Gecmeyen Uretrit Sonrası Meni Kulturu

Merhabalar hocam ben size hatırlarsanız bir kaç tahlil sonucu atmıştım uretrit suphesiyle ilgili ceftinex ve avelox vermisti vs diye bi mesaj atmıstım.Daha sonra meni kültürü testide yaptırdım özel kitlerle bakıldı numuneye ve bu rapor çıktı.Bugün lab ı aradığımda ilk evlimisin diye sordu hayır bekarım diyince bu sonuca göre biteral dedi bunun ilacı fakat 21 koloni üreme oldugunu okuyunca rapordan.Gerek yok vucut bunu kendi kendine yener dedi.Telefonu kapatmadan önce temizsin dedi.Sizce nasıl bir yol izlemem lazım.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Gönderdiğiniz sonuçları inceledim. Gardnerella vaginalis isimli bir bakteri ve enfeksiyon kalıntıları bulunmuş sizde. Diğer test sonuçları ise normal. Normalde adından da anlaşılacağı üzere bu bakteri kadınlarda vajinal enfeksiyon yapmaktadır. Ancak erkeklere de kadınlarla cinsel ilişki sonrası geçebilmektedir. Genelde erkeklerde bu bakteri ciddi bir enfeksiyona yol açmaz. Ancak kimi zaman nadiren de olsa erkekte prostatit ve üretrit enfeksiyonlarına yol açabilir. Evli olup olmadığınızı da muhtemelen eşinde bir Gardnerella vaginalis enfeksiyonu olabileceği ve ondan da size bulaşabileceği yönünde bir fikir yürütmüşler. Sonuç olarak erkeğe bu enfeksiyon cinsel ilişki ile kadından geçebilmektedir.
Daga önce de belirttiğim gibi Gardnerella enfeksiyonu erkeklerde pek görülmez görülse de şikayete sebep olmaz ancak sizin şikayetleriniz devam ediyorsa bu enfeksiyonun sizin prostatınızı etkileyip prostat bezinizde enfeksiyona yol açabileceği olasılığından ilerlememiz gerekebilir.Tabii üretrit şikayetiniz de buna bağlı olabilir.
 Gardnerella'ya bağlı prostatit ile başvuran erkeklerde tedavi, prostat dokusuna nüfuz edecek antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bu konuda durumunuzu bir üroloji uzmanına iletiniz. Uygun görürse prostat enfeksiyonu  ve/veya üretrit yönünden bir antibiyotik tedavisi başlayabilir.
Bu arada eğer cinsel bir partneriniz varsa onun da gardneralla vaginalis enfeksiyonu yönünden incelenmesi ve gerek olursa tedavi olması gerekir. Zira cinsel ilişki ile size de bulaş olacaktır.Enfeksiyonunuz tekrar edebilecektir.
Metranidazol etken maddeli bir ilaç tedavide sıklıkla kullanılmaktadır.Ancak bu konuda son kararı muayenenizi yapacak bir üroloji uzmanı vermelidir.
Geçmiş olsun dileklerimle,