Bahar Yorgunluğu

22.06.2018 08:00
Kışın bittiğini giderek hissettirmesiyle birlikte bahar ayları da geldi
Bahar Yorgunluğu
A

Kışın bittiğini giderek hissettirmesiyle birlikte bahar ayları da geldi. Baharla birlikte gelen mevsimsel değişiklikler ve ısı artışı beraberinde bahar yorgunluğunu da getiriyor.Bahar yorgunluğu kendini halsizlik, uykusuzluk hissi,yorgun hissetme gibi belirtilerle gösterir.

Peki bahar yorgunluğu ile mücadele etmek için neler yapmalıyız?

*Sıvı tüketimimizi arttırmalıyız.Gazlı içecekler yerine doğal taze sıkılmış meyve suları,ev yapımı limonatalar güzel alternatifler olacaktır.Bitki çayları ve diğer sıcak içecekler de sıvı ihtiyacımızı karşılayacaktır.
*Beslenmemize dikkat etmemiz de bahar yorgunluğu ile mücadele etmede önemlidir.Öğün atlamamalı,sabahları yoğun bir gün öncesi kahvaltı asla ihmal edilmemelidir.Ara öğünlerde de alacağımız gıdalar dayanıklılığımızı arttıracaktır.Sebze ve meyve gıda tüketimi hemen her uzmanca tavsiye edilmektedir.Gereksiz yere kalori aldıracak hayvansal gıdalar,kızartmalar, katı yağlar ve hamur işlerinden ise uzak durmamız gerekmektedir.
*Vitamin alımı da bu dönemde çok önemlidir.Her ne kadar taze meyve ve sebzelerden bu vitaminleri alabilme imkanımız olsa da mümkün olduğu takdirde özellikle B ve C vitamini içeren vitamin tabletleri de tercih edilmelidir.
*Düzenli yapılan egzersizin vücut dayanıklılığına ve direnci arttırmasına yol açtığı artık bilimsel bir gerçektir.Bu nedenle en azından gün aşırı en az 30-40 dakikalık yürüyüşler yorgunlukla mücadele etmemize katkı sağlayacaktır.
*Uyku alışkanlığımızın düzenli olması ve yeteri miktarda uyumamız da kendimizi daha iyi hissetmemize neden olacaktır.
*Özellikle mevsimsel değişikliklere bağlı olarak yorgunluğun arttığı bahar aylarında kansızlık ve çeşitli vitamin eksikliklerine bağlı oluşan yorgunlukların da önüne geçmek amacıyla bu aylarda check up yaptırmak da yorgunluğun nedenleri konusunda gerek bizlere gerekse doktorumuza fikir verecektir.

Çay İçmek Zararlı mıdır?
Hemen hepimizin günlük olarak tükettiği, yapılan araştırmalara göre ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olan çay, günlük diyetimizde önemli bir yer tutuyor
Otoriter Ya da Baskıca Anne Babanın Çocuk Üzerindeki Etkileri Nasıldır?
Baskıcı veya otoriter anne-babayı, çocuklarından beklentisi olan (bu beklentiler okulda ya da hayatta başarı olabileceği gibi, gelenekleri uygulama, topluluk içinde aile değerlerine uygun hareket etme…
Kontrollü İştah Nasıl Olur?
Bazı insanlarda mevsime bağlı iştah artması görülür
Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır?
Bronşit kış ve sonbahar aylarında sık sık görülen bir rahatsızlıktır
 PRP Nedir ve Estetik Amaçla Neden Uygulanır?
PRP veya Platelet Rich Plazma kişinin kendi kanından Platelet/Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmadır
Teflon Tava Tehlikesi
Uzun yıllardır kullanılan teflon tava ve tencereler sayesinde yemek hazırlamak oldukça kolay hale geliyor
Emzikli Kadınlar İçin Beslenme Kılavuzu
Emziklik süresince asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalı, bunların yerine süt, ayran, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir
Berberler Cilt Kanserini Fark Edebilir
Her insan kendi dalında uzmanlaşmak ister ve gerekli eğitimleri alır
Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?
Yeni doğan bebeğiniz için evde sevinç yaşanırken kendisini hazır hissetmeyen küçük yaşta çocuğunuz bu duruma biraz öfkeli olabilir
Kafeinin Burun Kanamasına Etkisi Nedir?
Burun içindeki damarların zarar görmesinin burun kanamasına sebep olduğunu hepimiz bilmekteyiz
Vücut Pirsingi Riskleri Nelerdir?
Vücut pirsingi son zamanlarda gençler arasında oldukça merak uyandıran bir aksesuardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com