Sedim Yüksekliği Nedir ?

23.07.2018 09:58 | Güncelleme: 03.02.2020 08:18
Sedim yüksekliği yani sedimantasyon  testi yüksekliği vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı durumunda görülebilmektedir.Sedimentasyon testi bir hematoloji tahlilidir.Hemen her laboratuvarda yapılır.Önceleri manoel yani elle yapılan bir tahlil iken günümüzde otomatik cihazlar vasıtasıyla yapılmaktadır.Aşağıdaki yazımızda sedimentasyon yüksekliğine dair detaylı ve merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Sedim Yüksekliği Nedir ?
A

Sedim yüksekliği yani sedimantasyon  testi yüksekliği vücuttaki inflamasyon (enflamasyon) varlığı durumunda görülebilmektedir.
Sedimentasyon testi genel olarak enfeksiyonlarda ve bazı romatizmal hastalıklarda yüksek çıkabilir.
Ancak tek başına laboratuvar tahlil sonuçlarında sedim yüksekliği bir hastalık tanısı koydurmaz. İlave bazı kan tahlilleri ile birlikte değerlendirilmesi ile hastası hakkında bilgi araştıran doktora tahlil yorumu konusunda bilgi vermektedir.Hemen her laboratuvarda uygulanan temel tahlillerden biridir.

Sedimentasyon testi ve sedimentasyon testi yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantılarımızda da çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz:

ERİTROSİT SEDİMENTASYON HIZI (Sedimentasyon) Hakkında Bilgi

Sedimentasyon testi yüksekliği nedir?

Sedimentasyon tahlili nedir?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

mevsimo72 | 22.12.2011 12:11

merabalar......
sle hastasıyım tahlilimde sonuç=
Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) 46 <20 mm/sa
anlamı nedir söyleyebilirmisinz

ayırdığınız zaman için şimdiden teşekkürler.

Tahlil.Com | 22.12.2011 11:05
Sedim yüksekliği bulunuyor,tek başına fazla anlam ifade etmez,SLE de de yüksekliği olağan olabilir
İnhibin A Down Sendromu Tarama Testi Nedir?
İnhibin A Testi, Down Sendromu tarama testleri arasında bir yenilik olarak göze çarpmaktadır.Bu test yapılarak down sendromlu çocuk doğurabileceğinden şüphelenilen anne adayına…
Check up Nedir ? Check up Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır ?
Check up, genel olarak sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının araştırılması ve varsa bir sağlık probleminin , henüz ciddi sorunlar doğurmadan erken tanısının koyulması amacıyla yapılan genel sağlık…
Sağık Kontrolünde Hangi Tahlil Hangi Yaşta Yapılmalıdır?
Tahlil yaptırmak sağlığımız için asla vazgeçemeyeceğimiz bir zorunluluk.Ancak hangi tahlilin hangi yaşta yapılacağının bilinmesi de kişinin sağlığı uzerinde çok dha pozitif bir etkiye…
Holter Testi Nedir? Holter Testi Ne Zaman Kullanılır?
Holter testi ,tansiyon düzensizliği, nabız veya kalp ritm bozukluğu düşünülen hastalarda tanı amaçlı olarak  uygulanan bir testdir.
INR Testi Nedir ? INR Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?
INR testi tedavide kullanılan kan sulandırıcı ( antikoagulan) ilaçların etkinliğini izlemek amacıyla kullanılır. INR testi hematoloji laboratuvarlarında otomatik cihazlarda yapılan bir kanama pıhtılaşma…
E Nabız Tahlil Sonuçları ve Kişisel Sağlık Sistemi
Sağlık Bakanlığı vatandaşlarımız için e Nabız portalı geliştirdi.Bu internet sayfasını kullanarak sağlık bilgilerinize kolaylıkla günün her saati ulaşabiliyorsunuz.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com