Anne Sütünden Sabun

26.01.2019 08:54 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Anne sütü; her annenin kendi bebeğine uygun üretilen mucizevi bir besin kaynağıdır. Sayısız faydası olan anne sütü, sadece içilerek değil, farklı yollarla da bebeğe şifa kaynağı olarak kullanılabilir.
Anne Sütünden Sabun
A

Anne sütü; her annenin kendi bebeğine uygun üretilen mucizevi bir besin kaynağıdır. Sayısız faydası olan anne sütü, sadece içilerek değil, farklı yollarla da bebeğe şifa kaynağı olarak kullanılabilir.

Anne sütünün en mucizevi yanı; her sütün kendine has özelliğidir.kısaca açıklamak gerekirse; bebek anne memesini ağzına aldığında, bebeğin tükürüğü anne memesini uyarır. Bebek tükürüğü; bebeğin sağlığı hakkındaki bilgiyi bu yolla anne memesine aktarır. Bu mesajı alan anne memesi bir iletici görevi üstlenir ve süt kanallarına bu sağlık durumunu iletir. Bu mesajı değerlendiren kanallar, bebeğin besin ihtiyaçlarını belirler ve bu sonuca göre süt üretimini düzenler.

Yapılan pek çok araştırma bu sonucu teyit etmiştir. Yani; bir bebek sağlıklıyken annesinden emdiği süt farklı, hasta olduğunda annesinden emdiği süt farklıdır. İşte anne sütünü bu kadar kutsal kılan durumların en başında da bu gelir.

yani; her annenin sütü, kendi bebeğine özgüdür. Bu sebeple verilecek olan sabun tarifi ancak her bebeğin kendine özgü olan sütünden yapılmalıdır.

Her annenin süt miktarı da birbirinden farklıdır. Bazı annelerin sütleri ancak çocuklarının karnını doyurmaya yeterken, bazı annelerin sütü fazla fazla gelir. Ancak gelen fazla sütün de değerini bildiğinden, çöpe atmak istemez. İşte bu tarif; sütü fazla gelen annelerimize (sütünüz azsa, her zaman bebeğin bu sütü içmesi daha faydalıdır. Sabun yapmak için bebeğin besinini kesmeyin). Saklama süresi de 3 ayı geçmeyen sütleri değerlendirmenin alternatif yolu da sabun yapmak olabilir. Bu sebeple çocuğun ihtiyacına göre şekillenen süt, cildine de çok iyi gelecektir. Gerek içerek sağlık koşullarını sağlayacak, gerek kalıcı cilt sağlığı için de bebeğe güzel bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca içeriği sayesinde güvenle kullanılacak bir ürün olacaktır.

Anne sütünden sabun yapmak için; bire bir ölçüde organik sabun bazı ve anne sütü kullanmak yeterli olacaktır. Anne sütü oda sıcaklığında olmalı ve kabarcık oluşmaması için sabun bazı yavaş, bekleyerek ilave edilmelidir. E vitamini de vücudu nemlendirici etkiye sahiptir. Eczanelerden alabileceğiniz bu vitamini de sabun karışımına damlatın. Ayrıca güzel kokmasını istiyorsanız uçucu çiçek yağlarından damlatabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kefir Yetiştirmenin Püf Noktaları
Evinizde bağışıklığı güçlendirecek kefiri üretebilirsiniz
Dişlerinizi Çok Sık Temizletmeyin!
Dişlerin sıklıkla temizletilmesi, dişin dış kısmında bulunan mine tabakasına zarar vereceği ve çatlatabileceği için uzmanlarca fazla önerilmemektedir
Başarılı Emzirme
Emzirmeye doğumdan sonraki birkaç saat içinde başlanılmalıdır
 Omega 3 Neden İnsan Sağlığı İçin Gereklidir?
Omega 3 vücudun genel sağlığı için gereklidir
Cildimizdeki Yağın Azalması İçin Ne Yapmalıyız?
Yağlı ciltler kuru ciltlere kıyasla daha az kırışır ve daha az rengi değişir
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
Saçların dökülmemesi, sağlıklı görünmesi, parlak olması ve kırılmaması için, saçlara özen gösterilmesi gerekir
Baba Olmak İçin En İyi Yaş 20-30 Yaşlar Arasıdır
Erkekler için bebek sahibi olmak hemen hemen ergenlikten sonra ömür boyu mümkündür ancak uzmanlara göre en uygun yaş 20-30 yaşlar arasıdır
Bel Ölçüsü Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor
Aşırı kilolu olmak birçok sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor
Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?
Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir
Kan Şekeri Düşmesi Nedir? Böyle Bir Durumda Neler Yapılmalı?
Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan durumdur
Aniden Sinirlenme Gizli Şekerin Belirtisi
Gizli şeker, şeker hastalığının ortaya çıkmadan önceki evresidir
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com