Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler

22.06.2018 08:00
Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor
Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler
A

Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor.Ramazanın yaz aylarına olması  ile hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzunluğu  hem de hava sıcaklığının yüksek değerlere ulaşması oruç tutanların bazı konulara  önem vermesini  gerektiriyor.
Bayındır Hastanesi İçerenköyBeslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Kural Enç, yaz aylarında oruç tutanlardayemekten sonra üşüme ile birlikte halsizlik ve uyku hissi görülebileceğinibelirterek, iftarda hızlı ve fazla miktarda besin alınmasının kan şekeriregülasyonunun bozulmasına neden olduğuna dikkat çekti.
Son yapılan bilimsel çalışmalar, yoğun bir öğün sonrasında kalbe binen yüknedeniyle kalp krizi riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Bu nedenle oruç tutulmayansaat diliminde belli aralıklarla yavaş yavaş ve az miktarda beslenilmelidir.Öğün sayısının ikiye düşmesi hiç ara öğün yapılmayacağı anlamına gelmemelidir.
Sahurdan başlayarak planlı bir şekilde saatleri bölerek beslenmeye dikkat edilmelidir. Besinlerin sindiriminin kolaylaşması ve ertesi gün susuzluk hissinin yaşanmaması için yemek arasında yeterli sıvı alınmalı ve mümkün olduğu kadar sulu yemekler tercih edilmelidir. Sahurda 3 bardak, iftardan sonra da saat başı bir bardak su tüketerek 8 -10 bardak su tüketimine özen gösterilmelidir.
Susuzluğu gidermek için meyve suyu, asitli içecekler yerine bol bol su tüketilmelidir.
Çay ve kahve tüketimi yemekten 45 dakika sonra yapılmalıdır. Özellikle sahurda kan şekerini çabuk düşüren beyaz ekmek, pilav, tatlı, patates ve konsantre meyve suyu yerine;  kepekli ekmek, süt, peynir, yumurta,domates, salatalık gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gün içinde açlık hissinin daha az duyulmasını sağlayacaktır.
İftarda ağır yağlı yiyecekler yerine çorba, etli sebze yemekleri, salata, yoğurt,kepekli ekmek tercih edilmelidir. Yemekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
Yemeklerin yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir. İftardan sonraki ara öğünde sütlaç, muhallebi, güllaç, meyve tatlıları, dondurma gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir.
Meyve tüketimi ihmal edilmemelidir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidir.
Dışarı çıkmak gerekiyorsa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmeli, bol ve açık renk giysiler kullanılmalıdır. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.
Sıvı kaybı ile birlikte direkt güneş ışığına maruz kalma olursa sıcak çarpması tablosu da gelişebilir. Oruç tutmak, gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar, büyüme çağındaki çocuklar,yaşlılar, yolculuk yapanlar, sindirim problemi olanlar, tansiyon ve şeker hastalığı olanlar, psikolojik hastalığı olanlar ve yoğun egzersiz yapan sporcular için ise sağlıksızdır.    

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Odyoloji Nedir?
Kulak, burun ve boğaz hastalıkları ile ilgilenen sağlık bilimi odyoloji olarak isimlendirilmektedir
Mide Ekşimesi Ne Zaman Olur?
Mide asidi yemek borusundan gırtlağa doğru çıktığında yanma, ekşime hissederiz
Süt Dişlerini Vaktinden Önce Çektirmeyin.
Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan ve çocukluk döneminde dökülen dişler süt dişler olarak isimlendirilir
Tatil Yerinizi Çocuğunuza Uygun Seçin!
Tatil sezonunda bulunduğumuz şu dönemde çocuklu pek çok aile sene boyu bekledikleri nefes alma tatilleri için hazırlanıyorlar
Cildiniz Neden Kaşınır?
Kaşıntı ciltte oluşan bir tür rahatsızlıktır
Selulit İle Beslenmemize Dikkat Ederek de Mücadele Edebilirizz
Selulit  hemen tüm bayanların önemli bir estetik sorunudur
Hangi Elementin Eksikliği Bebek Düşürmeyi Tetikler?
Uzmanlara göre kadınlarda çinko elementinin eksikliği bebek düşürmeye sebep olur
Parfümün Zararları
Yaz mevsiminin gelmesiyle insanlar daha çok terliyor ve ter kokusunu kapatmak için parfüm, deodorant gibi maddeler daha çok kullanılıyor
Beyin Üzerinde Etkili Besinler
İlerleyen yaşla birlikte hafızanın da zayıflaması normal fakat bu zayıflığı azaltmak bizim elimizde
Plasebo Etkisi Nedir?
Plasebo, fiziksel olarak herhangi bir hastalığı tedavi edecek içeriğe sahip olmayan, ancak gerçek tıbbi ilaçlara şekil olarak benzerlik gösteren maddelerdir
Gebelikte Göğüslerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?
Anne adayları gebelik döneminde oldukça hassas olurlar
Ahududunun Faydaları
Ahududu genelde sık tüketmediğimiz ama sağlığımız için de yararlı bir meyvedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com