İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

27.12.2018 01:38 | Güncelleme: 27.12.2018 01:58
Gebelik testleri idrarda ve kanda gebelik testi olmak üzere iki çeşittir. Günümüzde idrarla yapılan gebelik testleri de son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. İdrarla yapılan gebelik testlerine size en yakın eczaneden ulaşabilirsiniz. Gebelik testi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara aşağıdaki yazımızda ulaşabilirsiniz.
İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler
A

İdrarda Gebelik Testi Yapacaklara Öneriler

Kanda gebelik testi sadece gebelik varlığını değil aynı zamanda gebelik varsa kaçıncı haftada olduğu, dış gebelik gibi bir sıkıntı olup olmadığı hakkında daha detaylı bilgi verir. Ancak hastane veya sağlık kuruluşuna kanda gebelik testi yaptırmak için gitmeye çekinen, vakti olmayan veya ulaşamayan kadınlar için idrarda gebelik testlerini öneriyoruz. Evde rahatça kullanılan idrarda gebelik testi yapacaklara Tahlil.com olarak bazı önerilerimiz var.

Kanda yapılan Beta HCG gebelik testleri idrar testlerine göre daha güvenilirdir ve kesin sonuç verir. İdrarda gebelik testleri kişisel olarak yapılır ve yapan kişinin bu konuda bilgisiz olması üzerine yanlış yapılabilir veya sonucunun değerlendirmesinde hata olabilir. Bu yüzden idrarda yapılan gebelik testleriyle ilgili önerilerimizi göz önünde bulundurun.

1.Gebelik testleri Beta HCG hormonunun miktarına bakarak gebeliği tespit eder. Gebe bir kadında salgılanan HCG hormonu sabaha kadar daha fazla salgılanıp idrara geçeceği için idrarla gebelik testlerinin tercihen sabah yeni uyanınca ilk idrarla yapılması önerilir.

2.Test sonucunun daha sağlıklı değerlendirilmesi için bir gece önceden aşırı sıvı tüketilmemelidir. Buna su da dahildir. Bu durumda idrar çok sıvılaşacaktır ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesinde az da olsa engel ortaya çıkabilmektedir.

  1. İdrarla yapılacak gebelik testini gerçekleştirmeden önce testin içinden çıkan kullanma kılavuzu dikkatle iyice anlaşılana kadar okunmalıdır. Tıpkı eczaneden alınan bir ilacın içeriğini, kullanım şeklini okuyormuş gibi dikkatlice okunmalı ve yönergelere göre test yapılmalıdır.

4.İdrar testinin değerlendirilmesi için kılavuzda belirtilen sürelere uyulmalıdır. Testin yapılışı, test materyalini idrarla temas ettirdikten sonraki bekleme süresi firmalara, testlerin markalarına göre değişiklik gösterebilir.

5.İdrar testi değerlendirilirken bazı kadınlar aşırı heyecan nedeniyle sonuçları incelerken hatalı gözlemlerde bulunabilmektedir. Bu da olmayan hamileliği var sanmalarına veya tam tersine sebep olabilir. Bu nedenle mümkün ise testin sonucunu değerlendirirken yanınızda destek alabileceğiniz bir yakınınızın da bulunmasını öneriyoruz.

Gebelik testi konusuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik Testinin Çizgileri Ne Anlama Gelir?

Gebelik Testlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Beta HCG: Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
Gut Hastalığı ve Tanısında Kullanılan Ürik Asit Testi Nedir?
Gut Hastalığı bazı eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden bir hastalıktır. Ürik asit testi, gut hastalığı tanı ve tedavisinde…
Tiroit Hastalıkları Teşhisinde Hangi Testler Uygulanır?
Tiroit hastalıkları; tiroid bezinin çalışma veya fonksiyon bozuklukları neticesinde oluşan hastalıklardır.Tiroid hastalıkları teşhisinde çeşitli kan testleri uygulanmaktadır.
Batı Nil Virusu (West Nil Fever) (WNF) Türkiye'de
Gün geçmiyor ki,sağlığımızı tehdit eden bir virus veya bakteri ortaya çıkmasın. Batı Nil Virüsü vakaları Türkiye'de de görülmeye başlandı.Batı Nil Virüsü (WNF, BNV) insanlara sivrisinek ısırığı yoluyla…
Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
Nikotin Testi : Kanda Nikotin Tahlili Yapılır mı?
Sigara içenlerde nikotin araştırılması sıkça merak edilen bir konudur. Kanda yapılan nikotin testi ile sigara içilip içilmediği konusunda bilgi sahibi olunur.
Tam Kan Sayımında HCT Nedir?
Tam kan sayımında HCT parametresi (Hematokrit)kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir.Temel olarak kansızlık (anemi) araştırmasında istenen bir tahlildir.
Hematokrit Testi (hct) Nedir?
Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Kanda bulunan şekilli elemanların yüm kana orannın yüzdelik değer olarak ifadesini belirtmektedir.
Gaitada (dışkıda) yağ ne zaman görülür?
Gaita tahlilinde yağ görülmesi normalde olmaması gereken bir durumdur. Laboratuvar incelemesinde gaitada (dışkı) yağ görülmesi farklı nedenlere bağlı olabilir.Gaitada yağ görüldüğünde gastroenterolojik…
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani ne negatif ne de…
HIV ELİSA Testleri İlişki Sonrası Ne Zaman Yapılmalı
Şüpheli cinsel ilişki sonrası, HIV testi yaptırmak isteyen okurlarımız HIV ELİSA testlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini merak etmektedir. HIV ELİSA testlerinin ne zaman yapılacağı konusunda uzmanlarımızın…
Aids Nedir? Aids Belirtileri, HIV Testi ve Tahlilleri Nedir?
AİDS, HIV Virüsü belirtileri, nasıl bulaştığı ve tanılarında kullanılan test yöntemleri sıkça merak edilmektedir.HIV test ve tahlilleri ideal olarak enfeksiyon hastalıkları kontrolünde planlanmalı ve…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com