Vegan Beslenme Sağlıklı mı?

17.05.2016 03:50 | Güncelleme: 28.11.2020 03:54
Et ürünleri yerine bitkisel ürünleri tercih eden yaşam ve beslenme tarzı vejeteryanlık olarak isimlendiriliyor
Vegan Beslenme Sağlıklı mı?
A

Vegan ve Vejeteryan Farkı Nedir?

Et ürünleri yerine bitkisel ürünleri tercih eden yaşam ve beslenme tarzı vejeteryanlık olarak isimlendiriliyor. Veganlık ise süt, yumurta dahil hiçbir hayvansal ürün tüketmeme halidir. 

Vejeteryan Beslenme Sağlıklı mıdır?

Bazı vitamin ve mineraller insan vücudunda sentezlenemez ve bitkilerde de bulunmaz. Zaten vejeteryan beslenmeyi de sağlıksız kılan bu durumdur. Özellikle D vitamini sağlıklı bir vücudun olmazsa olmaz ögelerindendir. Bunun yanında, B12 vitamini de zihinsel aktiviteler için kesinlikle vücutta bulunması gereken vitamin grubudur. B12 kaynağı hayvansal etlerde bulunur. Bu besinler tüketilmediğinde ise ciddi eksiklikler meydana gelir. 

Vegan beslenme, vejeteryan beslenmeye göre daha çok vitamin eksikliği yaşar. Çünkü yumurta, süt gibi ürünler D vitamini açısından da oldukça zengindir ki bunların dahi tüketilmemesi vücuttaki eksikliği çok daha üst seviyelere taşıyabilir. 

Dünyada vejeteryanlık oldukça yaygın olsa da veganlık da gün geçtikçe sayısını artırıyor. Önceleri sağlıksız bir beslenme hali gibi algılanan vejeteryanlık, yapılan araştırmaların ışığında düzenli ve dengeli sebze tüketildikten sonra böyle bir eksiğin çok da söz konusu olmadığını söylüyor. Çünkü bu beslenme tarzına sahip kişiler dışarıdan D vitamini ve B12 vitamini gibi besinleri takviye olarak alıyor ve bu şekilde açıklarını kapatıyor. 

Vitaminleri İlaç Takviyesi Olarak Almak Doğru mudur?

Vitaminler, vücutta eksik veya yetersiz olduğunda dışarıdan ilaç takviyesi olarak verilir. Bazı ilaçlar hap formunda, bazıları sıvı formda iken, bazıları da iğne ile uygulanır. Bu vitamin depolarının doluluk oranı veya bireysel farklılıklar ile belirlenir. 

Vitaminleri doğal kaynağından almak her zaman en doğru seçenektir. Ancak vejeteryan beslenmede olduğu gibi, kişi farklı sebeplerle vitaminin kaynağını tüketim yapamıyorsa dışarıdan ilaç takviyesi olarak alabilir. Yapılan doktor muayenesi ve istenen tahliller neticesinde doktorunuzun önerileri doğrultusunda bu vitaminleri alıp kullanabilirsiniz. Diş Gıcırdatma Neden Olur?
Çoğu insanın istemsiz olarak yaptığı diş gıcırdatmak ve dişleri sıkmak baş, boyun ve sırt ağrısına sebep oluyor.
Günde Ne Kadar Tuz Tüketmeli ?
Her gün tükettiğimiz sofra tuzunun kimyasal bileşeni sodyum klorürdür.
Aşırı Sıcaklarda Su Tüketmeyi Unutmayın!
Su; vücudun düzenleyicisi olan, besin moleküllerinin ve oksijenin hücrelere taşınmasını sağlayan bir içecektir.
Bel Ölçüsü Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor
Aşırı kilolu olmak birçok sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.
Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında…
Aşerme Nedir?
Gebelerin ilk 3 aylarında bazı gıdalara yatkınlığının olması ve bu gıdaları tüketmek için istekli olması ve canı istemesidir aşerme olarak adlandırılır.
SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
Shih Poo nadir bir köpek türüdür.Ancak çok sevimlidir.Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir.
Jooble Nedir?
Bu yazımızda iş bulmanıza yardımcı olacak Jooble arama motorunu tanıtmak istiyoruz.
Karaciğerimizi Nasıl Koruruz?
Karaciğer son derece dayanıklı bir organdır. Ancak yaşam ve beslenme tarzındaki bazı değişiklikler, bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı karaciğer fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilir.Karaciğerimizi…
Hipnoz Nedir?
Hipnoz, geçmişten günümüze hep merak uyandırmış ve araştırılmış bir konudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com