Ihlamur Çayının Sırları

18.10.2017 11:16
Kış soğuklarının gelmesiyle birlikte bitki çaylarına olan ihtiyaç ve özen de artmaktadır
Ihlamur Çayının Sırları
A

Kış soğuklarının gelmesiyle birlikte bitki çaylarına olan ihtiyaç ve özen de artmaktadır. Kış ayları ve hastalıklar deyince tabii ki akla ilk gelen bitki ıhlamurdur. Ihlamur, ağaçta yetişen bir bitkidir ve ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişir. Ağaçta dururken kuşlar için besin olurken, aynı zamanda çevreye de güzel kokular sunar. Toplayıp kurutulduğunda ve çayını tükettiğinizde ise, inanılmaz bir şifa kaynağıdır.

Ihlamur çayı nasıl demlenir? Bu soru ıhlamurla ilgili en önemli konudur. Bir besini sadece tüketmek yetmez, en önemlisi doğru tüketmektir. Ihlamuru pek çok bitki çayında olduğu gibi, suda kaynatmak doğru değildir. Bunun yerine kaynamış suyun için ıhlamur yaprakları atılmalı ve on dakika demlenmesi için bekletilmelidir. Bu işlemi gerçekleştireceğiniz kabın ağzı kapalı olmalı ki, kendi buharını ve özünü havaya vermesin. Dinlenen ve demini alan ıhlamurun yapraklarını süzerek tüketebilirsiniz. Zaten özünü sıcak suya vermiş olan ıhlamur yaprağının posasının bir önemi kalmamıştır. Tercihen yanında bal, zencefil, karabiber kullanabilirsiniz.

Ihlamur çayının faydaları nelerdir?

Bağışıklık güçlendiricidir,

Göğsü ferahlatır ve nefes açar,

Grip ve soğuk algınlığı savaşçısıdır,

Kas gevşetici özelliğiyle stres seviyesini düşürür ve sağlıklı bir uyku olanağı sağlar.

Ihlamur çayı ne kadar tüketilmelidir? Ihlamur, sadece hasta olunduğunda içilecek bir çay değildir. Ara ara tüketmeniz, bağışıklığı güçlendirmede ve hastalıklardan korunmada etkilidir. Ihlamur çayı pek çok bitki çayına göre daha çok tercih edilen lezzetli ve güzel kokulu bir çaydır. Her gün içilmesinde bir mahsur yoktur. Ancak bu limit günde 4 bardağı geçmemelidir. Tüketim için de her vakit uygundur. Hatta kahvaltılarda yumurta ile birlikte tükettiğinizde, vücudun demir emilimini artırabilir ve ıhlamuru ve yumurtayı daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Ihlamur nerelerden alınır? Günümüzde artık mevsimi olmasa dahi her şeye ulaşım kolay olmuştur. Doğal ıhlamuru her mevsim aktarlarda ve baharatçılarda bulabileceğiniz gibi, marketlerde de poşet ıhlamur çaylarını bulabilirsiniz. Ancak şansınız varsa doğal ıhlamuru her zaman tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Selülit Nedir ? Selulit Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?
Selülit özellikle bayanların bacaklarında, basen bölgesinde, kalça ve karın bölgesinde görülen çukurumsu görüntülerdir
Çocuklarda Beslenme Sorunları Kabızlığa Neden Oluyor
Kabızlık çocuklarda ve dolayısıyla da ailelerinde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur
Tahlil.com 3 Yaşında
Tahliller ve tahlil bilgileri konusunda en geniş kapsamlı sağlık sitesi olan Tahlil
Kahve Keyfinde Anti-Aging Etkisi
Gençliğinizi uzun yıllar korumak için anti-aging yöntemlerine başvuranlardan iseniz,kahveden size güzel haberler var
Memede Bulunan Silikon Kanser Riskini Gizler mi ?
Silikonlar, teorik olarak meme kanserinin erken bulgularını gizleyebilirler
Kışın Nasıl Beslenelim? Kışın Beslenme Önerileri
Havaların iyice soğuduğu ve kışın giderek kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde,nezle,soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan doğru bir beslenme programıyla kurtulabilirsiniz
Defibrilatör Nedir ? Defibrilatör Ne Zaman Kullanılır?
Kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan sağlık cihazına defibrilatör denir
Beslenme Şekliniz Kanser Riskini Belirliyor
Kanser hastalığında nedenlerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com