Sonbahar Grip ve Benzeri Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

22.06.2018 08:00
Sonbahar mevsimi ile havalar yavaş yavaş soğumaya başladı
Sonbahar Grip ve Benzeri Hastalıkları Beraberinde Getiriyor
A

Sonbahar mevsimi ile havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. insan vücudu ısı değişimlerine hemen uyum sağlayamıyor.
Bu durum, vücudun strese girmesine ve savunma sisteminin zayıflamasına neden oluyor.
Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar-kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırır.
Sonbaharda sıklığı artan enfeksiyon hastalıkları soğuk algınlığı, nezle, grip (influenza), tonsillit (bademcik iltihabı), farenjit (boğaz iltihabı), larenjit (ses telleri bölgesi olan larenksin iltihabı), sinüzit, otitis media (orta kulak iltihabı ) bronşit ve pnomoni (Zatürree) dir.
Virüslerle oluşan enfeksiyonlar antibiyotiğe ihtiyaç göstermeden iyileşirler. İstirahat, bol sıvı alımı, vitaminler, ağrı kesiciler ve halk arasında anti gripal adı ile bilinen dekonjestan- antihistaminik ilaçlarla iyileşir.
Yalnızca gripte (influenza) özel virus ilaçları kullanılır. Basit enfeksiyonlarda belirtiler 2-3 günde hafifler ve geriler. Daha çok bakterilerle olan tonsillit, farenjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu nedenle doktora başvurmak lazımdır.
Temel prensip olarak 2-3 günde gerilemeyen belirtiler sözkonusu ise bir sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.
Özellikle grip (İnfluenza) ve bakteriyel enfeksiyonlarlar tedavi edilmezse enfeksiyonların ilerlemesi sonucu ölüme kadar giden komplikasyonlara yol açabilirler.
Bu enfeksiyonlar için çocuklar, yaşlılar ve şeker hastalığı , astım. KOAH gibi kronik hastalığı olanlar diğer risk grubunu oluştururlar.
Erişkinlerde ise vücudu dirençsiz kılan aşırı yorgunluk, stress, beslenme düzensizliği, soğuğa maruz kalma gibi durumlarda hastalık görülme sıklığı artar. Grip bu hastalıklar içerisinde aşı ile korunulabilen en önemli hastalıktır. Hastalığın toplumda yayılmasını önlemek ve risk grubu olarak adlandırılan insanları korumak için her yıl grip aşısı yapılması önerilmektedir

Şeftalinin Faydaları
Yaz meyvesi olan şeftalinin sağlığımıza pek çok faydası vardır
Tahlil.com Sosyal Girişimci Ödüllerine Aday Oldu OYLARINIZI BEKLİYORUZ
Metro 2014 Sosyal Girişimci Ödüllerine, Sağlık Kuruluşları kategorisinde aday olan Tahlil
Bayramda Kilo Almamak İçin Bazı Öneriler
Bayramlar, birbirinden lezzetli yemeklerle süslenen sofralarda sevdiklerimizle bolca hoş sohbet etme fırsatı bulduğumuz zamanlardır
Domuz Gribi Aşısı Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?
Sevgili okurlarımız, domuz gribi aşısı için şimdiye kadar çok şey söylendi
Tahlil.com Artık Alexa Sertifikalı
Sağlık siteniz Tahlil
Biber Gazının Zararlı Etkilerine Karşı İlk Alınacak Önlemler Nelerdir?
Biber gazına maruz kalan veya biber gazının zararlı etkilerine karşı  sağlık kuruluşlarına başvurmadan önceki aşamada nasıl müdahale edileceğine dair bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz için Tahlil
Tahlil.com'un Üye Sayısı 20 000'i Geçti
Tahlil yorumlayan ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Güneşin Zararları Hakkında Yanlış Bilinenler
Bilim adamları güneş ışınların etkilerine dair çeşitli araştırmalar yapıyorlar
Sınav Haftası Önerileri
Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com