Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!

Yayın Tarihi : 2016/05/04 07:46 • Güncelleme Tarihi : 2020/11/15 17:06 •
Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir.
Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!

Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir. Bu tepkiler kontrol edilemez hale geldiğinde durumları daha da içinden çıkılamaz hale getirebilir ve yine istenmeyen şekilde sonuçlanabilir. Öfke durumunda işler yoluna koyulamadığı gibi, kişi çözüm üretemez hale de gelir.

Sağlıklı bir kişilik gelişimi ise bu patlamaların yaşanma ihtimalini en aza indirir, kişi kendini kontrol altında tutabilir ve daha stressiz şekilde istenmeyen durumu ortadan kaldırabilir veya çözüm üretebilir.  

Öfke patlamaları sizi ve çevrenizdeki bireylere oldukça zor durumlar yaşatabilir.

Öfke Patlamaları Ne Zaman Klinik Düzeydedir?

Öfkelenme halinde her bireyin bu durumu dışa vurumu farklılık gösterir. Eğer fiziksel şiddete varan bir dışa vurum söz konusuysa mutlaka gerekli öfke kontrolü terapileri yapılmalı ve öfke kontrol edilmelidir. Bu durumu başarmak aslında sanıldığından çok daha kolaydır. İlgili uzmandan yardım almaktan çekinmeyin ve ihmal etmeyin. 

Öncelikle bu konuda yardım alma ihtiyacı hissetmek kişiyi çekingenliğe sürükleyebilir. Çünkü öfke anında kişi kendini haklı görür ve tepkisi de kendince doğaldır. Ancak unutulmamalıdır ki, öfke hali karşıdaki kişiye zarar verdiği kadar, kişinin kendine de zarar verir. Özellikle çabuk sinirlenen kişiler, çabuk yıpranır, gergin ve başarısız bir hayatı olur.

Ancak öfke kontrolü sağlandığında kişi daha sakin ve stressiz bir hayat yaşamanın yanında, daha başarılı, sorunlara çözüm üretebilen bir kişilik haline gelir. bu sebeple aile, arkadaş ortamlarında da daha aranan daha sosyal bir kişilik olur. Yani öfke kontrolü sağlama başarısı, daha kaliteli bir hayat demektir.

Bu sebeple psikolojik tedavilere bakış açısı değiştirilmeli ve kaliteli yaşam şekli için yapılan rahatlama seansları olarak değerlendirilmelidir.  Bu sebeple öncelikle bir problem olduğu kabullenilmeli ve bir an önce gerekli tedavi alınmalıdır. 

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?