Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler

01.01.2017 05:21 | Yazar: Prof. Dr. Önder Yaman
Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler
A

Değerli Tahlil.com okurları, bu yazımda üroloji ve erkek sağlığı ile ilgili en sık merak edilen konular hakkında sizler için kısa bilgiler derledim.İlginizi çekeceğini umuyorum.

PROSTAT KANSERİ: Elli yaşın üzerindeki erkeklerin erken tanı için yılda bir kez prostat kontrolü (muayene ve PSA dahil)  yaptırması önerilir. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar ise kontrole 45 yaşında başlamalıdır. 

BPH- İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ: Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %40’ında BPH/AÜSS (Benign Prostat Hiperplazisi/Alt Üriner Sistem Semptomları) ve buna bağlı idrar yolları bulguları saptanmaktadır; bu oranlar ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.  

PROSTAT: Kelime anlamı olarak önde duran, koruyan, kollayan demek olan, ortalama 16gram ağırlığında bir organdır. İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ,  PROSTAT KANSERİ ve PROSTATİT en sık görülen üç hastalığıdır ve bulguları benzerlik gösterebilir. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Kırk yaş üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında değişen derecelerde ereksiyon bozukluğu ( sertleşme sorunu)  yaşanmaktadır. Doktorunuzla konuşursanız en uygun tedaviyi bulma şansınız artar. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Sertleşme sorunu yaşayan her 3 erkekten 2’si reçetesiz ilaç kullanmaktadır, ilaçları internetten almak tehlikeli ve Türkiye’de yasal değildir. Sağlığınız için doktorunuza başvurun ve ilacınızı eczaneden alınız. 

Erken boşalma:  60 yaş altı erkeklerde en yayın gözlemlenen cinsel fonksiyon bozukluğudur, bu sorun erkeklerin %20 ila 30’luk bir bölümünde bildirilse de, bu kişilerin ancak %9’u yardım almak için doktora başvurmaktadır. 

Erken boşalma: Erken boşalma tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur;  tanısının konulmasının ardından reçeteyle uygulanan farklı tedavilerle başarılı sonuçlar alınabilinir. 

Varikosel: İnfertil erkeklerin % 40-60′ında varikosel bulunur. Varikosel sperm üretimini etkiliyorsa ve/veya testiste küçülme yapıyorsa tedavi (mikrocerrahi) edilir. 

İnfertilite: Erkekte infertiliteye (kısırlık) neden olabilecek en sık görülen faktörler: Varikosel, genital sistemde tıkanıklıklar, hipogonadizm- hormonal bozukluklar, gonadotoksinlere maruziyet ve testiküler yetmezliktir. 

Bel Çevresi :Erkek sağlığını etkiliyor:  Erkeklerde bel çevresinin kalınlığı 94 cm’i geçmemelidir. Genellikle bel çevresi boyun yarısı kadar normal kabul ediliyor. Eğer erkeklerde bel çevresi kalınlığı 9 4cm’yi geçerse kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, erkek sağlığı bozuklukları (ereksiyon-ejekülasyon bozuklukları- libido / testosteron azalması)  ve kanser hastalıklarının riski de artıyor.
Bel çevreniz 102cm’i aşarsa riskleriniz daha da artmakta. 

Androloji: Terim olarak “Andros=Erkek” ve “Logos=Bilim” kelimelerinden oluşmuş, Üroloji’nin alt bilim dallarındandır.  

Androloji genel olarak erkek sağlığını (üreme sistemi-infertilite, cinsel sağlık-ereksiyon-ejekülasyon, prostat hastalıkları)  etkileyen tüm bozuklukların yanı sıra, erkekte yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikleri de (Andropoz-Testosteron düşüklüğü) inceleyen bir bilim dalıdır.

Testis:Erkek üreme organları olarak temel görevleri  testosteron hormonu ve spermlerin üretilmesidir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml’dir. Varikosel, enfeksiyon ve kanserleri en önemli hastalıklarındandır. Testis kanserleri başlangıç dönemlerinde bulgu vermeyebileceğinden kişinin kendi muayenesi ve doktora başvurması tedavi için çok önemlidir. 

Egzersiz: Düzenli egzersizin erkek sağlığına faydaları:

Kalp- damar ve şeker hastalıklarından korunma, Kolesterol-lipid düzeylerinde iyileşme, yüksek tansiyonun regülasyonu, bazı kanser tiplerine yakalanma risklerini azaltma, Kemik sağlığını ve sağlıklı vücut ağırlığını korunma ve uzun-sağlıklı-kaliteli yaşam.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Saçlarınız Islakken Dışarı Çıkmayın!
Sabahları duş alıyorsanız bu saatleri akşam yatmadan önceye almanızda fayda var
Sinüslerinizi Boşaltmak İçin Pratik Bir Öneri
Soğuk havalarda en çok görülen hastalıklardan bir tanesi de sinüslerin dolması halidir
Eşinizle Birlikte Kilo Verin
Kilo vermenin ve motivasyonun en güzel ve etkili olanı size eşlik eden birinin olmasıdır
Kahvenin Bilinmeyen Faydaları
Kahve tüketimi özellikle gençler arasında olmakla birlikte son zamanlarda oldukça artmıştır
Güzel Bir Cilt İçin Neler Tüketmeliyiz?
Güzel bir cilde sahip olmak için cildimize birçok yöntem uygularız
Kaşıntı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?
Kaşıntı hemen herkeste her yaş grubunda görülebilen bir sağlık problemidir
Koşmak mı Daha Sağlıklı Yürümek mi?
Bazı araştırmacılar koşmak ve yürümek arasında hangisinin daha sağlıklı olması konusunda yaptıkları araştırmalarda yürümenin daha sağlıklı olduğu sonuçlarına varmışlardır
Sağlıklı Uyku İçin Sağlıklı Oda Şartları Nelerdir?
Pek çok kişi uyku ile ilgili problemler yaşar
Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?
Kabak çekirdeği kabak bitkisinin çekirdeğinin çıkarılmasıyla elde edilir
Gebelikte En Fazla Kaç Kilo Alınmalı?
Gebelikte kilo almak kaçınılmazdır ancak; kaç kilo alındığı son derece önemlidir
Doğru Hapşırma Nasıl Olmalı?
Üst solunum yollarını etkileyen pek çok olayın sonu genellikle hapşırma ile sonuçlanır
Diş Eti Sağlığını İhmal Etmeyin!
Diş sağlığının korunması kadar diş etinin de sağlıklı olması vücudun yararı için oldukça önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com