Su İçmek Kilo Vermede Önemlidir

22.06.2018 08:00
Su içmek aynı zamanda kilo vermeyi desteklemek açısından da bir yarar sağlamaktadır
Su İçmek Kilo Vermede Önemlidir
A

Su içmek aynı zamanda kilo vermeyi desteklemek açısından da bir yarar sağlamaktadır.Sağlıklı, fit, güzel bir vücut için Özel FGM Polikliniği’nden Diyetisyen Kamuran Olgun, günde en az 8 bardak su öneriyor.
Metabolizmayı hızlandırıp yakma gücünü arttıran su, tokluk hissi vererek fazla yemeyi de engelliyor. Kilo kaybetmek, kilo korumak ve fazla besin alımını engellemek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Olgun, ‘Yaşam için en temel iki temel madde, su ve oksijendir.
Bütün metobolik olaylar, zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetimi, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydası olan su, aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.’ diyor.

Günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır?

Günde 8-10 bardak su yeterlidir.

Gün içinde tükettiğimiz içecekler su ihtiyacımızı karşılıyor mu?

Su yerine kolalı içecekler, çay ve kahve içmek suya olan gereksinimi karşılamadığı gibi içerdikleri kafein nedeniyle vücuttaki suyu atmaya neden olarak suya olan ihtiyacı da arttırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı, su olarak almak gerekir.

Yemekten önce su içilmeli mi?

Yemekten önce içilecek 1 bardak su, tokluk hissi vereceği için faydalı olacaktır. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek iyi gelir.

 Fazla su içmek zararlı mıdır?

Her şeyde olduğu gibi suyun da aşırı tüketilmesi zararlıdır. Aşırı su, kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi), böbreklerin arıtma yeteneklerinin aşılmasına, hücrelerin aşırı su alarak şişmesine bu nedenlerden dolayı da beyinde ödeme ve ölüme neden olabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kemik Gerçekten Erir mi?
Halk arasında kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığı; kemik içlerinin boşalarak kırılgan ve güçsüz hale gelmesidir
En Çok Mikrop Barındıran Alanlar Nelerdir?
Hijyen şüphesiz ki; her birey için çok önemlidir
Balkabağının Faydalarını Biliyormusunuz?
Araştırmacılara göre bal kabağı, havuç ve ıspanaktan sonra A vitamini kaynağı olarak görülmektedir
Domates İnme Riskini Azaltır
Finlandiya'da yapılan bilimsel araştırmaya göre domatesin kırmızı rengini oluşturan Likopen pigmenti inme riskine karşı çok güçlü bir anti-oksidandır
Otomatik Eksternal Defibrilatör( AED) Cihazı Nedir?
Otomatik Eksternal Defibrilatör,  aniden kalbin durması  sırasında, hastaya elektrik şoku diğer adıyla defibrilasyon tatbik etmek amacıyla kullanılan ve hayat kurtaran bir cihazdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com