Sezeryan Sonrası Normal Doğum

30.01.2019 08:33 | Güncelleme: 26.02.2019 11:00 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sezeryan doğum; her hangi bir sebeple normal doğum yapamayacak anne adayının, bebeğini cerrahi müdahale ile dünyaya getirmesidir. Öncelikli tercih normal doğum olsa da, sezeryan sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. 
Sezeryan Sonrası Normal Doğum
A

Sezeryan doğum; her hangi bir sebeple normal doğum yapamayacak anne adayının, bebeğini cerrahi müdahale ile dünyaya getirmesidir. Öncelikli tercih normal doğum olsa da, sezeryan sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. 

Sezeryan sonrası normal doğum mümkün mü?

Toplumda sezeryan doğumdan sonra normal doğum yapılamayacağı algısı vardır. aslında bu bilgi kısmen doğru olsa da eksiktir. Eğer gebeliklerin arasında çok kısa zaman dilimi varsa; evet sezeryan sonrası normal doğum yapılamaz.

Sezeryan Sonrası Normal Doğumda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezeryan yırtıkları, kolayca iyileşemeyen bir yapıya sahiptir. Henüz tam iyileşememiş olan yara izleri, tekrar yırtılma riski ile karşı karşıyadır. Böyle bir durumda anne adayında ciddi kan kayıpları hatta hayati kayıplar dahi söz konusu olabilir.  Bu sebeple sezeryan doğum sonrası anne en az iki sene tekrar gebelik düşünmemelidir. Aksi takdirde bir sonraki doğumu da sezeryan olacaktır.

Son çocuğunu sezeryan olarak dünyaya getiren anne adayına; normal doğum için bebek doğum kanalına girmedikçe suni sancı verilmemelidir. Çünkü, bebek gelişimini tamamladığında, uygun pozisyona gelerek doğum kanalına inmeye başlar. Zamanından önce suni sancı verilen bebek, henüz tam doğru pozisyona gelemeden kanala inmeye mecbur bırakılabilir. Bu durumda yine normal doğumdan söz edilemez ve bebek yine sezeryan doğumla dünyaya getirilir.

Hangi durumlarda sezeryan sonrası normal doğum önerilmez?

  • Bebeğin hayati riski varsa; bekletilmemeli ve sezeryan doğuma alınmalıdır. Bebeğin oksijensiz kalması, suyunun bitmesi gibi sebepler bu durumun başında gelir.
  • Sezeryan doğumda rahim kesisi dikeyse, anne adayı normal doğum yapamaz ve sezeryana alınır.
  • Daha önce herhangi bir rahim operasyonu geçiren anne adayları normal doğum yapamazlar. Çünkü rahimde ani yırtılmalar meydana gelebilir ki, bu da istenmeyen bir durumdur.

Anne adayı diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar taşıyorsa yine normal doğum yapamaz. Bu hastalıklar doğum esnasında annenin hayatını kaybetmesine neden olur. Bu sebeple hekimlerin uygun gördüğü durumlarda sezeryan doğum yapılmalıdır.

Yaz Aylarında Hamile Olmak
Hamilelik: pek çok fiziksel ve psikolojik değişikliğin bir arada yaşandığı bir dönemdir
Normal Doğumu Kolaylaştırmak Mümkün mü?
Normal doğum, anne karnında gelişimini tamamlamış olan bebeğin, rahim açıklığından vajinal kanala inerek,  cerrahi operasyon gerektirmeksizin dünyaya geldiği yöntemdir
Çocuğunuza Sorumluluklarını Öğretirken Ödül Vermeyin
Son zamanlarda artan suç oranları, mutsuz yetişen toplumlar farkındalığı, hayvanlara dahi merhamet etmeyen, tahammülsüz neslin gelişi, psikolojik çalışmaları ve araştırmaları artırmış ve aslında çocukluktan…
Anne Sütü Oldukça Önemlidir
Çocuk gelişimi ve büyümesi için en büyük besin kaynağı anne sütüdür
Vücut Geliştirme (Body) Nedir? Yarar ve Zararları Nelerdir?
Vücut geliştirme (body), erkekler ağırlıkta olmasına karşın kadınlar arasında da yaygınlaşan bir spordur
Borborigmus Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Borborigmus; mide gurultusunun, kulağa daha hoş gelen tıbbi bir adıdır
Aşırı Kilolu Olmanın Beyine Zararlı Etkileri Nelerdir?
ABD'li uzmanların araştırmasına göre, obez insanların beyin dokusu normal kilodakilere oranla yüzde 8 küçük ve 16 yıl yaşlı görünüyor
Menopoz Dönemindeki Kadınlara Önerilerimiz Nelerdir?
Menopoz tüm kadınların orta yaşlarda yaşadığı, adet görmenin bitmesiyle başlayan doğal bir süreçtir
Eklem Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gereken Besinler Nelerdir?
Eklemler özellikle hareketimiz için en önemli elemanlardan biridir
Çölyak Değilseniz Gluten Tüketin
Gluten; Arpa ve buğday türü besinlerde bulunan besin içeriğidir
Sigara İçen Çocuğa Nasıl Davranmalı?
Çocuk, herhangi bir sorundan dolayı sigaraya başlamış olabilir
Sevgi Ailesinde Yemek Kültürü
Çocukların daha özgüvenli yetişmesi, kendini daha iyi ifade edebilmesi, hayatta başarılı olmasının temelleri şüphesiz ki ailede atılır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com