Oğlum un Hepatif c belirtisi var dünden beri çok üzgünüm tedavisi nasıldır korkutucu mu?

Çocuk 8.5 yaşında, ayağı kısa uzatmak için ameliyat olacaktı kan tahlillerinde böyle bi sonuçla karşılaştık. Anti HCV pozitif.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Bu sonuçla kesin Hepatit C tanısı koyulamaz. Zaten sonuç raporunda da DOĞRULAMA TESTİ YAPILMASI GEREKLİDİR yazmakta.
Çocuğunuz dializ tedavi almadıysa, anne ve babada hepatit C yoksa ve çocuğunuz önceden bir ameliyat olmadıysa ve bir şikayeti de yoksa normal şartlar altında çocuğunuzda Hepatit C beklemeyiz.
Çocuğunuzda ELISA yöntemiyle yapılan test pozitif çıkmış ve bunun  doğrulanması için HCV RNA testi yapılması gerekir. Bu ileri test de pozitif çıkarsa Hepatit C den söz edebiliriz. Hepatit C tanısında,  kimi zaman ELISA test sonuçlarında yalancı pozitif sonuçlar çıkmaktadır. Yani aslında negatif olmasına rağmen sonuç pozitif çıkmakta ve doğrulama testi sonrası ( HCV RNA)  sonuç negatif olmaktadır.
Benim kişisel tecrübelerim, eğer yukarıda belirttiğim riskler yoksa çocuğunuza doğrulama testi  sonrası (HCV RNA) negatif sonuç geleceği yönündedir.
Bu arada hepatit C hastalarında bazı karaciğer testlerinde de anormallik görülür. Örneğin AST, ALT, GGT, total ve direkt bilirübin testleri gibi. Bu testlerin sonuçları da bilinmeli tabii ki.
Lütfen şu aşamada panik olmayın ve doğrulama testi ile birlikte diğer tahlil sonuçlarını bekleyin. Umarım yalancı pozitif bir sonuçla karşılaşır ve çocuğunuzda HCV RNA testi sonucunu negatif görürüz.
Biz şimdilik olumlu yönden doğrulama testinin negatif geleceğini umalım ve tdavi seçeneğini düşünmeyelim.
Ancak ummuyorum ama olası bir Hepatit C tanısında da günümüzde bu enfeksiyonun tedavisinde güvenilir antiviral ilaçlar mevcuttur. Tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Sağlıklı günler diliyorum.