Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler

22.03.2019 11:54 | Güncelleme: 21.03.2020 12:17 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
A

Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.

Yemek borusu ve gırtlak kanseri neden olur?

Sindirim sistemi; ağızda başlar ve ince bağırsakta son bulur. Dışarıdan gelen besinleri karşılayan bu bölümde, vücudu tahrişten koruyan dokular vardır. Bu dokular; ağızda tükürükten başlar, gırtlak ve yemek borusunda daha mukus benzeri bir kıvamda devam eder. İşte bu alanların tahriş edilmesi, devamında aşınmasıyla birlikte yaralar oluşur ve yemek borusu ve gırtlak kanserleri meydana gelir.

Hangi alışkanlıklar yemek borusu ve gırtlak kanserlerine sebep olur?

Mukus bilindiği üzere eriyebilen bir maddedir. Zaten bu maddenin erimesi demek, tahrişin başlaması ve kanserin meydana gelmesi demektir.

Sigara; devamlı ağız içinin dumanda kalmasını sağlayan bir alışkanlıktır. Sigara içine çekildiği anda tüm solunum sistemine etki etmekle birlikte, sindirim sisteminin elemanları olan ağız, yemek borusunu da etkisi altına alır. Böylece içeride sürekli dumana maruz, eriyen bir mukus tabakası görünür. Zamanla bu tabaka etkinliğini yitirir ve artık koruyamaz hale gelir.

Alkol; yakıcı bir madde olduğundan vücuda girdiği andan itibaren yakıcı bir etkiyle geçtiği bölgeleri tahriş eder. Özellikle alkol sonrasında kusma gerçekleşiyorsa, aynı yakıcılıkla alkol tekrar mideden ağıza itilir ve yine geçilen yolları tahriş etmekle neticelenir.

Sıcak içecekler; yemek borusu ve gırtlak kanserini tetikleyen en masum alışkanlıktır. Özellikle toplumumuzun simgesi haline gelen, severek tüketilen çay bu grupta kendini belli etmektedir. Sıcak içilen ve günde ortalama üç bardak çay içilen bir ülke olduğumuz düşünüldüğünde ciddi risk altında olduğumuz söylenebilir. Bu tehlikeyi ortadan kaldırmanın çözümü ise çok basittir; çayı kaynar değil, sıcak içmek. Yani çay ocaktan iner inmez değil de, ilk dumanını çıkardıktan sonra içilmelidir. Tüketim esnasında da bir sonraki bardaklar için çay ocakta tutulmak yerine altı kapatılmalı ve öyle içilmelidir. Bu sayede kaynar olmayan çay içilerek gırtlak ve yemek borusu sağlığı korunmuş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Kısırlık Nedeni Olabilen Varikosel Genç Yaşta Tedavi Edilmelidir
En çok görülen kısırlık nedenlerinden biri olan varikosel sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda ergenlik çağında da görülebilir
Graft Versus Host Hastalığı Nedir?
Graft Versus Host hastalığı yapılan kök hücre veya kemik iliği nakline müteakip bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu sonrası ortaya çıkmaktadır
 Çene Eklemi Rahatsızlıklarının Başlıca Sebepleri
Çene eklemi (Temporomandibuler eklem) rahatsızlıkları toplumda azımsanmayacak ölçüde sık görülen ve neden olduğu ağrı ve disfonksiyon sebebiyle hastaların yaşam kalitesi ve günlük aktivitelerini olumsuz…
Talasemi Nedir? Talasemi Hakkında Bilmek İstedikleriniz
Son günlerde Talasemi hakkında bilgi almak ve sonuçlarını yorumlatmak isteyen ziyaretçilerimizin soruları arttı
Blefarit Göz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Blefarit bir göz hastalığıdır
Sırt Ağrılarına Yol Açabilen 10 Hastalık Nedir?
Sırt ağrıları sık olarak görülen rahatsızlıklardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com