Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!

04.05.2016 06:46 | Güncelleme: 15.11.2020 03:06
Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir.
Öfke Kontrolünü Uygulamak Sizin Elinizde!
A

Öfke; günlük hayatta planlar dahilinde olmayan aksaklıkların meydana gelmesi durumunda kişinin verdiği aşırı sinirsel tepkilerdir. Bu tepkiler kontrol edilemez hale geldiğinde durumları daha da içinden çıkılamaz hale getirebilir ve yine istenmeyen şekilde sonuçlanabilir. Öfke durumunda işler yoluna koyulamadığı gibi, kişi çözüm üretemez hale de gelir.

Sağlıklı bir kişilik gelişimi ise bu patlamaların yaşanma ihtimalini en aza indirir, kişi kendini kontrol altında tutabilir ve daha stressiz şekilde istenmeyen durumu ortadan kaldırabilir veya çözüm üretebilir.  

Öfke patlamaları sizi ve çevrenizdeki bireylere oldukça zor durumlar yaşatabilir.

Öfke Patlamaları Ne Zaman Klinik Düzeydedir?

Öfkelenme halinde her bireyin bu durumu dışa vurumu farklılık gösterir. Eğer fiziksel şiddete varan bir dışa vurum söz konusuysa mutlaka gerekli öfke kontrolü terapileri yapılmalı ve öfke kontrol edilmelidir. Bu durumu başarmak aslında sanıldığından çok daha kolaydır. İlgili uzmandan yardım almaktan çekinmeyin ve ihmal etmeyin. 

Öncelikle bu konuda yardım alma ihtiyacı hissetmek kişiyi çekingenliğe sürükleyebilir. Çünkü öfke anında kişi kendini haklı görür ve tepkisi de kendince doğaldır. Ancak unutulmamalıdır ki, öfke hali karşıdaki kişiye zarar verdiği kadar, kişinin kendine de zarar verir. Özellikle çabuk sinirlenen kişiler, çabuk yıpranır, gergin ve başarısız bir hayatı olur.

Ancak öfke kontrolü sağlandığında kişi daha sakin ve stressiz bir hayat yaşamanın yanında, daha başarılı, sorunlara çözüm üretebilen bir kişilik haline gelir. bu sebeple aile, arkadaş ortamlarında da daha aranan daha sosyal bir kişilik olur. Yani öfke kontrolü sağlama başarısı, daha kaliteli bir hayat demektir.

Bu sebeple psikolojik tedavilere bakış açısı değiştirilmeli ve kaliteli yaşam şekli için yapılan rahatlama seansları olarak değerlendirilmelidir.  Bu sebeple öncelikle bir problem olduğu kabullenilmeli ve bir an önce gerekli tedavi alınmalıdır. 

 

İştahsız Çocukla Baş Edebilmek İçin 5 Pratik Öneri
Yemek yemeyen veya iştahı olmayan çocuklar anne ve babaların önemli bir kabusudur
Tahin Pekmezin Faydaları Nelerdir?
Protein bakımından zengin olan tahin pekmez, suyla temas etmediği sürece uzun süre saklanabilir olan yiyecekler arasında
Akşamdan Kalanlara Pratik Öneriler
Akşamdan kalma denilen şey, vücuda fazla miktarda alkol girmesiyle oluşan vücudun tepkisidir
Duruş Bozukluğu Nedir? Nasıl İyileştirilebilir?
Günlük yaşamda yanlış oturma, bilgisayar kullanımı veya televizyon izleme, gün boyu hatta yaşam boyu çekilen ağrıların kaynağı olabilir
Sahte İçkiye Dikkat!
Sahte içki her geçen gün kişilerin sağlığımı tehdit etmeye devam ediyor
Hamilelik Sürecinde Ciltte Leke Oluşumu Görülebilir.
Hamilelik süreci kadının fiziksel ve psikolojik pek çok değişime uyum sağlamaya çalıştığı bir süreçtir
Kadınlarda FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Kadınlarda  FSH hormonu  overlerde yani yumurtalıkta bulunan granuloza hücreleri üzerinde etkiye sahiptir
Mikroplardan Korunmanın Yolları Nelerdir?
Havalarında soğumasıyla çoğalan mikroplar her yerde barınabilen canlılardır
Gebelik ve Bel Ağrısı
Gebeler son aylarda ortalama 10 kilo alırlar ve aldıkları bu kiloların hepsi bir bölgede toplanır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com