Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler

01.01.2017 05:21 | Yazar: Prof. Dr. Önder Yaman
Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler
A

Değerli Tahlil.com okurları, bu yazımda üroloji ve erkek sağlığı ile ilgili en sık merak edilen konular hakkında sizler için kısa bilgiler derledim.İlginizi çekeceğini umuyorum.

PROSTAT KANSERİ: Elli yaşın üzerindeki erkeklerin erken tanı için yılda bir kez prostat kontrolü (muayene ve PSA dahil)  yaptırması önerilir. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar ise kontrole 45 yaşında başlamalıdır. 

BPH- İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ: Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %40’ında BPH/AÜSS (Benign Prostat Hiperplazisi/Alt Üriner Sistem Semptomları) ve buna bağlı idrar yolları bulguları saptanmaktadır; bu oranlar ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.  

PROSTAT: Kelime anlamı olarak önde duran, koruyan, kollayan demek olan, ortalama 16gram ağırlığında bir organdır. İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ,  PROSTAT KANSERİ ve PROSTATİT en sık görülen üç hastalığıdır ve bulguları benzerlik gösterebilir. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Kırk yaş üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında değişen derecelerde ereksiyon bozukluğu ( sertleşme sorunu)  yaşanmaktadır. Doktorunuzla konuşursanız en uygun tedaviyi bulma şansınız artar. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Sertleşme sorunu yaşayan her 3 erkekten 2’si reçetesiz ilaç kullanmaktadır, ilaçları internetten almak tehlikeli ve Türkiye’de yasal değildir. Sağlığınız için doktorunuza başvurun ve ilacınızı eczaneden alınız. 

Erken boşalma:  60 yaş altı erkeklerde en yayın gözlemlenen cinsel fonksiyon bozukluğudur, bu sorun erkeklerin %20 ila 30’luk bir bölümünde bildirilse de, bu kişilerin ancak %9’u yardım almak için doktora başvurmaktadır. 

Erken boşalma: Erken boşalma tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur;  tanısının konulmasının ardından reçeteyle uygulanan farklı tedavilerle başarılı sonuçlar alınabilinir. 

Varikosel: İnfertil erkeklerin % 40-60′ında varikosel bulunur. Varikosel sperm üretimini etkiliyorsa ve/veya testiste küçülme yapıyorsa tedavi (mikrocerrahi) edilir. 

İnfertilite: Erkekte infertiliteye (kısırlık) neden olabilecek en sık görülen faktörler: Varikosel, genital sistemde tıkanıklıklar, hipogonadizm- hormonal bozukluklar, gonadotoksinlere maruziyet ve testiküler yetmezliktir. 

Bel Çevresi :Erkek sağlığını etkiliyor:  Erkeklerde bel çevresinin kalınlığı 94 cm’i geçmemelidir. Genellikle bel çevresi boyun yarısı kadar normal kabul ediliyor. Eğer erkeklerde bel çevresi kalınlığı 9 4cm’yi geçerse kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, erkek sağlığı bozuklukları (ereksiyon-ejekülasyon bozuklukları- libido / testosteron azalması)  ve kanser hastalıklarının riski de artıyor.
Bel çevreniz 102cm’i aşarsa riskleriniz daha da artmakta. 

Androloji: Terim olarak “Andros=Erkek” ve “Logos=Bilim” kelimelerinden oluşmuş, Üroloji’nin alt bilim dallarındandır.  

Androloji genel olarak erkek sağlığını (üreme sistemi-infertilite, cinsel sağlık-ereksiyon-ejekülasyon, prostat hastalıkları)  etkileyen tüm bozuklukların yanı sıra, erkekte yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikleri de (Andropoz-Testosteron düşüklüğü) inceleyen bir bilim dalıdır.

Testis:Erkek üreme organları olarak temel görevleri  testosteron hormonu ve spermlerin üretilmesidir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml’dir. Varikosel, enfeksiyon ve kanserleri en önemli hastalıklarındandır. Testis kanserleri başlangıç dönemlerinde bulgu vermeyebileceğinden kişinin kendi muayenesi ve doktora başvurması tedavi için çok önemlidir. 

Egzersiz: Düzenli egzersizin erkek sağlığına faydaları:

Kalp- damar ve şeker hastalıklarından korunma, Kolesterol-lipid düzeylerinde iyileşme, yüksek tansiyonun regülasyonu, bazı kanser tiplerine yakalanma risklerini azaltma, Kemik sağlığını ve sağlıklı vücut ağırlığını korunma ve uzun-sağlıklı-kaliteli yaşam.  

Çay İçmek Zararlı mıdır?
Hemen hepimizin günlük olarak tükettiği, yapılan araştırmalara göre ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olan çay, günlük diyetimizde önemli bir yer tutuyor
Otoriter Ya da Baskıca Anne Babanın Çocuk Üzerindeki Etkileri Nasıldır?
Baskıcı veya otoriter anne-babayı, çocuklarından beklentisi olan (bu beklentiler okulda ya da hayatta başarı olabileceği gibi, gelenekleri uygulama, topluluk içinde aile değerlerine uygun hareket etme…
Kontrollü İştah Nasıl Olur?
Bazı insanlarda mevsime bağlı iştah artması görülür
Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır?
Bronşit kış ve sonbahar aylarında sık sık görülen bir rahatsızlıktır
 PRP Nedir ve Estetik Amaçla Neden Uygulanır?
PRP veya Platelet Rich Plazma kişinin kendi kanından Platelet/Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmadır
Teflon Tava Tehlikesi
Uzun yıllardır kullanılan teflon tava ve tencereler sayesinde yemek hazırlamak oldukça kolay hale geliyor
Emzikli Kadınlar İçin Beslenme Kılavuzu
Emziklik süresince asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalı, bunların yerine süt, ayran, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir
Berberler Cilt Kanserini Fark Edebilir
Her insan kendi dalında uzmanlaşmak ister ve gerekli eğitimleri alır
Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?
Yeni doğan bebeğiniz için evde sevinç yaşanırken kendisini hazır hissetmeyen küçük yaşta çocuğunuz bu duruma biraz öfkeli olabilir
Kafeinin Burun Kanamasına Etkisi Nedir?
Burun içindeki damarların zarar görmesinin burun kanamasına sebep olduğunu hepimiz bilmekteyiz
Vücut Pirsingi Riskleri Nelerdir?
Vücut pirsingi son zamanlarda gençler arasında oldukça merak uyandıran bir aksesuardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com