Suçiçeği Nedir?

14.09.2017 11:51
Daha çok çocuklarda ortaya çıkan suçiçeği ; çok sık görülen, ağır belirtilere yol açmayan bir hastalıktır
Suçiçeği Nedir?
A

Daha çok çocuklarda ortaya çıkan suçiçeği ; çok sık görülen, ağır belirtilere yol açmayan bir hastalıktır. Virüs kökenli olduğundan bulaşıcı hastalıktır. Suçiçeği, bu virüsün birinci enfeksiyonu ve çocukluk çağı hastalığıdır. Zona, daha önce suçiçeği geçirmiş olan çocukların yetişkinlik veya ihtiyarlıkta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Suçiçeğinin tanısı döküntülerin dikkatli incelenmesiyle konulabilmektedir. Bağışıklık sistemi normal olan kişilerde tedavi olarak sadece kaşıntının ve bakteri enfeksiyonun önlenmesi için uygulanmaktadır. Kaşıntı için hafif olanlarda losyon tedavisi daha ağır olanlarda ise hap şeklinde tedavi verilmektedir. Çocukların tırnakları kesilmeli ve törpülenmelidir. Bakteri enfeksiyonu gelişmesini önlemek için sabunla günlük temizlik yapılmalıdır. Ateşi yüksek olan çocuklara ateş düşürücü şurup verilebilir. Bu çocuklara hiçbir şekilde aspirin verilmemelidir.

Suçiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık süresi döküntüler çıkmadan 1-2 gün önce başlar. Bütün döküntüler kabuklanana kadar devam etmektedir. Bu döküntülerle direk temasla hastalık bulaşır. Bunun dışında damlacık yolu da denilen hava yolu ile bulaş olmaktadır. Suçiçeği hastalığı kış sonu ilkbahar başı dönemde sık görülür.

Her şeyden önemlisi suçiçeği geçiren hastalarla temas edilmemesi gerekir. Suçiçeği geçiren çocuklar döküntülerdeki kabuklar düşene kadar okula gönderilmemelidirler. Bunun dışında aktif olarak korunma için aşı yaptırılması gerekir. Bu aşı şu andaki çocuklara devlet tarafından yapılan aşılar arasında yoktur. Ama önümüzdeki seneler içinde aşı takvimine girecektir. Uygulama şekli şu anda 12 aylıkken ilk doz ve ilköğretim 1. sınıfta da ikinci dozu olmak üzere 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Eğer 12 yaşından büyük birine aşı yapılacaksa 1 ay ara ile yine 2 doz uygulanması gerekmektedir. Eğer çocuk suçiçeği olan bir çocukla bulaşıcı olduğu bir dönemde temas ettiyse ilk 72 saat içinde aşı yaptırmak onu hastalıktan koruyabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sigara Cildi Erken Yaşlandırır
A vitaminin ana görevi cildimizi zararlı faktörlerden korumaktır
Kanser Çocuk ve Ergen Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?
Kanser, yetişkinler kadar çocuk ve ergenlerin de psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor
Organik Gıdalar Daha Besleyici midir?
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre; organik yöntemlerle üretilen domateste daha çok C vitamini bulundu, bir diğer araştırmada ise, organik mısır ve çileklerde kanserle mücadele eden etken…
Anestezi İlaçları Alzheimer Riskini Arttırıyor
Yapılan araştırmalara göre anestezide kullanılan ilaçlar Alzheimer hastalığına yakalanma riskini arttırıyor
Yüksek Kan Basıncını Nasıl Kontrol Edelim?
Birçok durumda kan tansiyonunun neden yükseldiği belli değildir ve buna bağlı olarak nasıl tedavi edileceğini tespit etmek de zordur
Aşırı Hurma Tüketmek Zararlı Olabilir
Kış ayının en güzel ve faydalı meyvelerinden biri de  hurmadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com