;

Tüp Bebek Yöntemi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yayın Tarihi : 2015/06/03 09:07 • Güncelleme Tarihi : 2015/06/03 09:07 •
Rahim  borularının tıkanıklığına bağlı olan kısırlıklarda son zamanlarda  uygulanmaya başlanan henüz araştırma dönemini yeni geçmiş bir tekniktir

Rahim  borularının tıkanıklığına bağlı olan kısırlıklarda son zamanlarda  uygulanmaya başlanan henüz araştırma dönemini yeni geçmiş bir tekniktir.
Bütün üreme fonksiyonları normal olan, ancak sadece spermle ovumun buluşmasının engellendiği kadınlarda vücudun dışından  döllenme yapılır. 

Vücudun dışında döllenen ovum da 3-4 günlük bir gelişme aşamasından sonra rahim içine yerleştirilerek, normal bir gebelik sağlanabilir. Kadının yumurtlama döneminde basit bir müdahaleyle, karın boşluğuna girilerek, yumurtlamak üzere olan yumurtalıktan, olgunlaşmış yumurta hücresi alınır.

Bu yumurta hücresinin, doğal koşullara uygun bir ortamda, bir tüp içinde erkek döl hücresi ile birleşmesi yani döllenmesi sağlanır .Yani kadının rahim borularında mekanik bir engel nedeniyle olamayan bu döllenme olayı, dışarıda bir deney tüpü içinde yapılabilmektedir.

Belirli bir süre, yaklaşık 3-4 gün kadar bu dış ortamda gelişen döllenmiş ovum, yuvalanma olgunluğuna eriştiğinde, kadının rahim boşluğu içine yerleştirilerek gebelik başlatılır.
Gebelik dönemi boyunca kadının rahminde gelişimini sürdüren bebek, gebelik süresi döllenmeyi engelleyen başka nedenlere örnek olarak nedeni belirlenemeyen kısırlıkları ve kadında, kocasının spermlerine karşı antikor varlığını gösterebiliriz

 

Böyle kadınlarda rahim  borusunda bir engel olmadığından, vücut dışında döllenen yumurta hücresi daha erken dönemde fallop borusu içine bırakılarak, oradan rahim içine gidip yerleşmesi sağlanabilir.
Nedeni belirli olmayan kısırlıklarda sağlanan yumurtaların yaklaşık olarak % 40’ı vücut dışında döllenebilmektedir.

Yorumlar

Yorum
; ;