Tam İdrar Tahlili

Yayın Tarihi : 2018/08/23 18:30 • Güncelleme Tarihi : 2023/06/25 07:30 •

Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir. İdrar yolları, üriner sistem, mesane gibi organlardaki hastalıklar hakkında değerli bilgiler veren bir tahlil yöntemidir.

Tam İdrar Tahlili

Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir. Test stripleri, mikroskopik ve kimyasal yöntemlerle laboratuvarda uygulanır. Son yıllarda Tam Otomatik Cihazlarla da idrar tahlili yapılabilmektedir. Tahlil sonuçları kısa sürede elde edilir. Tam idrar tahlili böbrek hastalıkları (enfeksiyon, böbrek yetmezliği, böbrek taşı gibi) varlığı ve durumu hakkında önemli bilgiler verir.

Normal idrarın rengi soluk ile koyu sarı arasındadır. Bulanık idrar, idrarda aşırı hücre veya protein bulunması nedeniyle olabilir. Örneğin idrar enfeksiyonlarında idrar bulanık olmaktadır. Ayrıca oda sıcaklığında bekleyen idrarda tuzların kristalizasyonu ile de bulanıklık saptanabilir.

Test çubukları ile idrar da pH, protein konsantrasyonu, nitrit ve lökosit esteraz tayinleri yapılabilir. İdrarda lökosit varlığını göstermede pozitif lökosit esteraz testi % 75-97 duyarlı ve % 64-90 özgüldür. İdrarda nitrat diyetle alınan nitratların bakteriyel enzim etkisi ile nitrite dönüşümü sonucu oluşur.

Nitrit için pozitif idrar testi anlamlı bakteriüriyi düşündürür. İdrar yolu enfeksiyonlarında görülmektedir. İdrarın dansitesi de konsantre idrar örneklerinde yüksek çıkmaktadır.

İdrarın mikroskopik analizi, idrarın santrifüj edilmesinden sonra mikroskopla yapılan bir incelemedir. Bu yöntemle tahlilde eritrosit veya lökosit görülmesiyle taş veya enfeksiyon tanısı koyulmasında yararlıdır. İdrarda lökositlerle birlikte eritrositlerin varlığı taş ile komplike enfeksiyon veya hemorajik sistitli hastalarda yaygındır. İdrar mikroskopisinde lökosit yokluğunda eritrositlerin saptanması ise ürogenital tümörlerde, taş hastalığında, kanama diyatezinde sıklıkla rastlanılmaktadır.

İdrarda Ne Görülür, Ne Görülmez?

İdrar, bir boşaltım sistemi ürünüdür. Yani vücutta bulunan materyallerin fazlasının ortamdan atılması, vücut sisteminde ekarde edilmesi yöntemidir. Bu sebeple vücudun kullanamayacağı, atık ve atıl durumda olan materyallerin idrarda belli miktarlarda bulunmasını isteriz. Ancak protein, glikoz, kan hücresi gibi materyallerin de idrarda olmasını beklemeyiz. Çünkü glikoz ve protein, vücudun sistemli çalışması için başlıca materyallerdir. Bunların dışarı atılması değil, vücutta varlığının korunması gerekir. Bu sebeple glikoz ve proteinin idrarda görülmesi böbrek problemlerine işaret eder. Ayrıca kan hücreleri de büyük yapılıdır ve böbrek kanallarından geçemez ancak idrarda kan hücresi varsa bu bir enfeksiyon göstergesi olabilir ve mutlaka incelenmelidir.

Ancak B,C vitaminin fazlasının idrarla atılması, üre, amonyak, su, tuz gibi materyallerin idrarla atılmasını isteriz. Bunların idrarda görülmesi son derece olağandır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
******* ******* :

[...] saptanabilir.Bazı şeker hastalarına tanı idrar tahlili sırasında tesadüfen konulabilir. Tam idrar tahlili hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız İdrar Testi [...]

g************** :

dansite:1025 phreaksiyon: 6.5 glukoz:negatif(-) mg/dl 70-110 üronobilojen 0.1normal bilirubin: negatif(-) nitrit:negatif erıtrosıt:negatif lokosıt:10 (+/-) epıtel: 3-4 mikroskobi:hersahada1-2 lökosit görüldü protein-keton negatif yüzmeiçin tam idrar


Cevap:

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. Sonuçlarınızı normal olarak yorumlayabiliriz.

c***** :

Lökosit * +++ Lökosit 351 Eritrosit 2 - 8 Yassı Epitel 3 Hyalen Silendir 0 - 1 Triple Fosfat Kristali 0 Kalsiyum Okzalat Kristali 0 Ürik Asit Kristali 0 Böbrek Epiteli 1 – 1 Mantar 0 Bakteri 22 -49 CaOxm 0 Kristal 0 -1 Pat 0 buna göre değerlendirmenenizi rica edebilirmiyim?


