Sonbaharda Hasta Olmamak İçin Öneriler

04.10.2017 11:12
Ekim ayının gelmesiyle birlikte havalardaki ani ısı düşüşü de kendini göstermiştir
Sonbaharda Hasta Olmamak İçin Öneriler
A

Ekim ayının gelmesiyle birlikte havalardaki ani ısı düşüşü de kendini göstermiştir. Henüz meydana çıkarılmayan kışlıklar ve havanın tahmin edilemeyen durumları hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Alınacak ufak önlemlerle bu dönemi hasta olmadan atlatmanız mümkündür.

Bu havalarda en büyük problem, kıyafettir. Havadaki güneşe aldanıp çoğu zaman ince giyinilir. Ya da tam tersi havanın soğuk olduğu düşüncesiyle kalın giyinilir, bu sefer de kişinin terlemeye bağlı olarak hastalanması mümkün olur. Bu sebeple bu değişken havalarda, ince giyinmeli ancak, soğuk olma ihtimaline karşı mutlaka yanında hırka, yelek tarzı kıyafetler bulundurulmalıdır.

Kısa mesafede gidilecek yerlerde ve ya kısa süreli molalarda üste ek bir kıyafet alınarak gidilmeli. Aksi takdirde birkaç dakika rüzgara maruz kalmak hasta olmak için yeterli bir sebeptir.

Beslenme, hasta olmakta veya olmamakta ciddi öneme sahip bir unsurdur. Tek tip beslenmeler özellikle bağışıklığın düşmesini ve hasta olmayı kolaylaştırıcı bir etkendir. Sonbahar mevsiminde başlayıp kışta devam etmek suretiyle, dengeli ve meyve sebze ağırlıkta beslenmek gerekir. Bu sayede vitamin yönünden zengin beslenmiş ve bağışıklığınızı güçlendirmiş olursunuz. Her mevsimin kendine has meyvesini, sebzesini, balığını tüketmek son derece önemlidir.

Sporu aksatmayın. Yazın özellikle kilo vermek amaçlı yapılan sporlar, kış ayları geldiğinde sanki ihtiyaç değilmiş gibi davranılır ve bu alışkanlık terk edilir. Oysa spor yapmak vücudu dinç ve sağlıklı tuttuğu gibi, sıcaklığını da dengeleyip daha sıcak kalmanızı sağlayacaktır.

Uykusuz kalmamaya ve dinlenmeye özen gösterin. Bu sayede daha güçlü bir vücuda sahip olursunuz. Fazla aktif yaşayan ve verimli uyku uyuyamayan bedenler hastalığa daha yatkındırlar.

Bunlar kişilerin kendi sağlıklarına dikkat etmeleri için önerilerdir. Siz çok dikkatli olduğunuz halde, toplu yaşam alanlarındaki hastalıklar tadınızı kaçırabilir. Bu sebeple sık sık el yıkamayı ihmal etmeyin, hasta kişilerle temastan kaçının ve fazla kalabalık ortamlara girmemeye özen gösterin.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gece Terlemesinin Sebepleri Nelerdir?
Uykudayken terleme çoğu zaman önemsenmeyecek bir durumdur
Artrit Ağrılarından Kurtulmak İçin Pilates Yapın
Artrit; yüzlerce, romatizma, eklem ağrısı, sertlik hastalıklarını içerir
Yaz Sıcaklarında Varislere Dikkat
Çok sıcak geçen yaz ayları pek çok hastalık bakımından riskler oluşturmaktadır. Bu risklerin başında damar kaynaklı hastalıklar gelir.
Akıllı Lens Nedir? Nasıl Uygulanır?
Akıllı lens, bir halk seslendirmesidir. Tedavinin asıl adı ise; trifokal lenstir. Trifokal lens; çok odaklı lenstir. Hem yakını, hem uzağı gösterebilen, orta mesafede iyi bir görüş sunabilen lenslerdir.
Ortodontik Diş Tedavisi Nedir?
Bazı insanlarda herhangi bir nedenden dolayı dişleri düzensizdir ve buda çirkin bir görüntü yaratır
Neden tırnak rengi sıyahlaşır?
Tırnak ağır bir darbe veya basınc altında kalırsa damarların yırtılması nedeniyle tırnağın altına kan toplanır buda tırnakta siya, kırmızı veya kahverengi görüntü oluşturur ve tırnak bir süre sonra tamamen…
Marfan Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Marfan sendromu kalıtsal bir hastalıktır
Kurban Bayramında Et İle Bulaşan Hastalıklara Dikkat Edin
Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte kuşkusuz et kesimleri de artacak
Gut Hastalığı Nedir?
Metabolik bir eklem hastalığıdır
Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir?
Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elekro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik, yinelenen nöbetlerle tanımlanan bir hastalıktır
Sık Rastlanan Bir Hastalık Olan Artrit Nedir?
Artrit, bir veya birden fazla sayıda eklemin enflamasyonudur
İdrar Yolu Enfeksiyonunun (İYE) Belirtileri nelerdir?
İdrar yolu enfeksiyonun her zaman belirtisi olmayabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com