Sünnet Nedir?

23.03.2016 03:30 | Güncelleme: 21.03.2021 03:15
Sünnet, peniste idrar yolu açıklığı önünde katlanan deri parçasının alınma operasyonudur.
Sünnet Nedir?
A

Sünnet, peniste idrar yolu açıklığı önünde katlanan deri parçasının alınma operasyonudur. Sünnet oldukça eski dönemlerden bu yana uygulanmaktadır. Sağlık açısından birçok faydası vardır. En önemli yararı, deri kıvrımında biriken idrar kalıntılarının oluşturacağı enfeksiyonu engellemesidir. 

Sünnet Yaptırmanın Yaşı Var mıdır?

Sünnet yaptırmanın zamanı aslında 7 yaşından öncedir. Penis büyümesini tamamlamadan önce yapılmış olması gerekir. 

Doğumdan itibaren 7 gün içinde yapılabilir ve bu aşamada narkoza gerek duyulmaz. Çünkü o kadar küçük bebekte henüz acı duyusu tam gelişmemiştir. Yani vücut reseptörleri sünnet acısını algılamaz ve tepki vermez. Ayrıca bu dönemde bebeklerin büyümesi çok hızlıdır. Bunun anlamı, hücrelerin devamlı yenilenmesidir ki, sünnet yarasının kolaylıkla iyileşebileceğinin göstergesidir. 

Diğer zamanlarda yapılan hiç bir sünnetin birbirine artısı veya eksisi yoktur. Bu durumda sünnet zamanı belirlenirken, çocuğun psikolojik durumu değerlendirilmelidir. Neticede çocuğun algısının açık olduğu, organlarını tanımaya başladığı veya arkadaş ortamlarında sünnet bahsinin işlenişi dahi sünnet algısının çocukta şekillenmesini değiştirir. 

Neden Bazı Durumlar Acil Sünnet Gerektirir?

Sünnet, erkek birey sağlığı için son derece önemlidir. Penis, dış ortama kapalı bir organdır. Vajina gibi nemli ve dış ortama açık bir organ olmaması, onu enfeksiyonlara karşı daha dirençli yapmaktadır. Ancak idrar kanallarında meydana gelen bir enfeksiyon, idrar çıkışında sıkıntılara sebep olur. İşte bu durumda dış derinin atılıp, bu iltihabın giderilmesi, enfeksiyonu ortadan kaldırır ki bu işlem sünnetle mümkündür. 

Doğuştan Sünnetli Doğanlar

Çok nadir de olsa sünnetli doğan kişiler vardır. Bu kişilerde hiç bir sağlık problemi ve gelişim geriliği görülmez. Kesinlikle bir hastalık durumu değildir. 

Bazı durumlarda ise, çocuk yarı sünnetli doğar. Yani deri katlantısının sadece bir kısmı bulunur. Böyle doğan bebekler de yine sünnete tabi tutularak tam sünnet durumuna getirilir. Hiç bir sakıncalı durum yoktur. Kafanızı Rahatlatacak Doğal Yöntemler Nelerdir?
Çoğu insan kimi zaman hiçbir şey düşünmemek, sıkıntılarını unutmak, kafasını boşaltmak istiyor
Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?
En az öğrenciler kadar anne babaları da heyecanlandıran eğitim öğretim yılında, çocukların başarısını arttırmak için anne babaya da büyük görev düşüyor
Yeni Dönem Teknolojisi Fiziksel Olarak Değişime Sebep Oluyor mu?
Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi
Menopoz Sürecinde Östrojen ve Ateş Basması
Menopoz süreci, belirli bir yaşa ulaşmış kadınlarda görülen ve artık her ay görülen regl döngüsünün sonlandığı dönemdir
Baş Parmak ve Genetik
Çoğu zaman farkına varmadığımız bazı vücut özelliklerimiz, genetiğimiz hakkında bilgi verir
Vücut Sıcaklığı Nasıl Değerlendirilir ?
Vücut sıcaklığı ilk yardım durumunda en doğru şekilde koltuk altından uygun bir cihaz yardımı ile ölçülür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com