Cevap:

İdrar tahlilinde lökosit  diğer adıyla da WBC görülmesi  idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini akla getiriyor.Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu bakımından bilgi vermesi amacıyla  idrar kültürü tahlili yol gösterici olacaktır.İdrar kültürü pratik, kolay ve güvenilir bir tahlil türüdür.Ancak nedendir bilinmez  meslektaşlarımızın  çoğunluğu bu testi pek istemiyorlar hastalarından.Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için idrar kültürü testi yapılması bu durumda uygun olacaktır.İdrar kültürü testine dair daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız... İdrar kültürü testi nedir?

d************ :

merhabalar.. yaşım 24 .. eritrosit 24 lökosit 14 genel epitel 18.. çıktı normalde idrarda kan çıkıyor ama bu kadar yüksek değildi 8yaşımdan beri takip ediliyorum.protein kaçağı çıkmadı..kültür temiz çıkıyor.. en son anti ds dna ve anti nükleer antikor testleri yapıldı onlar negatif çıktı..


Cevap:

Nefroloji tarafından takip edilmenizi öneririz, idrar kültürü yapılmalıdır..

a*********** :

merhaba. ben idrar tahlili yaptırdım ve sonuçları şu şekilde:Ürobilinojen:normal, ph:5, dansire:1015, bakteri: (E) pozitif. diğer sonuçlar ise negatif. tek pozitif çıkan bakteri. ve bakteri kısmında pozitif yazısının yanında (E) var. bu ne anlama geliyor acaba?


Cevap:

İdrar yollarında enfeksiyon olabilir.Bakteri de buna etken olabilir.İdrar kültürü testi yapılması detaylı bilgi verecektir.

d******** :

Merhabalar kolay gelsin ben bugün yaptırmış olduğum idrar tahlilim var mikroskobi hersahada 1-2 lökosit, 20-25 eritrosit görüldü yazıyor ne demektir acaba...


Cevap:

İdrarda rbc olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir, bu durumda ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.

a********* :

Merhabalar, Ph 5, 5 sG 1, 019 Erikrosit 2 Yassi epitel 3 Renk: açık sarı Bulanıklık: berrak Idrar tahlili sonucum.. acaba bi sknti var midir


Cevap:

İdrarda rbc olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir, bu durumda ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.

g********* :

Merhaba bana genital herpes tanisi kondu ilac kullaniyorum son zamanlarda bir atak yasamadim. Idrar tahlili yaptirmam gerekiyor acaba idrar tahlilinde cikar mi? Genital herpes oldugu anlasilir mi acaba?


Cevap:

Hayır idrar tahlilinde çıkmaz.Ancak fiziki muayene ve doktorunuz gerek görürse kan tahliliyle hastalık anlaşılır.

i************** :

8 yasındaki kızımın tahlillerinde RBC 113 WBC230 EC 10 cıktı sonuc olarak.ne anlaam geldigini acıklayabilirmisiniz lütfen.tskler


Cevap:

İdrarda rbc olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir, bu durumda ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.

b**** :

Eritrosit(mikroskop)    4 /HPFLokosit(mikroskop)    42 /HPFBakteri         NadirYassı Epitel Hücreleri    41 /HPFTortu        Cok BulanikDansite        1,007Eritrosit        +     Lökosit (Esteraz)+++    şimdiden çok teşekkür ederim.


Cevap:

İdrar yollarında enfeksiyon olabilir.Bir de idrar kültürü testi yapılması uygun olacaktır, enfeksiyon varlığını araştırmak açısından

******* ******* :

mrb benım ıdarar testımde lokosit esteraz pozıtıf cıktı sadece testte bu anormal dıyor 1yıldır sık ıdrara cıkıyordum bu aralar kasıkta ağrı olustu bıraz agrıyor gecıyor onemlı bırsey varmıdır böbrek ile korkulacak bır durum varmıdır saygılar hocam


Cevap:

İdrar yolu enfeksiyonu yönünden idrar kültürü yapılması anlamlı olacaktır

?