değeri Nedir? Yükseklik ve Düşüklük Sebepleri Nelerdir?
Hematokrit değeri tam kan sayımı testinin içinde yer alan bir parametredir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com