Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?

27.06.2018 12:21
Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur
Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?
A

Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur. Pek çok sebepten dolayı köy hayatından uzaklaşan halk, artık doğal ürünler bulamamaktadır. Raf ömrü uzun olsun, daha sağlıklı görünsün diye besinlerde kullanılan kimyasallar, besin sahteciliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdan en çok zarar gören de şüphesiz insanlığın geleceğidir. Tavuk eti, bu tehditlere en çok maruz kalan ürünlerin başında gelir. 

Sağlıksız bir tavuk eti, bir çok hastalığı bünyesinde barındırır ve kolaylıkla insanları hasta etme yetisine sahiptir. Bu sebeple öncelikli kural, bilinmeyen yerlerde satılan, üzerinde üretim tarihi olmayan, açıkta satılan tavuk etlerinden kaçınmaktır. Hatta dışarıda hazır pişmiş olarak satılan tavukların nitelikleri de iyice araştırılmalı, ancak bu şartla tüketilmelidir. 

Peki marketlerden tavuk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pek çok tavuk, sulanmasın diye altında ped olan kaplarda satışa sunulur. Ancak bu nemli ped, ortam sıcaklığı arttığında nemli ve zehirli bir hava ortaya çıkarır. Şayet bu paketlerdeki tavuk alınacaksa muhakkak hemen dolaba kaldırılmalı, uzun süre dışarıda vakit geçirmesine izin verilmemelidir. Büyük alışveriş yapılacaksa tavuk son sıraya bırakılmalı ve çok ısıya maruz bırakılmamalıdır. Alınan tavuk en kısa sürede pişirilmeli ve uzun süre dolapta dahi olsa bekletilmemelidir. 

Sağlıklı tavuk eti, beyaz-pembe renklerde görülen etlerdir. Şayet deri rengi artık sarıya dönmeye başlamışsa, bu tavuk etinin çok da taze olmadığının göstergesidir. Dokunduğunuzda tavuk üzerinde yumuşak, mukus tabakası elinize yapışıyorsa tavuk bozulmaya başlamış demektir. Tüketmemekte fayda vardır.

Bozulmaya başlayan tavuk, ekşi ve ağır kokar bu tavuğu bırakın yemeyi, temas ettiğiniz yerleri dahi iyice yıkamak gerekir. 

Çiğ tavuk bakterilerini dokunduğu her yere yapıştırır. Bu sebeple tavuk doğrama tahtası dahi ayrı olmalı ve bu işte kullanılan tüm araç gereçler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede bu bakterilerin dağılması, başka besinlere geçmesi ve bireylere hastalık yapması engellenmiş olur.

Gebelikten Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Gebelik; anne ve bebeğin hem sağlığı, hem iletişimi açısından çok önemli bir dönemdir
Saç Dökülmesini Engelleyebilirsiniz
Saç dökülmesi çok yaygın olan bir toplum problemidir
Adet Dönemi Meme Kitlesi Neden Sertleşir?
Adet dönemi; kadınların yumurtlama dönemidir
Tüp Bebek Yönteminde Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?
Tüp bebek yöntemi; laboratuvar şartlarında kadın yumurtasının, erkek spermi ile birleştirilmesi sonucu, gebeliği sağlamaktır
Yabancı Dil Zekayı Güçlendiriyor
Beyin; kullandıkça,kendini yenileyen geliştiren bir organdır
Kas Ağrısı Varken Egzersiz Yapmayın
Egzersiz; vücuttaki kasları güçlendirmek için, düzenli yapılan fiziksel aktivitelerdir
Saç Mezoterapisi Nedir?
Saç mezoterapisi; saç dökülmesini durdurmak ve saçların daha canlı olmasını sağlamak amaçlı yapılan mikroenjeksiyon yöntemidir
Çocuklara Sorumluluk Eğitimi Nasıl Verilmelidir?
Okulların açılmasıyla birlikte, çocuğa ani sorumluluk yüklemesi de başlamış bulunmaktadır
Eklem İçi Enjeksiyon Nedir?
Kireçlenme; pek çok kişinin yakındığı bir hastalıktır
Soğuk Havalar Spora Engel Olmasın
Hava değişimiyle birlikte; kişilere sonbahar ağırlığı çökmeye başlar
Akdeniz Diyetinde Püf Noktalar
Akdeniz diyeti; zayıflamayı, sağlıkla birleştirdiği için çokca tercih edilir
İçme Suyu Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?
Su; vücudun en önemli ihtiyacıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com