Şap Cinsel İstek ve Dürtüyü Azaltır mı?

06.02.2018 09:41 | Güncelleme: 09.04.2020 02:35 | Yazar: Dr. Cem Argun
Şap; çift tuz grubu bileşenlerindendir. Potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfat tuzlarından oluşan (çift tuz grubu) bileşenlerindendir. Kimyasal bir madde olan şapın cinsel istek ve dürtüyü azaltıp azaltmadığı da sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu yazımızda şapın be olduğu, tıpta hangi alanlarda kullanıldığı ve kişide ne gibi etkiler yaptığı konuusnda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.Özellikle şapın cinsel isteği azaltıp azaltmadığınıza da bu yazımızda öğreneceksiniz.   
Şap Cinsel İstek ve Dürtüyü Azaltır mı?
A

Şap Nedir?

Şap; çift tuz grubu bileşenlerindendir. Potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfat tuzlarından oluşur.Suda çok çabuk çözünür ve  tatlıdır. Kanamayı durudurucu ve damar büzücü özelliği bulunduğu bilinmektedir.Şap tarihte çık uzun zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Tuz içermesi nedeniyle gıda üretiminde konserve ve turşu imalarında ve deri tabaklanmasında yaygın kullanımı vardi Ancak günümüzde bazı yan etkileri olduğundan kullanımı kalmamıştır.
Tekstil sektöründe iplik ve kumaş boyamada kullanılan bu kimyasal maddenin ciddi yan etkileri vardır. Kullanılması bırakıldığında birkaç günde vücuttan tamamen atılır. Vücuttan atılmasına rağmen; damarlarda oluşan tahribat kolay giderilemez.

Şapın Tıpta Kullanım Alanları Nelerdir?

Şap tıpta da farklı alanlarda kullanılmaktadır.Bu alanları birlikte inceleyelim.
Şap tıpta kanamayı durudurucu etkisi sebebiyle yaralanmalarda kullanılabilmektedir. Damarları büzücü ve vücut sıvılarının akıntısını azaltıcı etkisi nedeniyle bu alanda tercih edilmektedir.
Tıpta bazı aşıların etkinliğini arttırmak için de kullanılmaktadır.
Bir diğer kullanım alanı ise bir takım enksiyonların önlenmesi ve tedavisidir.
Ağızda oluşan aftlara karşı da şapın kimi zaman kullanıldığı bilinmektedir.
Şap aynı zamanda emetik yani kusmayı kolaylaştırıcı etkilere de sahiptir.

Şap Cinselliği Azaltır mı?

Şapın cinsel isteği azalttıp azaltmadığı da sıklıkla merak edilen bir konudur. Şapın cinsel dürtüyü azalttığı konusunda, halk arasında genel bir kanı vardır. 
Özellikle; askerlerin ve yatılı öğrencilerin cinsel isteklerini azaltmak için kullanılıdığı konusunda görüşler ve inanışlar bulunmaktadır.
Şap; cinselliği azaltmaz, ancak psikolojik olarak kişide çöküntü, isteksizlik, yorgunluk yapar. Bu halsizlik neticesinde dolaylı olarak kişi, cinsellikten uzaklaşır.
Bu maddeyi alan kişiler (askerler, yatılı öğrenciler gibi)  yeterince performans gösteremezler. 
Sonuç olarak şapın direkt olarak cinselliği azaltıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak indirekt yolla yani dolaylı olarak genel çöküntü, isteksizlik ve halsizlik gibi etkilerine bağlı olarak  cinsel isteği azaltabilir.
Günümüzde de askeri kışla ve/veya yatılı okullarda kullanıldığına dair bir bilgi de  bulunmamaktadır. 

Erken Boşalma Probleminiz Varsa Bir de Bunu Deneyin
Erken boşalma problemi, pek çok erkekte görülen ve ilişki kalitesini ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardan biridir
Genital Bölgede Geçmeyen Kaşıntılar
Genital bölgede görülen yoğun kaşıntı ve akıntı vücudunuzda mantar veya bakteriyel bir enfeksiyonun gelişebileceği yönünde bilgi verir
Kadınlarda Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?
Erken ergenliğin tanısında en önemli faktör ikincil cinsel özelliklerin erken yaşlarda ortaya çıkmasıdır
Kızlık Zarı Yırtılınca Her Zaman Kanama Olur mu?
Kızlık zarının farklı tipleri vardır ve tipine göre, yırtılması kanamaya sebep olur yada olmaz
Erkeklerde Ereksiyonda Ortalama Penis Boyu Ne Kadar Olmalıdır?
Küçük penise sahip olan erkeklerde ereksiyon anında penis boyu %100 ve normal zamanlarda büyük penisi olan erkeklerde ereksiyon zamanında penis boyu %75 büyür
Yaz Tatilinde Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Artıyor.
Yapılan araştırmalar göre; tatil zamanında güneş, kum ve denizin romantizmine kapılıp yeni ilişkilere yelken açanlar korunmasız cinsel ilişki sebebiyle haziran, temmuz ve ağustos aylarında bulaşıcı cinsel…
Bu yazımızda şapın be olduğu, tıpta hangi alanlarda kullanıldığı ve kişide ne gibi etkiler yaptığı konuusnda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.Özellikle şapın cinsel isteği azaltıp azaltmadığınıza da bu yazımızda öğreneceksiniz. 
 
" />
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com