İdrar yolları test sonuçlarım

Merhaba ben daha önce boşalırken yanma belirtisi ile doktora gittim spermde çok sayıda lökosit olduğunu söyledi ve prostatit olabilir dedi 4 kutu cipro yazdı. Şuan 2 kutuyu içmiş bulunmaktayım bugün başka bir nedenden kan tahlili ve idrar tahlili yaptırdım idrarda lökosit 4-5 çıkmış sizce idrar ve kan sonuçlarım normal mi yoksa idrar yolu enfeksiyonuna mı işaret hem eski tahlili hem yeni tahlili attım

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. İdrar, kan, sperm, ultrason  ve kan tahlillerinizi inceledik. Sırasıyla görüşlerimizi söyleyelim.
1.İdrar:ilk İdrar tahliliniz tamamıyla normal çıkmış.
2.Kan: İlk tahlilinizde PSA değeriniz normal çıkmış. Bu prostat için olumlu bir durum.Ancak  son test de ALT (karaciğer testi) yüksek çıkmış. Kilo probleminiz var ise buna bağlı bir karaciğer yağlanması belirtisi olabilir ayrıca bazı ilaçlarda bunu yükseltebilir örneğin kullandığınız antibiyotik. Ayrıca açlık kan şekerimiz 101 çıkmış. 100 ve üstü kan şekeri değerleri diyabet yönünden ileriki yaşantınızda sizin için risk olabilir.
3.Önceki Ultrason muayenesinde ise proatatit düşündüren bir durum çıkmış: Santral zon- periferik zon ayrımı kaybolmuştur (prostatit ?)
4.Önceki Sperm kültürü temiz çıkmış ama eritrosit olması olağan değil. Bu da prostatite bağlı olabilir.
5. Gelelim son yaptırdığınız idrar tahliline Lökosit değeriniz de az da olsa yüksek sperm tahlilinde. Zaten bu yönde tedavi almaktasınız.Ancak aşırı bir yükseklik bulunmuyor. İdrar yollarında enfeksiyon tanısı koyulmasında idrar kültürü çok güvenilir bir testdir. Açıkçası idrar kültürü sonucu çıkmadan sadece idrarda lökosit bulunmasına bağlı olarak antibiyotik başlanmasını çok doğru bulmuyoruz.
Bu konuda idrar kültürü testi sonucuna göre varsa üreme görülmesi ve buna bağlı tedavi başlanması uygun olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.