Yüksek Trigliseridin Vücuda Bilinen 5 Zararı Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.07.2020 07:50 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Trigliserid; yağların bir türüdür ve vücut işleyişinde bir takım görevleri vardır. Vücut; beslenme sonrasında yağları parçalar ve protein ve kolesterol ile kaynaştırarak dolaşım sistemine dahil eder.
Yüksek Trigliseridin Vücuda Bilinen 5 Zararı Nedir?
A

Trigliserid; yağların bir türüdür ve vücut işleyişinde bir takım görevleri vardır. Vücut; beslenme sonrasında yağları parçalar ve protein ve kolesterol ile kaynaştırarak dolaşım sistemine dahil eder.

Trigliseridler Nerede Kullanılır ve Fazlası Ne Olur?

Bu besin türü, vücutta enerji haline dönüştürülür ve kaslarda kullanılır. Fiziksel aktivitenin alınan trigliserid kısmını karşılaması gerekir. Çünkü; trigliseritin  kullanılmayan kısmı, karaciğerde depolanır. Bu da karaciğer yağlanması ve kilo problemi olarak karşımıza çıkar ki; istenmeyen bir durumdur.

Yüksek Trigliseritin Zararları Nelerdir?

Kan tahlilinde trigliserid değeri yüksek çıktığında bunun klinik anlamı merak edilmektedir. Trigliserid değerinin yüksek çıkmasının insan vücuduna bilinen 5 zararı aşağıda belirtilmiştir. 
1.Damar sertliği

2.Kalp ve damar hastalıkları

3.Damar tıkanıklığına bağlı felç durum

4.Depresyon ve stres nedenleri (Beyin fonksiyonlarında tutukluk) 

5.Tansiyon dengesizlikleri gibi birçok sorunun en çok etkilendiği faktör kandaki yüksek yağ oranıdır.

Trigliserid Normal Değerleri Nedir?

Sağlıklı bir bireyde; kanda desilitre başına, 100 mg altı trigliserid olmalıdır.

Sınırda değer; kanda desilitre başına, 150 - 199 mg

Yüksek değer; kanda desilitre başına, 200 - 499 mg

Çok yüksek değer; kanda desilitre başına, 500 mg üstü kabul edilir.

Trigliserid Neden Yükselir?

Trigliserid bazı kronik hastalıklar nedeniyle yüksek olur ancak, çoğu zaman yanlış beslenme alışkanlıkları kaynaklıdır.

Trigliserid yüksekliğine sebep olan hastalıklar; obezite, diyabet, tiroid, böbrek hastalığı. Ayrıca bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar da trigliserid yüksekliğine sebep olabilir. Bu durumda diyet önerilir.

Yüksek Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Triliserid diyete ve aktiviteye aşırı duyarlıdır. Yani yüksekliğinde hemen egzersize başlanmalı ve kilo verilmelidir. Bu sayede bile kolaylıkla trigliserid değeri düşürülebilir.

Diğer önemli düşürme yöntemleri; alkol ve sigarayı bırakmaktır. Bu maddeler de trigliserid oranını ciddi derecede yükselten maddelerdir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu yazımızda sıklıkla bilinmeyen ancak giderek daha sık rastladığımız bir psikiyatrik hastalığa değineceğiz.Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) ortalama her 50 kişiden birinde görülmektedir.Tıkınırcasına…
Yüksek Trigliseridin Vücuda Bilinen 5 Zararı Nedir?
Trigliserid; yağların bir türüdür ve vücut işleyişinde bir takım görevleri vardır. Vücut; beslenme sonrasında yağları parçalar ve protein ve kolesterol ile kaynaştırarak…
Çift Rahimlilik Nedir? Gebeliğe Engel midir?
Çift rahimli olmak kadınlar arasında çok nadir görülür ve bazen hiç teşhis edilmez. Doğumsal bir problemdir. Hiçbir şikayet meydana getirmediğinden, çoğu…
Distoni Hastalığı Nedir?
Distoni; beyin tarafından yanlış sinyal gönderilmesi sonucu oluşan kas spazmlarıdır. Yanlış sinyal, etkilediği kası sürekli uyarır ve bir tik gibi o kas istemsiz olarak devamlı kasılır.
Tiroid Nodülü Nedir? Tiroid Nodülü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu makalemizde tiroid nodüllerinin ne olduğuna ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğine dair belli başlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tiroid nodüllerinin türüne göre belirtilerin neler…
Bahar Yorgunluğu Nedir ? Yorgunluğa Çözüm Önerileri
Soğuk geçen kış aylarından sonra baharın gelmesi, vücutta da bazı değişimleri ve alışma sürecini ortaya koyar. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak oldukça önemlidir.
Saç Bitinin Belirtileri Nelerdir?
Saç biti baş teması ya da bazen bitlenmiş birisi ile ayni şapkanın, başlığın giyilmesi, ayni tarağın veya fırçanın kullanılması yoluyla bulaşmaktadır.
Hormonal Dengesizliğin 10 Belirtisi
Hormonlar; vücuttaki kimyasal uyaranları yapmak üzere kurulan, iç salgı olarak adlandırılan ve vücudun tepki üretmesini sağlayan mesajcı moleküllerdir. Endokrin bezlerinde…
Bağırsak Düğümlenmesi Oldukça Tehlikeli Bir Durumdur
Bağırsağın bir bölümünün herhangi bir sebepten dolayı kendi üzerine tıkanarak, bağırsakta madde geçişini engellemesi durumu bağırsak düğümlenmesi olarak ifade…
Difteri (Kuşpalazı) Nedir?
Difteri veya kuşpalazı olarak bilinen hastalık özellikle lenf ve üst solunum yollarına etki etmektedir.
Amipli Dizanteri Nasıl Oluşur?
Amipli dizanteri, Entomoeba Histolyca isimli amip bakterisinin insan kalın bağırsağına yerleşerek oluşturduğu bir hastalıktır.
Eales Hastalığı Nedir?
Eales hastalığı nadir görülen bir hastalıktır.Görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.Bu yazımızda Eales hastalığı nedenleri, belirtileri ile hastalığı kimlerde görüldüğü…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com