Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler

01.01.2017 05:21
A

Değerli Tahlil.com okurları, bu yazımda üroloji ve erkek sağlığı ile ilgili en sık merak edilen konular hakkında sizler için kısa bilgiler derledim.İlginizi çekeceğini umuyorum.

PROSTAT KANSERİ: Elli yaşın üzerindeki erkeklerin erken tanı için yılda bir kez prostat kontrolü (muayene ve PSA dahil)  yaptırması önerilir. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar ise kontrole 45 yaşında başlamalıdır. 

BPH- İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ: Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %40’ında BPH/AÜSS (Benign Prostat Hiperplazisi/Alt Üriner Sistem Semptomları) ve buna bağlı idrar yolları bulguları saptanmaktadır; bu oranlar ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.  

PROSTAT: Kelime anlamı olarak önde duran, koruyan, kollayan demek olan, ortalama 16gram ağırlığında bir organdır. İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ,  PROSTAT KANSERİ ve PROSTATİT en sık görülen üç hastalığıdır ve bulguları benzerlik gösterebilir. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Kırk yaş üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında değişen derecelerde ereksiyon bozukluğu ( sertleşme sorunu)  yaşanmaktadır. Doktorunuzla konuşursanız en uygun tedaviyi bulma şansınız artar. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Sertleşme sorunu yaşayan her 3 erkekten 2’si reçetesiz ilaç kullanmaktadır, ilaçları internetten almak tehlikeli ve Türkiye’de yasal değildir. Sağlığınız için doktorunuza başvurun ve ilacınızı eczaneden alınız. 

Erken boşalma:  60 yaş altı erkeklerde en yayın gözlemlenen cinsel fonksiyon bozukluğudur, bu sorun erkeklerin %20 ila 30’luk bir bölümünde bildirilse de, bu kişilerin ancak %9’u yardım almak için doktora başvurmaktadır. 

Erken boşalma: Erken boşalma tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur;  tanısının konulmasının ardından reçeteyle uygulanan farklı tedavilerle başarılı sonuçlar alınabilinir. 

Varikosel: İnfertil erkeklerin % 40-60′ında varikosel bulunur. Varikosel sperm üretimini etkiliyorsa ve/veya testiste küçülme yapıyorsa tedavi (mikrocerrahi) edilir. 

İnfertilite: Erkekte infertiliteye (kısırlık) neden olabilecek en sık görülen faktörler: Varikosel, genital sistemde tıkanıklıklar, hipogonadizm- hormonal bozukluklar, gonadotoksinlere maruziyet ve testiküler yetmezliktir. 

Bel Çevresi :Erkek sağlığını etkiliyor:  Erkeklerde bel çevresinin kalınlığı 94 cm’i geçmemelidir. Genellikle bel çevresi boyun yarısı kadar normal kabul ediliyor. Eğer erkeklerde bel çevresi kalınlığı 9 4cm’yi geçerse kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, erkek sağlığı bozuklukları (ereksiyon-ejekülasyon bozuklukları- libido / testosteron azalması)  ve kanser hastalıklarının riski de artıyor.
Bel çevreniz 102cm’i aşarsa riskleriniz daha da artmakta. 

Androloji: Terim olarak “Andros=Erkek” ve “Logos=Bilim” kelimelerinden oluşmuş, Üroloji’nin alt bilim dallarındandır.  

Androloji genel olarak erkek sağlığını (üreme sistemi-infertilite, cinsel sağlık-ereksiyon-ejekülasyon, prostat hastalıkları)  etkileyen tüm bozuklukların yanı sıra, erkekte yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikleri de (Andropoz-Testosteron düşüklüğü) inceleyen bir bilim dalıdır.

Testis:Erkek üreme organları olarak temel görevleri  testosteron hormonu ve spermlerin üretilmesidir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml’dir. Varikosel, enfeksiyon ve kanserleri en önemli hastalıklarındandır. Testis kanserleri başlangıç dönemlerinde bulgu vermeyebileceğinden kişinin kendi muayenesi ve doktora başvurması tedavi için çok önemlidir. 

Egzersiz: Düzenli egzersizin erkek sağlığına faydaları:

Kalp- damar ve şeker hastalıklarından korunma, Kolesterol-lipid düzeylerinde iyileşme, yüksek tansiyonun regülasyonu, bazı kanser tiplerine yakalanma risklerini azaltma, Kemik sağlığını ve sağlıklı vücut ağırlığını korunma ve uzun-sağlıklı-kaliteli yaşam.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Aşerme Sorunu Olan Gebelere Pratik Çözüm Önerileri
Aşerme gebelerde sıkça görülebilmektedir
Aşırı Terleme Ruhsal Ve Sosyal Sorunlara Yol Açabiliyor
Aşırı terleme günümüzde sıkça görülen bir sağlık sorunudur
Kürtajın Komplikasyonlarından biri de Rahimde Delinmedir
Kürtaj işlemi esnasında rahimin delinmesi nadir de olsa karşılaşılabilen bir komplikasyondur
Televizyon İzlemek ve Sağlık
Televizyon artık hayatın her anında bize eşlik ediyor
Balın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz?
Bal insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir
Yumurta Renkleri Neden Farklı?
Yumurta, gerek besin içeriğiyle gerek maliyetiyle çok tercih edilen bir besindir
Potasyumun Vücuttaki Önemi ve Fonksiyonu Nedir?
Potasyum, vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine, kas kasılmalarının uyarılmasına,  asit-baz dengesinin sürdürülmesine yardımcı olan bir elektrolittir
Bebeklerde Ateş Yükseldiğinde Yapılması Önerilen 6 Uygulama
Bebeklerde ateş yükseldiğinde anne ve babalar çoğunlukla panik içinde bir şeyler yapmaya çabalar
Tahlil.com'a sponsorluk başvuruları için: info@tahlil.com
Her ay yüz binlerce kişi tarafından takip edilen, ücretsiz online tahlil yorumlama hizmeti veren sağlık sitesi Tahlil
Kafeinli İçecekler Vücudumuzda Bazı Değişikliklere Yol Açar
Kafein özellikle çay ,kahve ve gazlı içeceklerde bulunan bir maddedir
tahlil.com
tahlil.com