HPV nin akıbeti

Hocam merhabalar , ben 27 yaşında erkeğim. Yaklaşık 5 ay önce bir cinsel ilişkim oldu ve geçen ay yani ilişkiden 4 ay sonra hpv dna genotipleme testi yaptırıp tip 52 den pozitif sonuç aldım. Öncelikle hiç bir lezyonum ve şikayetim yok .internette bu virüsün akıbetini yabancı kaynaklardan ve bizim sayfalardan araştırdığım zaman bazı doktorlar ve siteler bu virüsün ömür boyu vücutta kalacağını ve bağışıklık sisteminin bu virüse yön vereceği konuşuluyor ve ben bundan dolayı çok korkuyorum. Ancak bazı doktorlar ve sayfalar da bu virüsün 2 sene içinde yüksek ihtimalle YOK olacağını yazıyor. Ben artık eski sağlıklı temiz hayatıma dönmek istiyorum hocam bu virüs gerçekten vücuttan atılıyor mu? Evlenmek istiyorum ama eşime zarar vermekten korkuyorum psikolojim alt üst oldu

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Psikolojinizin bozulması için şu aşamada hiç bir sebep yok. HPV yi partnerinize veya eşinize cinsel yolla bulaştırabilmeniz için sizde bir lezyon veya siğil olması gerekir. Sizde de böyle bir durum olmadığı için evlenmenize veya partnerinizle cinsel beraberlik yaşamanıza engel bir durum yok.

HPV virüsü erkekler için ancak bir lezyon veya siğil ile birlikte olması kaydıyla risklidir. Sizde de bu risk bulunmuyor.
HPV enfeksiyonlarının çoğu herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkar ve iki yıl içinde tedavi gerektirmeden ortadan kaybolur. Sonuç olarak er geç bu virüs vücudunuzdan atılacak. Ama tekrar altını çiziyorum vücudunuzda aktif bir lezyon yada siğil olmadıkça bu virüsün size veya partmerinize zarar vermesi mümkün değildir. Normal yaşantınıza, sağlıklı ve temiz hayatınıza dönmeniz için hiç bir engel bulunmuyor.
Evlenmenizde hiç bir engel bulunmuyor ve şu aşamada eşinize de bir zarar vermeniz bir lezyonunuz olmadığından mümkün değil.

Sağlıklı günler dilerim.