Sindirim yolu zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?

02.08.2017 11:22
Yiyeceklerin temiz, taze bir şekilde kişilere ulaşması zor bir aşamadır
Sindirim yolu zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?
A

Yiyeceklerin temiz, taze bir şekilde kişilere ulaşması zor bir aşamadır. Günümüzde hazır gıdalara ihtiyacımız arttıkça gıda zehirlenmeleri de bizi etkileyen önemli bir sorun halin gelmeye başlamıştır.Gıda zehirlenmeleri de en sık rastlanan zehirlenme yoludur.

   Sindirim yoluyla alınan besinler dışında genellikle ev ya da bahçede kullanılan kimyasal maddeler, ilaç ve aşırı alkoldür. Bu durumlarda ilk yardım bilmemiz ve doğru uygulamamız çok önemlidir.

 

Böyle bir durumla karşılaşıldığında bilinç kontrolü yapılmalıdır. Ağız zehirli madde ile temas etmişse su ile çalkalanmalıdır.Zehirli madde ele temas etmişse el sabunlu su ile yıkanmalıdır.Kesinlikle kusturulmaya çalışılmaz, özellikle yakıcı maddelerin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmamalıdır.

Kişi en kısa sürede zehirlenmeye sebep olan maddeyle birlikte hastaneye ulaştırılmalıdır.

 

Ailenizin Beslenme Danışmanı Olun
Beslenme alışkanlıkları ailede başlar ve alışıldığı gibi bir ömür devam eder.
Bilinç Altınızdaki İlişkiler
Kadının hayatında tanıdığı ilk erkek babasıdır.
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri…
Spor Yaparken Suyu Az İçin
Spor yaparken vücudun su kaybettiği doğrudur.
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenir?
Doç. Dr. Ulun Uluğ tüp bebek tedavisinde deneme sınırı  bebek tadavisinin kaç kez denenebileceği konusunda  bilgi verdi.
Çay mı? Kahve mi?
Ülkemizde en çok tüketilen sıcak içecekler çay ve kahvedir.Çay ve kahve arasındaki sağlık yönünden farklar da sıklıkla merak edilen bir konudur.Bu yazımızda…
Saç Ekimi Sonrası Süreç
Günümüz şartlarında kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi ve kendiyle barışık olması fiziksel görüntüsüyle sıkı bir bağlantı içindedir.
Atropin Nedir ?
Atropin, güzel avrat otu isimli bitkiden elde edilen bir maddedir.
Çocuklarda Güneş Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tatil denince ilk akla gelen güneşlenmek ve yüzmektir. Ancak bu faaliyetleri yaparken güneşten yeteri kadar D vitamini alırken; fazla ışığına maruz kalarak yan etkilerinden de korunmak…
Karabuğday Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?
Karabuğday; nemli ve ılıman bölgelerde yetişen, besleyici, kolay sindirilen, hafif bir bitki tohumudur. Zengin içeriği sayesinde besleyici olmakla birlikte, pek çok hastalık için…
Ağrılar Kesmede Doğal Yöntem; Karanfil
Karanfil; yağmurlu ve sıcak iklimlerin, ağaçta yetişen bir bitkisidir. Afrika kökenli bu bitki, ülkemizde seralarda, süs bitkisi olarak üretilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com