Sezeryan Sonrası Normal Doğum

30.01.2019 08:33 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sezeryan doğum; her hangi bir sebeple normal doğum yapamayacak anne adayının, bebeğini cerrahi müdahale ile dünyaya getirmesidir. Öncelikli tercih normal doğum olsa da, sezeryan sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. 
Sezeryan Sonrası Normal Doğum
A

Sezeryan doğum; her hangi bir sebeple normal doğum yapamayacak anne adayının, bebeğini cerrahi müdahale ile dünyaya getirmesidir. Öncelikli tercih normal doğum olsa da, sezeryan sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. 

Sezeryan sonrası normal doğum mümkün mü?

Toplumda sezeryan doğumdan sonra normal doğum yapılamayacağı algısı vardır. aslında bu bilgi kısmen doğru olsa da eksiktir. Eğer gebeliklerin arasında çok kısa zaman dilimi varsa; evet sezeryan sonrası normal doğum yapılamaz.

Sezeryan Sonrası Normal Doğumda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sezeryan yırtıkları, kolayca iyileşemeyen bir yapıya sahiptir. Henüz tam iyileşememiş olan yara izleri, tekrar yırtılma riski ile karşı karşıyadır. Böyle bir durumda anne adayında ciddi kan kayıpları hatta hayati kayıplar dahi söz konusu olabilir.  Bu sebeple sezeryan doğum sonrası anne en az iki sene tekrar gebelik düşünmemelidir. Aksi takdirde bir sonraki doğumu da sezeryan olacaktır.

Son çocuğunu sezeryan olarak dünyaya getiren anne adayına; normal doğum için bebek doğum kanalına girmedikçe suni sancı verilmemelidir. Çünkü, bebek gelişimini tamamladığında, uygun pozisyona gelerek doğum kanalına inmeye başlar. Zamanından önce suni sancı verilen bebek, henüz tam doğru pozisyona gelemeden kanala inmeye mecbur bırakılabilir. Bu durumda yine normal doğumdan söz edilemez ve bebek yine sezeryan doğumla dünyaya getirilir.

Hangi durumlarda sezeryan sonrası normal doğum önerilmez?

Bebeğin hayati riski varsa; bekletilmemeli ve sezeryan doğuma alınmalıdır. Bebeğin oksijensiz kalması, suyunun bitmesi gibi sebepler bu durumun başında gelir.

Sezeryan doğumda rahim kesisi dikeyse, anne adayı normal doğum yapamaz ve sezeryana alınır.

Daha önce herhangi bir rahim operasyonu geçiren anne adayları normal doğum yapamazlar. Çünkü rahimde ani yırtılmalar meydana gelebilir ki, bu da istenmeyen bir durumdur.

Anne adayı diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar taşıyorsa yine normal doğum yapamaz. Bu hastalıklar doğum esnasında annenin hayatını kaybetmesine neden olur. Bu sebeple hekimlerin uygun gördüğü durumlarda sezeryan doğum yapılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Domates İnme Riskini Azaltır
Finlandiya'da yapılan bilimsel araştırmaya göre domatesin kırmızı rengini oluşturan Likopen pigmenti inme riskine karşı çok güçlü bir anti-oksidandır
Otomatik Eksternal Defibrilatör( AED) Cihazı Nedir?
Otomatik Eksternal Defibrilatör,  aniden kalbin durması  sırasında, hastaya elektrik şoku diğer adıyla defibrilasyon tatbik etmek amacıyla kullanılan ve hayat kurtaran bir cihazdır
Evcil Hayvanın Çocuğunuza Faydaları
Evcil hayvan besleme konusunda çok çeşitli fikirler vardır
Kışın da Kırım Kongo Hastalığı Görülebiliyor.
Keneler sıcak yerlerde yaşarlar havaların soğumasıyla birlikte toprak altında yaşamlarını sürdürürler
Vizyoner Uyaran Nedir?
Vizyoner uyaran; seyrederken bağımlılık yapan unsurlardır
Saçlarınızı Kestirmek Psikolojinizi Düzeltir mi?
Moraliniz bozuk olduğunda hiç saçlarını kestiniz mi?Eğer cevabınız evetse yalnız değilsiniz
Unutkanlık Hangi Hastalıkların Habercisi?
Unutkanlık son zamanlarda genç yaşlı demeden artan bir rahatsızlıktır
Cep Telefonunuz Sizi Hasta Edebilir!
Cep telefonları yaşamın hemen her alanında yanı başımızda duruyor
 Yumurta Nasıl Doğru Pişirilir?
Kahvaltıların vazgeçilmezi ve pek çok açıdan şifa kaynağı olan, protein, A vitamini, biotin, kolin içeriği olan, bulması ucuz ve kolay, pişirmesi zahmetsiz eşsiz bir besindir yumurta
Hamilelik Sürecinde İçilen Sigara Bebeğe Etkili midir?
Sigara yüksek düzeyde bağımlılığa neden olan ve tüketilmesi halinde insan sağlığını ciddi derecede tehdit eden bir üründür
Sonbahar Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?
Sonbaharın gelişi birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com