Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?

27.06.2018 12:21
Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur
Sağlıklı Tavuk Eti Nasıl Anlaşılır?
A

Tavuk eti son dönemlerin en korkulan besinlerinden olmuştur. Pek çok sebepten dolayı köy hayatından uzaklaşan halk, artık doğal ürünler bulamamaktadır. Raf ömrü uzun olsun, daha sağlıklı görünsün diye besinlerde kullanılan kimyasallar, besin sahteciliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdan en çok zarar gören de şüphesiz insanlığın geleceğidir. Tavuk eti, bu tehditlere en çok maruz kalan ürünlerin başında gelir. 

Sağlıksız bir tavuk eti, bir çok hastalığı bünyesinde barındırır ve kolaylıkla insanları hasta etme yetisine sahiptir. Bu sebeple öncelikli kural, bilinmeyen yerlerde satılan, üzerinde üretim tarihi olmayan, açıkta satılan tavuk etlerinden kaçınmaktır. Hatta dışarıda hazır pişmiş olarak satılan tavukların nitelikleri de iyice araştırılmalı, ancak bu şartla tüketilmelidir. 

Peki marketlerden tavuk alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pek çok tavuk, sulanmasın diye altında ped olan kaplarda satışa sunulur. Ancak bu nemli ped, ortam sıcaklığı arttığında nemli ve zehirli bir hava ortaya çıkarır. Şayet bu paketlerdeki tavuk alınacaksa muhakkak hemen dolaba kaldırılmalı, uzun süre dışarıda vakit geçirmesine izin verilmemelidir. Büyük alışveriş yapılacaksa tavuk son sıraya bırakılmalı ve çok ısıya maruz bırakılmamalıdır. Alınan tavuk en kısa sürede pişirilmeli ve uzun süre dolapta dahi olsa bekletilmemelidir. 

Sağlıklı tavuk eti, beyaz-pembe renklerde görülen etlerdir. Şayet deri rengi artık sarıya dönmeye başlamışsa, bu tavuk etinin çok da taze olmadığının göstergesidir. Dokunduğunuzda tavuk üzerinde yumuşak, mukus tabakası elinize yapışıyorsa tavuk bozulmaya başlamış demektir. Tüketmemekte fayda vardır.

Bozulmaya başlayan tavuk, ekşi ve ağır kokar bu tavuğu bırakın yemeyi, temas ettiğiniz yerleri dahi iyice yıkamak gerekir. 

Çiğ tavuk bakterilerini dokunduğu her yere yapıştırır. Bu sebeple tavuk doğrama tahtası dahi ayrı olmalı ve bu işte kullanılan tüm araç gereçler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede bu bakterilerin dağılması, başka besinlere geçmesi ve bireylere hastalık yapması engellenmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Mide Üşütmesi Mi Grip Mi?
Havalarında soğumasıyla birlikte artan grip gibi viral enfeksiyon belirtileri genellikle mide üşütmesi belirtileriyle karıştırılır
Vitaminler Kilo Aldırır Mı?
Son zamanlarda vitaminlerin kilo aldırıp aldırmadığı merak uyandıran bir soru
Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?
Her kadın hamilelik döneminde 10-25 arasında değişen kilolar almaktadır
Deri Soyulması Neden Olur?
Deri soyulması, derinin doğrudan zarar görmesi sonucu oluşur
Zayıflama Çayları Bağımlılık Yapıyor
Son yıllarda daha çok tüketilen zayıflama çayları kilo vermede yardımcı oluyor fakat etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor
Dondurmanın Faydaları Nelerdir?
Yaz aylarında en çok tercih edilen yiyeceklerden biri de şüphesiz dondurmadır
Saç Mezoterapisi Nedir Nasıl uygulanır?
Mar-Med Marmara Hair Estetik Uzmanı Meral Biçer, mezoterapi ile ilgili şu açıklamalarda bulunuyor:   Saç Mezoterapisi, saçın gereksinim duyduğu vitaminlerin, minerallerin ve proteinlerin saçlı deri içine…
Pasif İçici Olmayın!
Sigara, binlerce kimyasalın yanı sıra nikotin içeriğinden dolayı bağımlılığı hızlı olan maddelerdendir
Cildiniz Yağlı İse Karbonat İyi Bir Çözüm!
Cilt yapısı kişiden kişiye değişmektedir
Normal Doğumun Yararları Nelerdir?
Yaklaşık 9 aylık hamilelik süreci sağlıklı yapılan bir doğumla mutlulukla sona ermektedir
Hamilelik Nasıl Oluşur?
Hamileliği oluşabilmesi için olgunlaşmış kadın üreme hücresi (yumurta) ve olgun erkek üreme hücresi (sperm)'nin uygun şartlarda karşılaşması gerekir
Omega 3'ün Faydaları
Vücutta üretilmeyen yağ asitlerinin başında omega 3 gelir
tahlil.com
tahlil.com