Sperm DNA Hasar Testi Nedir? Kimler Yaptırmalıdır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 31.03.2019 09:53
Sperm DNA Hasar Testi, erkek infertilitesini değerlendirme amacıyla günümüzde yeni geliştirilen ve tercih edilen bir tahlildir. Bu testin kimlere yapılacağının bilinmesi önem taşımaktadır.
Sperm DNA Hasar Testi Nedir? Kimler Yaptırmalıdır?
A

Sperm DNA Hasar Testi, erkek infertilitesini değerlendirme amacıyla günümüzde yeni geliştirilen ve tercih edilen bir tahlildir.
Bu test ile, spermlerin genetik yapısı incelenmektedir. Testin ana prensibi ise,  spermlerde DNA hasar oranını saptamaktır.
Normal sperm örneğinde DNA hasar oranı %15’in altında iken, anormal grupta %30’un üzerindedir.
Baba adayları bu testi yaptırarak spermlerinin durumları hakkında detaylı bilgi alabilir.
Tahlil sonuçları normal olan ancak bebek sahibi olamayan çiftlerde sperm DNA’sının incelenmesi önerilmektedir.
Ayrıca,tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavileri uygulanmış ama sonuç alınamamış çiftler de bu inceleme ile, baba adaylarının sperm hücreleri hakkında bilgi alabilir.

Şüpheli İlişki Veya Temas Sonrası Kanda Ne Zaman HBs Ag Pozitif Çıkar
Şüpheli cinsel ilişki veya riskli bir temas sonrası Hepatit B enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HBsAg testi yaptırmak ister.
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
Antibiyogram (antibiyotik duyarlılık testi)
Mikrobiyoloji laboratuvarlarında uygulan bakteriyolojik bir tahlil yöntemidir.Kültür sonucuna göre üreme olduğunda üreyen mikroorganizmaya hangi antibiyotiğin gerekli olup…
Topuk Kanı Neden Alınır?
Yeni doğan bebeklerde en rutin sağlık taramalarından biri, topuk kanı alınmasıdır. Bu uygulama sayesinde bebeğin tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse tedavi başlanır.
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Laboratuar.com'da
Tahlil.com'da tahliller ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com