ACTH Hormonu Nedir ? ACTH Düşüklüğü ve Yüksekliği

22.06.2018 08:00
ACTH (adrenokortikotropik hormon) kortizolün üretimini uyaran bir hormondur
ACTH Hormonu Nedir ? ACTH Düşüklüğü ve Yüksekliği
A

ACTH (adrenokortikotropik hormon) kortizolün üretimini uyaran bir hormondur.
Kortizol ise; glukoz, protein ve lipit metabolizmasını düzenlemede, bağışıklık sisteminin yanıtını baskılamada ve kan basıncının korunmasında önem taşıyan bir steroid hormondur.
Kortizol düzeyleri düştüğünde ACTH yükselmekte, kortizol yükseldiğinde ise ACTH düşmektedir.
ACTH, hipofiz bezi tarafından üretilmektedir. Beyinde bulunan hipofiz bezi, vücut içi sistemleri düzenlemek için organlar, dokular ve diğer bezler üzerine etki eden hormonları üretmek için birlikte çalışan ve salgı bezleri ağını içeren hormonal sistemin bir parçasıdır.
Kanda kortizol düzeyleri düştüğünde hipotalamus bezi kortikotropin salıcı hormon (CRH) üretimini uyarır. Böylece hipofiz tarafından ACTH üretimini arttırmakta, sonuçta her böbreğin üstünde yerleşik küçük organlar olan böbrek üstü bezleri uyarılmaktadır.
Hipofiz veya böbrek üstü bezlerini etkileyen rahatsızlıklar da, ACTH düzeylerinde yükselme veya düşme görülebilmektedir.
Akciğer de gelişen bazı tümörler de ACTH üreterek kortizol konsantrasyonlarını artırabilmektedir.

Adacık Oto Antikor Testi Nedir?
Adacık Oto Antikor Testi, genellikle diyabet hastalığı  tanısı konulduktan sonra, ileri tetkik amaçlı olarak doktorlarca istenen bir kan testidir.
Şüpheli İlişki Veya Temas Sonrası Kanda Ne Zaman HBs Ag Pozitif Çıkar
Şüpheli cinsel ilişki veya riskli bir temas sonrası Hepatit B enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HBsAg testi yaptırmak ister.
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
Antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi)
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında uygulan bakteriyolojik bir tahlil yöntemidir.Kültür sonucuna göre üreme olduğunda üreyen mikroorganizmaya hangi antibiyotiğin gerekli olup…
Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
Laboratuvar Testleri ve Normal Değerleri Tahlil.com'da
Merak ettiğiniz laboratuvar testleri ve normal değerleri ile ilgili tüm bilgileri sağlık siteniz Tahlil.com'da. Tahlil Sözlüğü sayfamızda merak ettiğiniz tüm laboratuvar testlerini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com