Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?

27.06.2018 12:21
Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur
Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?
A

Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur. Pek çok sebepten dolayı köy hayatından uzaklaşan halk, artık doğal ürünler bulamamaktadır. Raf ömrü uzun olsun, daha sağlıklı görünsün diye besinlerde kullanılan kimyasallar, besin sahteciliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdan en çok zarar gören de şüphesiz insanlığın geleceğidir. Tavuk eti, bu tehditlere en çok maruz kalan ürünlerin başında gelir. 

Sağlıksız bir tavuk eti, bir çok hastalığı bünyesinde barındırır ve kolaylıkla insanları hasta etme yetisine sahiptir. Bu sebeple öncelikli kural, bilinmeyen yerlerde satılan, üzerinde üretim tarihi olmayan, açıkta satılan tavuk etlerinden kaçınmaktır. Hatta dışarıda hazır pişmiş olarak satılan tavukların nitelikleri de iyice araştırılmalı, ancak bu şartla tüketilmelidir. 

Peki marketlerden tavuk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pek çok tavuk, sulanmasın diye altında ped olan kaplarda satışa sunulur. Ancak bu nemli ped, ortam sıcaklığı arttığında nemli ve zehirli bir hava ortaya çıkarır. Şayet bu paketlerdeki tavuk alınacaksa muhakkak hemen dolaba kaldırılmalı, uzun süre dışarıda vakit geçirmesine izin verilmemelidir. Büyük alışveriş yapılacaksa tavuk son sıraya bırakılmalı ve çok ısıya maruz bırakılmamalıdır. Alınan tavuk en kısa sürede pişirilmeli ve uzun süre dolapta dahi olsa bekletilmemelidir. 

Sağlıklı tavuk eti, beyaz-pembe renklerde görülen etlerdir. Şayet deri rengi artık sarıya dönmeye başlamışsa, bu tavuk etinin çok da taze olmadığının göstergesidir. Dokunduğunuzda tavuk üzerinde yumuşak, mukus tabakası elinize yapışıyorsa tavuk bozulmaya başlamış demektir. Tüketmemekte fayda vardır.

Bozulmaya başlayan tavuk, ekşi ve ağır kokar bu tavuğu bırakın yemeyi, temas ettiğiniz yerleri dahi iyice yıkamak gerekir. 

Çiğ tavuk bakterilerini dokunduğu her yere yapıştırır. Bu sebeple tavuk doğrama tahtası dahi ayrı olmalı ve bu işte kullanılan tüm araç gereçler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede bu bakterilerin dağılması, başka besinlere geçmesi ve bireylere hastalık yapması engellenmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilelik Dönemi ve Baş Ağrısı
Hamilelik döneminde hormonel değişimler, kilo artışı ve ödem gibi gelişmeler genellikle baş ağrısına neden olabilir
İntihar Eğilimi
Uzmanlar intihar eğiliminin önceden anlaşıldığını savunuyorlar
 Mide Balonu(Gastric Balloon)
Mide balonu; gıda tüketimini azaltmak ve yeni yeme davranışlarını kazanmak için midede dolgunluk hissi oluşturmaya dayanan bir yöntemdir
Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?
Yeşil biber her mevsimde kolaylıkla bulacağımız bir sebzedir
Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Her dakika 60-100 arası kalp atışı idealdir
Deterjan Kalıntısı Anemi Yapabilir.
Kimyasal bileşenler barındıran deterjan kalıntılarına uzun süre maruz kalmaz kişide ciddi seviyede anemiye yol açabilir
Gebemiyim Nasıl Anlarım?
Gebemiyim nasıl anlarım sorusu hamile kalmak isteyen veya istemeyen her kadın tarafından sıklıkla merak edilir
Vücudumuzdaki Yağlar Ağrıya Sebep Olabiliyor
Araştırma yapan uzmanlara göre kesin bir bilgi yok
Adet Döneminde Neden Karın Ağrısı Olur?
Adet döneminde karın kaslarının kasılması ve ağrıya neden olması, rahim iç duvarından salgılanan bir kimyasal maddeden dolayıdır
Gripken bebek emzirilir mi?
Havaların soğumasıyla birlikte, grip ve diğer viral enfeksiyonlarda artış gözlenmektedir
Bayılma Nedir? Neden Olur?
Bilimsel olarak senkop olarak adlandırılan ve halk arasında bayılma olarak bilinen durum, kişinin gün içerisinde geçici olarak uyanıklık durumunun kesintiye uğraması durumudur
tahlil.com
tahlil.com