Kan değerlerim ile ilgili görüş alabilir miyim?

Kan tahlilimde yer alan lökosit ve eritrosit değerlerinde bir sorun görünüyor mu, öğrenebilir miyim? Düzenli olarak Hipotiroid için 37,5 mcg Euthyrox ve insülin direnci için de günde 1 kere 500 mg. Matofin kullanıyorum.LÖKOSIT: 3.7 ERITROSIT: 4 HEMOGLOBIN: 12.4 HEMOTOKRIT: 35.9 MCV: 89.8 MCH: 31.1 MCHC: 34.6 TROMBOSIT: 217LYM%: 34.8 MXD%: 8.9 NEUT%: 56.3 LYM#: 1.3 MXD#: 0.3 NEUT#: 2.1 RDW_SD: 70.4 RDW_CV: 16.7 PDW: 13.2 MPV: 6.8 P_LCR: 8.9 PCT: 0.14

Tahlil.com Cevabı :

Hemogram tahliline göre lökosit (WBC) yani akyuvarların sayısı düşük çıkmış.3.7 düşük bir değer. Bir önceki sonucunuzda ise normal aralıkta imiş.  Viral enfeksiyonlara bağlı olarak wbc  değeri normalin altına inebilir.
Enfeksiyon sonrası dönemde ise WBC değerinde artış beklenir. En iyisi bir kaç hafta sonra wbc testini tekrar ettirin.Tekrar düşük çıkarsa ileri tetkik ve muayene için bir hematoloji uzmanına danışmanızda fayda var.
Kanda WBC düşüklüğü farklı sebeplere de bağlı olabilir.

Bunların başlıcaları ise,

Kemik İliği Sorunları:
Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları
Bazı ilaçların kullanımı

Ancak hemen bir hastalık aklınıza gelmesin değeriniz korkutucu boyutlarda düşük değil. Öncelikle WBC değerinizin sonraki yaptıracağınız tahlildeki değerini de görmek gerekir.

Eritrosit değerinizde ise kayda değer bir düşüklük görülmüyor.Normal olarak değerlendirilebilir. 4.1 alt sınırken sizde 4 çıkmış. Bu kadarlık bir düşüklük klinik olarak çok sorun yaratmaz. 4 ün altı değerleri tekrar araştırmak gerekir.

 Son olarak da RDW değeriniz hafif  bir yükseklik var. 16.7 çıkmış Kansızlık nedeniyle veya demir eksikliğinde, hastaya uygulanan demir tedavisi (demir içeren ilaçların kullanılması)  sırasında ve tedavi sürecinde kan hücresi eritrosit değeri yükselince hemogram testinde RDW değeri de yükselir.  Bu yönde gerekirse demir ve ferritin gibi kan testleri de doktorunuz gerek görürse yapılabilir.

Diğer sonuçlarınızda kayda değer bir sorun görülmüyor.

Sonuç olarak bu haliyle sonuçlarınızda panik olacak veya endişe verecek bir durum görülmüyor. Bir kaç hafta sonra tahlilleri tekrar yaptırabilirsiniz.WBc düşüklüğü yönünden.

Geçmiş olsun dileklerimizle,