York Test Drink : İçeceklere Karşı İntolerans Varlığını Araştıran Test Geliştirildi

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/09/13 08:59 • Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu

York Test Drink, vücudumuzunda içeceklere karşı intolerans oluşup oluşmadığını taramaktadır. 

York Test Drink : İçeceklere Karşı İntolerans Varlığını Araştıran Test Geliştirildi

York Testi bilindiği üzere bir gıda intolerans testidir. Gıdalara olduğu gibi içeceklere karşı da vücudumuzda bir intolerans (duyarlılık) olabilir. İçeceklerden kaynaklanan intolerans etkisinin araştırılması önem taşımaktadır.

Yorktest Laboratuarı, içeceklere karşı da intolerans varlığının tesbit edilebilmesi için York testi Drink olarak adlandırılan bir intolerens testi geliştirdi. York Testi Drink, vücudumuzda hangi içeceklere karşı intolerans yani duyarlılık olduğunu araştıran ve kan alınarak yapılan analiz sonrası sonuç veren bir testtir.

İçecek İntoleransı Ne Demektir?

İntolerans; tolere edememek, dolayısıyla sindirim sisteminde rahatsızlığa sebep olmak demektir. İnsan sindirim sistemi hassas ve zaman zaman kişiden kişiye değişebilen özelliklerle donanımlıdır. Bu durumun en iyi bilinen örneği; laktoz intoleransıdır yani süt ve süt ürünlerinden meydana gelen sindirim problemleri.

Her besinin bir moleküler içeriği vardır. Ancak bunlardan birini vücut sindirmiyorsa o zaman şişkinlik, gaz gibi problemler ortaya çıkar. İşte bu da intolerans yaşandığının kanıtıdır.

Sindirim Sistemi Mekanizması

Sindirim sistemi; faydalı ve içeriği zengin besinleri tüketmemizi ister. Ancak istemediği ve sağlıksız besinler tüketildiğinde mukus salgısını artırarak, su ile seyrelterek vücuttan zararları uzaklaştırır. Bunun en iyi kanıtı ishaldir. Dolayısıyla ishali durdurmak doğru değildir, su takivesi yapılarak vücudun arınması beklenmelidir. Gıda intoleransında da gaz ve şişkinlik yaşanmasının sebebi bu savunma sistemidir.


York Test Drink Testi Nasıl Yapılır?


York Test Drink, vücudumuzunda içeceklere karşı intolerans oluşup oluşmadığını taramaktadır. İçecek intoleransı gıda intolerensında olduğu gibi cilt rahatsızlıkları, şişkinlik, kilo verememe, mide rahatsızlıkları gibi bir çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu testin amacı insan vücudunda sindirilemeyen ve gecikmeli olarak olumsuz sağlık sorunlarına yol açan içeceklerin tespit edilebilmesidir. Bu sayede doğru içecekler tüketerek yaşam kalitesinin artması ve gıda intoleransı rahatsızlıklarından uzaklaşılması mümkün olabilecektir. York Testi Drink ile meyve suları, form ve bitki çayları, sütlü içecekler, kokteyler, şalgam ve malt içecekleri dahil pek çok içecek türü detaylı bir incelemeye alınmaktadır.

Test, aktif içecek duyarlılığını ölçmektedir. Eski dönemlerde geçirilen duyarlılıklar pasif intolerans olarak adlandırılmaktadır. Eski dönem duyarlılıklar, testin yapıldığı süreçte etkin olmadığından York Testi Drink’te değerlendirmeye alınmamaktadır.

Aktif intoleransı saptayan York Test Drink’te ise test yaptıran kişilerin şu andaki rahatsızlıklarının kaynağı olabilecek ve yaşam kalitesini azaltan içeceklerden kaynaklanan güncel, aktif intoleransları ortaya konulmaktadır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?