Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?

27.06.2018 12:21
Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur
Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?
A

Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur. Pek çok sebepten dolayı köy hayatından uzaklaşan halk, artık doğal ürünler bulamamaktadır. Raf ömrü uzun olsun, daha sağlıklı görünsün diye besinlerde kullanılan kimyasallar, besin sahteciliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdan en çok zarar gören de şüphesiz insanlığın geleceğidir. Tavuk eti, bu tehditlere en çok maruz kalan ürünlerin başında gelir. 

Sağlıksız bir tavuk eti, bir çok hastalığı bünyesinde barındırır ve kolaylıkla insanları hasta etme yetisine sahiptir. Bu sebeple öncelikli kural, bilinmeyen yerlerde satılan, üzerinde üretim tarihi olmayan, açıkta satılan tavuk etlerinden kaçınmaktır. Hatta dışarıda hazır pişmiş olarak satılan tavukların nitelikleri de iyice araştırılmalı, ancak bu şartla tüketilmelidir. 

Peki marketlerden tavuk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pek çok tavuk, sulanmasın diye altında ped olan kaplarda satışa sunulur. Ancak bu nemli ped, ortam sıcaklığı arttığında nemli ve zehirli bir hava ortaya çıkarır. Şayet bu paketlerdeki tavuk alınacaksa muhakkak hemen dolaba kaldırılmalı, uzun süre dışarıda vakit geçirmesine izin verilmemelidir. Büyük alışveriş yapılacaksa tavuk son sıraya bırakılmalı ve çok ısıya maruz bırakılmamalıdır. Alınan tavuk en kısa sürede pişirilmeli ve uzun süre dolapta dahi olsa bekletilmemelidir. 

Sağlıklı tavuk eti, beyaz-pembe renklerde görülen etlerdir. Şayet deri rengi artık sarıya dönmeye başlamışsa, bu tavuk etinin çok da taze olmadığının göstergesidir. Dokunduğunuzda tavuk üzerinde yumuşak, mukus tabakası elinize yapışıyorsa tavuk bozulmaya başlamış demektir. Tüketmemekte fayda vardır.

Bozulmaya başlayan tavuk, ekşi ve ağır kokar bu tavuğu bırakın yemeyi, temas ettiğiniz yerleri dahi iyice yıkamak gerekir. 

Çiğ tavuk bakterilerini dokunduğu her yere yapıştırır. Bu sebeple tavuk doğrama tahtası dahi ayrı olmalı ve bu işte kullanılan tüm araç gereçler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede bu bakterilerin dağılması, başka besinlere geçmesi ve bireylere hastalık yapması engellenmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Meslektaşımız Dr.Ersin Arslan'ın Öldürülmesini Kınıyoruz
Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görevli kalp damar cerrahisi uzmanı Dr
Göz Altı Morluğu Nedir? Göz Altı Morluğu Neden Olur?
Göz altlarında ortaya çıkan morluklar estetik olarak problem yaratabilmektedir
Kurban Bayramında Et Tüketirken Sağlığınızdan Olmayın
Kurban Bayramı'da kaçınılmaz olarak et tüketimi artacaktır
Yemek Yiyorsunuz Kilo Alamıyor musunuz?
Yemek yemenize rağmen kilo alamıyor musunuz? Kilo vermek kadar bazen kilo almakta problem olabiliyor
Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Çözüm Önerileri
Yaz güneşi altında fazla kalmak, güneş kremi kullanmadan güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı yüz bölgesinde oluşan ve çoğu bayanın güzelliğine adeta gölge düşüren güneş lekelerinden…
Cilt Kırışıklıklarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Cilt kırışıklıkları özellikle bayanlarda istenmeyen estetik problemlerin başında gelir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com