Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler

22.06.2018 08:00
Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor
Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler
A

Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor.Ramazanın yaz aylarına olması  ile hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzunluğu  hem de hava sıcaklığının yüksek değerlere ulaşması oruç tutanların bazı konulara  önem vermesini  gerektiriyor.
Bayındır Hastanesi İçerenköyBeslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Kural Enç, yaz aylarında oruç tutanlardayemekten sonra üşüme ile birlikte halsizlik ve uyku hissi görülebileceğinibelirterek, iftarda hızlı ve fazla miktarda besin alınmasının kan şekeriregülasyonunun bozulmasına neden olduğuna dikkat çekti.
Son yapılan bilimsel çalışmalar, yoğun bir öğün sonrasında kalbe binen yüknedeniyle kalp krizi riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Bu nedenle oruç tutulmayansaat diliminde belli aralıklarla yavaş yavaş ve az miktarda beslenilmelidir.Öğün sayısının ikiye düşmesi hiç ara öğün yapılmayacağı anlamına gelmemelidir.
Sahurdan başlayarak planlı bir şekilde saatleri bölerek beslenmeye dikkat edilmelidir. Besinlerin sindiriminin kolaylaşması ve ertesi gün susuzluk hissinin yaşanmaması için yemek arasında yeterli sıvı alınmalı ve mümkün olduğu kadar sulu yemekler tercih edilmelidir. Sahurda 3 bardak, iftardan sonra da saat başı bir bardak su tüketerek 8 -10 bardak su tüketimine özen gösterilmelidir.
Susuzluğu gidermek için meyve suyu, asitli içecekler yerine bol bol su tüketilmelidir.
Çay ve kahve tüketimi yemekten 45 dakika sonra yapılmalıdır. Özellikle sahurda kan şekerini çabuk düşüren beyaz ekmek, pilav, tatlı, patates ve konsantre meyve suyu yerine;  kepekli ekmek, süt, peynir, yumurta,domates, salatalık gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gün içinde açlık hissinin daha az duyulmasını sağlayacaktır.
İftarda ağır yağlı yiyecekler yerine çorba, etli sebze yemekleri, salata, yoğurt,kepekli ekmek tercih edilmelidir. Yemekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
Yemeklerin yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir. İftardan sonraki ara öğünde sütlaç, muhallebi, güllaç, meyve tatlıları, dondurma gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir.
Meyve tüketimi ihmal edilmemelidir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidir.
Dışarı çıkmak gerekiyorsa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmeli, bol ve açık renk giysiler kullanılmalıdır. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.
Sıvı kaybı ile birlikte direkt güneş ışığına maruz kalma olursa sıcak çarpması tablosu da gelişebilir. Oruç tutmak, gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar, büyüme çağındaki çocuklar,yaşlılar, yolculuk yapanlar, sindirim problemi olanlar, tansiyon ve şeker hastalığı olanlar, psikolojik hastalığı olanlar ve yoğun egzersiz yapan sporcular için ise sağlıksızdır.    

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilemiyim? Bölümümüze Soru Sormadan Önce Uyarılarımızı Okuyunuz
Hamile olup olmadığınızı öğrenmek veya yaşadığınız cinsel beraberlik sonrası hamilelik ile ilgili kafanıza takılan sorularınızı sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarılarımızı okuyunuz
Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?
Belimizin ölçüsü sağlığımız için önemli bir göstergedir
Bitkisel Çaylar ve Normal Çay:Fark Nerede ?
Günümüzde bitkisel çaylara giderek artan bir ilgi var
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur
Meme Büyüklüğü Sorunu ve Meme Estetiği Nedir?
Meme büyüklüğü bayanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur
Kanserli Hücreler Laboratuvar Ortamında Öldürülebiliyor
AKDENİZ Üniversitesi' nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adamı, 6 yıllık çalışma sonunda, ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortamında kanserli…
Sünnet Yaşı İdeal Olarak Ne Olmalıdır?
Yaz ayları başlayınca sünnet sezonu da açılır
Şimdi Kiraz Zamanı:Kirazın Sağlığımıza Faydaları
Kiraz lezzeti kadar faydaları ile de hemen herkesin tercih ettiği bir meyvedir
Kilo Vermek İçin 7 Önemli Beslenme Önerisi
Kilo vermek hemen herkesin ortak dileği
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ?
Sevgili okurlar, ''Yorgunluk ve Tahliller'' ile ilgili yazıma yoğun ilginiz ve sizden bu konuyla ilgili gelen mailler sonrası çağımızın güncel bir sağlık sorunu olan Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilgili…
D Vitamini Doğum Sancısını Azaltıyor
D vitaminin pek çok faydası olduğu bilinmektedir
Kalp Hastaları Nasıl Et Yemeli?
Kalp hastalarının kırmızı eti ne sıklıkla ve hangi miktarda tüketeceği sürekli olarak tartışılan bir konudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com