Yorgunluk Yapan Besinler

18.10.2017 11:15
Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur
Yorgunluk Yapan Besinler
A

Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur. Çoğu zaman halsizlik, yorgunluğun sebebi çeşitli hastalıklara dayandırılır. Ancak sağlıklı olduğunuz halde hala yoğun bir halsizlik içinde hissediyorsanız, işte o zaman beslenme tipinizde bir yanlışlık olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yolla hem doğru şekilde beslenmiş, hem de hastalıklardan korunmuş olursunuz. Bazı besinlerin sık tüketimi yorgun ve halsiz hissetmenizi sağlar.

Yorgun hissettiren gıdalar başında beyaz ekmek gelir. Kültürümüzün bir parçası olan ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz beyaz ekmek, yüksek glisemik endekse sahiptir ve lif içermez. Ekmeksiz doymadığını iddia edenler, o an için doyarlar ancak, kısa sürede tekrar acıkırlar. Beyaz ekmek ihtiva ettiği içeriğiyle, enerji değil yorgunluk verir.

Tatlı, hayatımızın büyük bir bölümünü kaplar. Özellikle yemeklerden sonra aranan bir besindir. Şeker içeriğinden dolayı pek sağlıklı olmadığı bilinse de, tüketime engel bir durum değil gibi davranılmaktadır. Aşırı şekerli tatlılar, vücutta insülini artırır ve buna bağlı olarak beyinde triptofan amino asidini ortaya çıkarır. Triptofan amino asidi vücuda uyku halini verir ve ağırlık çöker. Bu sebeple özellikle öğle yemeklerinden sonra tatlı yenmemesi gün içi verim açısından çok önemlidir.

Kırmızı et, yine sofranın vazgeçilmezlerindendir. Özel misafirlerde, en güzel öğünlerde mutlaka tercihler arasındadır. Ancak içerdiği fazla yağ sebebiyle yorgunluk veren bir besindir. Çünkü, vücut aldığı bu yağı öğütmek için fazlaca enerji harcar ve yorulur. Bu da kişiye yorgunluk ve uyku hali olarak yansır.

Muz, magnezyum açısından zengin olan çok faydalı bir besindir. Faydasından yararlanmak için, doğru vakitte tüketilmelidir. Çünkü magnezyum içeriği, faydasının yanında çok da uyku getirir. Bu sebeple muzu gün ortasında yemek yerine yatmadan önce tüketmek rahat bir uykuda yardımcı olacaktır.

Vişne, doğal melatonin içeriğiyle rahat uyku sağlayan meyvelerdendir. Bu sebeple muz gibi, vişneyi de güzel bir uyku için yatmadan önce tüketin.

Yaz Sıcaklarında Varislere Dikkat
Çok sıcak geçen yaz ayları pek çok hastalık bakımından riskler oluşturmaktadır. Bu risklerin başında damar kaynaklı hastalıklar gelir.
Akıllı Lens Nedir? Nasıl Uygulanır?
Akıllı lens, bir halk seslendirmesidir. Tedavinin asıl adı ise; trifokal lenstir. Trifokal lens; çok odaklı lenstir. Hem yakını, hem uzağı gösterebilen, orta mesafede iyi bir görüş sunabilen lenslerdir.
Ortodontik Diş Tedavisi Nedir?
Bazı insanlarda herhangi bir nedenden dolayı dişleri düzensizdir ve buda çirkin bir görüntü yaratır
Marfan Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Marfan sendromu kalıtsal bir hastalıktır
Kurban Bayramında Et İle Bulaşan Hastalıklara Dikkat Edin
Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte kuşkusuz et kesimleri de artacak
Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir?
Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elekro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik, yinelenen nöbetlerle tanımlanan bir hastalıktır
Sık Rastlanan Bir Hastalık Olan Artrit Nedir?
Artrit, bir veya birden fazla sayıda eklemin enflamasyonudur
İdrar Yolu Enfeksiyonunun (İYE) Belirtileri nelerdir?
İdrar yolu enfeksiyonun her zaman belirtisi olmayabilir
Prostat Büyümesinin Nedeni Nedir? Kimlerde Görülür?
Prostat son zamanlarda hızla yaygınlaşan bir hastalık haline geldi
Uyku Apnesi Her İki Cinsi de Etkilemektedir
Uyku apnesi her ne kadar erkeklerde daha çok görülür diye bilinse de , kadınları da etkisi altına alabilen bir sağlık sorunudur
Skleroderma Nedir?
Skleroderma bağışıklık sistemimizi etkileyen sistemik özellikte ciddi bir hastalıktır
Şeker Hastaları Meyve Tüketebilir mi?
Şeker hastalığı, ortaya çıktığında kronikleşen ve hayatın tamamını etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple şeker hastaları, geçici süreliğine değil, devamlı surette yaşam alışkanlıklarını düzenlemelidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com